H 'Gemeente gaf mij een trap na met dwangsom' Er is overal afval langs de Oosterschelde 6 De Val is een hoekje waar veel zwerfafval aanspoelt. Daarom staat er sindskort een jutbak van 'Doe mee, verlos de zee'. Maar de Val bereiken blijkt wat lastig. Een uurtje afval rapen langs de Oosterschelde met groep 7 van de Zierikzeese Willibrordusschool leek Terry Bom van Natuur- en Mi lieueducatiecentrum Schou- wen-Duiveland (NMESD) een uit gelezen moment om de jutbak in te wijden. Alleen staat de bak op een niet zo'n makkelijk te bereiken lo catie als je met de fiets bent: op de dijk achter het werkhaventje aan de Weg naar de Val. Er zijn namelijk twee manieren om te komen: óf de drukke Weg naar de Val, waar geen oversteekplaats is, oversteken naar het werkhaventje aan de voet van de Zeelandbrug, óf - een veiligere, maar omslachtigere optie - aan de kant van de Gouweveerse Zeedijk de dijk opwandelen en zo'n ander halve kilometer lopen. De leer krachten van de Willibrordus- school kozen voor een alternatief: afval rapen onder de Zeelandbrug, want zwerfafval ligt overal. Bewust Het maakt allemaal niks uit, vond Bom gistermiddag. Ze zorgt zelf dat ze met de auto het ingezamelde af val naar de jutbak brengt. ,,Het gaat erom dat kinderen bewust worden van zwerfafval en dat ze met eigen ogen zien wat er allemaal ligt en wat dat met het milieu doet." Dat zit bij groep 7 van de Willibrordus- school wel snor, zeker met Noor Vermunt (11) in de klas, die als kin derambassadeur van het Pluis-pro- ject gezien kan worden. Zij heeft meegeholpen aan het maken van het kunstwerk van vispluis, dat on der de Dikke Toren in Zierikzee stond en nu in Middelburg te be wonderen is. En Vermunt gaat van de zomer met het kunstwerk mee op tournee om kinderen in heel Ne- derland voor te lichten over zwerf afval. In haar eigen klas heeft ze er ook al wel eens over verteld en in haar vrije tijd maakt ze elke straat waar ze komt schoon. ,,Als ik door de stad loop en ik zie iets liggen, dan raap ik het op en gooi ik het in de dichtstbijzijnde prullenbak. Als iedereen elke dag drie stukken plas tic zou opruimen, helpt dat al het probleem op te lossen aan land. Het plastic dat nu al in de zee zit, ruim je er niet mee op, maar er komt dan in elk geval niet zoveel meer bij." Bierdopjes De leerlingen hebben tijdens hun lunch aan de dijk, voorafgaand aan hun opruimactie, al genoeg afval zien liggen. Bierdopjes en blikjes bijvoorbeeld en plastic zakken en sigarettenpeuken. Zodra ze de han den uit de mouwen steken, vinden Als iedereen elke dag drie stukken plastic zou opruimen, helpt dat enorm ze vispluis, allerhande verpakkin gen en zelfs een dop van een pinda- kaaspot. ,,Als je als kind afval gaat rapen, vergeet je dat nooit meer. Het maakt indruk en ik denk dat het zaadje dan is geplant voor later", zegt Mar tin Rijn. Hij is initiatiefnemer voor de jutbakken van Doe mee, verlos de zee op Schouwen-Duiveland. Als beroepsduiker heeft hij overal ter wereld de vervuiling in de zee gezien. ,,Hier aan de kust zien we het afval aanspoelen, maar onder de waterlijn drijft er nog veel meer wat we zonder te duiken niet zien." Aan die vervuiling doen we volgens hem allemaal mee. ,,Het merendeel is van onszelf. Als ik ga jutten, vind ik bijvoorbeeld rietjes. Het begint met afval in de sloot. Dat stroomt op den duur de zee in." Er staan nu in totaal 13 bakken van Doe mee, verlos de Zee langs de Schouwse kust, vooral op plaatsen waar veel afval aanspoelt. Naast die in Zierikzee, is er onlangs ook een tje aan de dijk bij Burghsluis ge plaatst. Ze staan volgens Rijn be wust iets verder dan parkeerplaat sen of plekken waar mensen recre- eren, want het is niet de bedoeling dat ze als reguliere afvalbakken worden gebruikt. ,,Ik was volop met de gemeente in overleg om een probleem met de huurster van mijn recreatiewoning op park De Elf Boompjes in Brui- nisse op te lossen. Toen ik dacht dat ik het geregeld had en mijn huur ster in mijn oude woning in Oos- terland was ingeschreven kreeg ik alsnog een dwangsom van 50.000 euro om de oren. Dat voelde als een keiharde trap na", aldus de 49-ja- rige inwoner van Goes en inmid dels ex-eigenaar van vijf recreatie woningen op Schouwen-Duive- land. De Goesenaar stapte naar de Raad van State in de hoop dat die alsnog korte metten maakt met de dwangsom, die de gemeente al heeft ingevorderd. Hij hoopt dat hij op die manier het bedrag kan terug krijgen. ,,Ik heb de dwangsom moe ten betalen van de verkoop van de woningen want de gemeente dreigde er ook nog eens beslag op te leggen", zei de Goesenaar. Op tijd ingeschreven De Raad van State gaat alleen nog uitspraak doen over de vraag of de gemeente al dan niet mocht invor deren. Volgens de woordvoerder van Schouwen-Duiveland is het bedrag terecht geïncasseerd. ,,Er woonde iemand in de woning die niet elders in een hoofdwoning was ingeschreven. Dat hadden we eer der aan de eigenaar duidelijk ge maakt." Die ontkende dat. Volgens hem heeft hij de huurster nog op tijd in de hoofdwoning laten in schrijven. Rechter en staatsraad Jaap Hoekstra zag evenwel een pro bleempje dat de dwangsomdead line op 3 juni 2019 verliep en dat de huurster pas op 4 juni in een wo ning in Oosterland was ingeschre ven en na een controle op 11 juli al weer uitgeschreven. Want ze was Het oneigenlijk gebruik van woningen is een groot probleem volgens de gemeente niet in de hoofdwoning aangetroffen. Volgens de Goesenaar heeft de gemeente de pik op hem omdat hij op het eiland zijn hoofd boven het maaiveld uitstak. ,,Ik deed veel cate ring voor de gemeente en was op andere vlakken heel actief. Blijk- baar lustten ze dat niet en hebben ze mij daarom aangepakt. Andere bewoners in recreatiewoningen liet de gemeente mooi zitten." De gemeentewoordvoerder ont kende dat en zei dat alle door de Goesenaar aangevoerde voorbeel den niet vergelijkbaar waren, een persoonlijke gedoogbeschikking hadden of alsnog een dwangsom hebben gekregen. ,,Het is geen ge heim dat het oneigenlijk gebruik van woningen op Schouwen-Dui- veland een groot probleem is. Het neemt 70 procent van onze hand- havingscapaciteit in beslag. Uitspraak over enkele weken. VRIJDAG 24 JUNI 2022 SD Nog twee jutbakken erbij Valeska Nastaly Zierikzee Leerlingen Evy, Thomas en Iris (vlnr) hebben hun vuilniszak al aardig gevuld met klein afval en vinden een grote plastic zak die er ook bij gaat. foto marieke mandemaker - Noor Vermunt (11 jaar) OOSTERLAND/DEN HAAG Een geboren en getogen Oos- terlander is inmiddels naar Goes verhuisd, omdat hij het helemaal gehad heeft met de gemeente Schouwen-Duiveland. Die legde hem een dwangsom op van 50.000 euro voor een be woonde recreatiewoning. - woordvoerder gemeente Schouwen-Duiveland - Jan van Ommen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49