Renesse heeft een nieuw bijenhuis: 'Zo belangrijk voor de biodiversiteit' Alle ondernemersneuzen moeten dezelfde kant op 9 Afstand van stikstofbeleid De VVD-fractie van Schouwen-Duiveland keert zich tegen het beleid van de eigen natuurminister Christianne van der Wal omtrent de stikstofreductie. Een stikstofreductie van 50 tot 100 procent uit de landbouw op het ei land gaat volgens haar partijgeno ten veel te ver. „Ongeloof', dat was het eerste wat opkwam bij VVD-fractievoorzitter Margo Lemsom toen ze de stikstofkaart van het kabinet zag. „Zeeland komt er het slechtst af. Omdat hier zoveel Natura 2000 gebieden zijn, worden we extra zwaar gestraft. De land bouw heeft met de realisatie van Plan Tureluur ruim bijgedragen aan natuur", wijst Lemsom op de om vorming van akkers tot plasdras ge bied langs de N59 tussen Seroos- kerke en Zierikzee. Daarbij komt dat een groot deel van de vervuiling volgens haar niet valt toe te schrijven aan de land bouwsector. „Klinkklare onzin! Er zijn nog zoveel andere factoren die meespelen. De transport, scheep vaart, de luchtvaart en de industrie in de wijde omtrek zorgen samen voor 70 procent van de stikstofde positie." Lemsom vindt dat het ka- Er zijn nog zoveel andere factoren zoals transport en industrie binet zelf concreet moet aangeven hoe al die bronnen moeten worden aangepakt. ,,Dat mag je niet van ons verwachten." De Schouwse VVD-fractie riep de raad donder dag met een motie op namens de gemeente een brandbrief te sturen naar Den Haag. Daarmee wordt de zorg over het voorgenomen stik- stofbeleid uitgesproken en schaart Schouwen-Duiveland zich ook achter het standpunt van het pro vinciebestuur. ,,We moeten met zoveel mogelijk andere partijen een vuist maken om op te komen voor het bestaansrecht en de toekomst van inwoners en bedrijven op Schouwen-Duiveland", aldus Lemsom. Onrust Ook de regionale vertegenwoordi gers van de andere regeringspar tijen, CDA en D66, vinden dat Den Haag de plank op dit gebied even heeft misgeslagen. André Flikweert (CDA): ,,Het kabinet heeft de sa menleving verrast met een kaart. Wat hier is gebeurd, valt niet be paald zorgvuldig te noemen. Deze kaart zorgt voor veel onrust." Een duidelijk signaal dat het an ders moet, constateerde SGP-frac- tievoorzitter Florus van der Paauw. ,,Ik ben blij dat ook de regeringspar tijen vanuit ons eiland een helder statement maken. En dat we Den Haag ook vanuit Schouwen-Duive- land bestoken, omdat dit een on zinnig plan is. Wij erkennen dat er iets moet gebeuren om de stikstof depositie terug te dringen. Maar daar moet je veel zorgvuldiger mee omgaan. En rekening houden met alle belangen" De motie werd mede-ingediend door PvdA, Christenunie en CDA en met steun van LSD, SP, SGP en GroenLinks unaniem aangenomen. In Renesse is een enorme bijenkorf verrezen. Eentje waar je makkelijk zelf binnen kunt lopen. Het is het nieuwe bijenhuis. ,,Ik vind het zo leuk om over bijen te leren!" Lizenka van Essen Renesse Dat is ook precies het doel van het enorme bijenhuis, dat ook als in formatiepunt functioneert. De 7-jarige Aila Noonan wil alles we ten over bijen. ,,Op school krijgen we ook les en dan mogen we een imkerpak aan, zo één als deze. Dat is superleuk, om zo over bijen te leren." En wat dan haar lieve- lingsdier is? ,,Een hond! Maar bijen ook." Basis van voedselketen Het bijenhuis - ontworpen door kunstenaar Vincent Krans - moet bijdragen aan de verbetering van de leefomgeving van alle bestui vende insecten. ,,Er is bewust ge kozen voor de hexagon-vorm. Voor mij is de zeshoek typerend voor de bij en hun honingraat. Zowel in het interieur als het ex terieur komt dit terug. De 'ho ning' aan de buitenkant maakt het af. Ik hoop dat een huis als het voortbestaan van de bij waar borgt." Ook ontwierp Krans een standbeeld bij het bijenhuis. ,,Een bij die leunt op een wereldbol, de wereld heeft de bij nodig. Insec- ten zijn de basis van de voedsel keten", vertelt Krans. Helle van Roest, voorzitter van imkersvereniging Schou wen-Duiveland, is niet alleen trots op het nieuwe bijenhuis, hij is ook erg te spreken over de loca tie. ,,Het huis staat naast Transfe rium en de welbekende badstoe len van Renesse. Onderweg naar het centrum. Daardoor komen er duizenden mensen per dag langs het bijenhuis. Ik hoop dat we hun interesse wekken en ze binnenlo pen voor informatie. Dan vertel len wij ze dat je ook thuis met kleine veranderingen veel kan betekenen voor de biodiversiteit." ,,Wat gaat ons dat kosten?", is een vraag die gesteld wordt tijdens de eerste informatieavond voor onder nemers van Nieuw-Haamstede tot Burghsluis. Er zitten donderdag avond onder de circa 50 aanwezigen in de hervormde kerk in Burgh zo wel leden van de ondernemersver eniging als niet-leden. Het kosten plaatje is een terechte vraag, vindt de extern aangestelde projectleider Wim van den Noort, die ook be trokken was bij het opzetten van de BIZ in Renesse en Zierikzee. Hij heeft er alleen nog geen antwoord op: het is afhankelijk van de ambi ties en de plannen die de onderne mers samen gaan bedenken. 'Hoe profileren?' ,,We moeten niet kijken naar wat het kost, maar naar wat het ons op levert. We zijn ondernemers", zegt een andere aanwezige. Ook wordt gevraagd naar concrete voorbeel den uit bijvoorbeeld Zierikzee, maar ook Zeewolde, de woonplaats van de projectleider. Van den Noort gelooft in het nut van een BIZ en probeert bijna als een prediker zijn toehoorders ervan te overtuigen Het moet een gezamenlijk plan zijn, van de vuurtoren tot de Punt zich er ook achter te scharen. ,,Je denkt na over: waar willen wij als ondernemers naartoe, hoe willen wij ons profileren?" Dat kan zijn als cultureel dorp of er kan de keuze worden gemaakt om een evene ment in elke kern te organiseren in plaats van alles op een plek. In het najaar moet er een plan liggen waar ondernemers op kunnen stemmen. ,,Het moet een gezamenlijk plan zijn van ons allemaal: van de vuur toren tot de Punt, inclusief Burgh- sluis", zegt OVBH-bestuurslid Niels Groenendijk. Hij gaat samen met de mede-be stuursleden van de opgerichte pro jectgroep ondernemers benaderen, maar het is ook handig als die zich ook zelf melden om mee te praten en hun ideeën te lanceren, zegt hij. De OVBH heeft namelijk wel alle contactadressen van de eigen leden, maar niet van ondernemers die geen lid zijn. De kracht van een BIZ ten op zichte van een ondernemersvereni- ging met ambities is een groter draagvlak, maar vooral ook geld, want de gemeente investeert mee. Daarvoor moeten wel de neuzen dezelfde kant op. Van den Noort: ,,Het is een flinke kluif, maar daar zetten we met liefde onze tanden in. We geloven in het principe van krachtiger ondernemerschap." Volgens de projectleider kan de BIZ een beetje vergeleken worden met een coalitievorming. Als de plannen eenmaal rond zijn en er wordt gestemd, werkt het net als in een democratie: de BIZ geldt dan voor iedereen, elke ondernemer be taalt er aan mee. PM ZATERDAG 25 JUNI 2022 'Landbouw draagt bij aan natuur' Marcel Modde Zierikzee - Margo Lemsom, VVD-fractie Zie ook pzc.nl/video BURGH-HAAMSTEDE De ondernemersvereniging Burgh-Haamstede (OVBH) mag dan wel een bedrijveninveste- ringszone (BIZ) wensen, de on dernemers in de vijf kernen moeten daar ook brood in zien. - Niels Groenendijk, OVBH - Valeska Nastaly r'5&. -f Aila Noonam (7) heeft uit de infokist op school een imkermasker gehaald. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37