c Kunstenaar Monique Verhoeckx maakt tentoonstelling over Nieuw-Guinea 8 Nederlands Nieuw- Guinea. Het laatste deel van Indië dat ons land uit handen gaf, op 1 oktober 1962. Voor kunstenaar en filmmaker Monique Verhoeckx is Nieuw- Guinea extra bijzonder: haar ouders werden daar verliefd op elkaar. Het inspireerde haar tot de tentoonstelling Biak Stories, die in Stedelijk Museum Breda van 9 juli tot 4 september gratis te bezoeken is. Gekoppeld hieraan is een Collectiemiddag, op zaterdag 25 juni. Aan iedereen die een band heeft met deze voormalige kolonie is ge vraagd een bijdrage te leveren door langs te komen met voor hen belang rijke objecten uit die tijd. Gebruiks voorwerpen, foto's, een schelp, een sieraad, alles waar een persoonlijk verhaal aan verbonden is. Een deel wordt gebruikt voor de expositie. De vader van Monique Verhoeckx was amateurfotograaf, ze gebruikt voor haar multimedia-installatie onder meer zijn dia's van Nieuw- Guinea. Ze combineert die met his torisch filmmateriaal en visualisaties van Papoeakunst. Tropencollectie KMA Daarnaast is een deel van de voorma lige tropencollectie van de KMA te zien. Verhoeckx: ,,Die gebruikten ze vroeger om onder meer KNIL-mili- tairen te onderwijzen over de tropen. De collectie verhuisde later naar Jus- tinus van Nassau in Breda, maar dat volkenkundig museum is in 1993 opgedoekt. De collectie is toen naar het volkenkundig museum in Leiden gegaan. Delen ervan halen we weer terug naar Breda." Breda heeft de primeur van Biak Stories, vertelt Verhoeckx (1963). Daarna volgen Den Haag, Amster dam en herinneringscentrum Wes- terbork, dat na de oorlog twintig jaar lang dienst deed als opvangplek van Indische en Molukse Nederlanders, onder de naam woonoord Schatten berg. Het verhaal van haar ouders is het Mensen moesten elders helemaal opnieuw beginnen, totaal berooid vertrekpunt van het project. Het lijkt een filmscript, maar de romantiek heeft een bittere bijsmaak. Ze komen beiden van Java, maar kenden elkaar daar niet. Moeder is geboren in Soerabaja, vader in Bandoeng. Ze maakten de Japanse onderdrukking mee in WO II, haar vader zat als kind in een Jappenkamp. Vanwege de ber- siap (Indonesische vrijheidsstrijd, 1945-1947) vluchtten beiden met hun familie naar Nederland. ,,In Westerbork leerde mijn moe der haar eerste echtgenoot kennen, hij kwam ook uit Indië. Hij ging bij de marine en werd uitgezonden naar Nieuw-Guinea. Net als mijn vader. Op het eilandje Biak (ten noorden van Nieuw-Guinea, red) hebben mijn ouders elkaar ontmoet. Vandaar de titel Biak Stories." Verliefd... en vertrekken Ze werden verliefd en kozen voor elkaar, terwijl ze opnieuw een de kolonisatie mee moesten maken. In 1959 keerden ze terug naar Neder land. ,,Hun verhaal staat voor wat groters: dat iedereen wéér moest ver trekken." Verhoeckx maakte eerder docu mentaires met de geschiedenis van haar (groot)ouders als thema. Ze deed onderzoek naar de effecten van oorlog, dekolonisatie en de vlucht van Indische Nederlanders naar ons land. Ze voelt zichzelf indirect ge troffene. ,,Een oorlog duurt vaak lan ger dan één generatie. Onuitgespro ken dingen krijg je als kind toch mee. Ook de verplaatsing, de diaspora. Mensen moesten elders helemaal op nieuw beginnen, totaal berooid. Zon der basis, zonder netwerk. Ouders hadden vaak last van PTSS, dat had eveneens invloed." Het verhaal van Nieuw-Guinea is niet zo bekend. We weten weinig van het op Groenland na grootste eiland ter wereld. Een oorlog duurt vaak langer dan één generatie Verhoeckx: „Eigenlijk is het hele maal niet zo Indonesisch. De oor spronkelijke bevolking bestaat uit Papoea's. Zij hebben een andere etnische achtergrond, die meer bij Oceanië hoort. Bij het dit jaar gepre senteerde, grote dekolonisatie-on derzoek ging het maar tot 1950. Daar is het verhaal van Nieuw-Guinea ook niet in meegenomen. Bij het subsi diefonds waarderen ze het daarom zeer dat wij dit wel oppakken." De ouders van Monique Verhoeckx leven niet meer, maar zouden trots zijn op hun dochter. ,,Ze hebben mijn werk altijd ondersteund, al werd er ook bij ons thuis niet zo veel over het verleden gepraat. Dit project heb ik nog wel met mijn moeder be sproken. Ze vond het prima. Mijn va der was helemaal verknocht aan Nieuw-Guinea, die zou dit zeker ge waardeerd hebben." DONDERDAG 23 JUNI 2022 PM 'Het levensverhaal van mijn ouders staat voor wat groters' Jacques Hendriks Breda - Monique Verhoeckx De vader van Monique Verhoeckx in de jaren 50 in Nieuw-Guinea. foto's privécollectie Ook deze foto is genomen in de jaren 50: de moeder van Monique Verhoeckx in Nieuw-Guinea. - Monique Verhoeckx

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 36