Geen zorgen om opslag radioactief afval bij Covra 5 Zeeuwse tentverhuurders moeten vaak nee verkopen Vanuit het hele land komen de telefoontjes: of ze bij verhuur bedrijf RBK in Middelburg nog tenten hebben liggen. Helaas. ,,De tenten zijn op", luidt het antwoord. En bij andere ten tenbouwers is het al net zo. Marjolein Struijk van RBK is niet de enige die deze dagen vaak 'nee' moet verkopen. Ook bij Boogaard Verhuurbedrijf in Goes en ver huurbedrijf De Vlieger in Ooster- land moeten ze vaak klanten teleur stellen. De vraag naar pagode-, scheerlijntenten en luxe alutenten is geëxplodeerd. Maar het ontbreekt de verhuurders aan personeel om die op te zetten én vaak ook simpel weg aan tenten. „Tijdens de lockdowns zijn veel verhuurders gestopt omdat er geen evenementen meer waren en de vraag inzakte", legt Marjolein Struijk van RBK uit. De overgeble ven verhuurders staan nu het festi valseizoen in alle hevigheid losge broken is, vaak met lege handen. Struijk: ,,Wij zijn maar een kleine speler, maar worden vanuit het hele land gebeld omdat daar de tenten ook op zijn. Iedereen wil wat orga niseren, nu het weer kan. Wat ook meespeelt, is de vraag vanuit de overheid die tenten wil voor de op vang van vluchtelingen." Het is altijd druk, maar nu is het echt een gekkenhuis, geeft ze aan. „Uitgestelde bruiloften worden ex tra groots gevierd, we hebben net het Jazzfestival gehad in Middel burg, dancefestival Glorification in Goes en ga zo maar door. Op dit moment zetten we tenten op bij De Rusthoeve in Colijnsplaat, voor de open dag van de landbouwcoöpera tie CZAV." Zo weer weg Gert-Jan Minderhoud van Boogaard in Goes: ,,De telefoon be gint in april te rinkelen en daarna wordt het steeds drukker. Peerock in Colijnsplaat, de Stoppelfeesten in Geersdijk... Het gaat maar door. EEF is net afgelopen, dan krijgen we daar tenten van terug, maar die zijn ook zo weer weg." Jelmer Stouten van verhuurbe- drijfDe Vlieger in Oosterland wijst erop dat veel klanten te lang wach ten met het reserveren van een tent. ,,Ze plannen een buitenevenement en denken: even kijken wat het weer doet voor ik een dure tent be stel. Dan moet ik ze toch teleurstel len: dat werkt niet in onze branche. Tentenverhuurders zijn geen Bol. com, waar je vandaag bestelt en het morgen in huis hebt." Wie nu voor een tent gaat bellen, moet bij hem tot medio augustus of zelfs september wachten. ,,Het hangt ook af van het soort tent. De grotere tenten, de aluhallen die he lemaal van aluminium zijn, daar is nu veel vraag naar." Dat heeft weer te maken met de problemen in de Tentenverhuurders zijn geen Bol.com; vandaag bestelt is morgen in huis bouw. Kozen bedrijven of winkels vroeger vaker voor een tijdelijke loods als ze gingen verbouwen, nu laten ze eerder een aluhal neerzet ten. ,,Dat is nu sneller en goedkoper dan een loods laten bouwen." Te weinig bouwers De transportkosten zijn nog een bijkomend probleem. Wie erin slaagt een partytent van ver te be machtigen, kan bijvoorbeeld zo maar 1100 euro aan transportkosten bovenop een huur van 600 euro ge presenteerd krijgen. Maar het aller grootste probleem is misschien - ook hier - het tekort aan personeel, zeggen de verhuurders in koor. Gert-Jan Minderhoud van Boogaard in Goes: ,,Het probleem is ook dat er te weinig tentenbouwers zijn. Wij zouden er zó twee extra kunnen gebruiken." Honderden mensen moeten er veilig in- en uit kunnen lopen, en ze mogen niet bij de eerste de beste windvlaag de lucht in gaan. Minderhoud: ,,Ze moeten toch aan bepaalde veilig heidseisen voldoen, dat moet je echt even leren. Wij leiden de men sen daar intern voor op." Zomaar een student van de straat rukken, is dus geen oplossing. Want een serieuze tent opbouwen is wel wat anders dan broodjes smeren. Het kabinet Rutte IV ziet kernener gie als één van de bouwstenen om de C02-uitstoot te verminderen en zo klimaatdoelen te halen. Niet al leen houdt het de huidige kerncen trale in Borssele na 2033 open, ook wil het 5 miljard euro uittrekken om de bouw van twee nieuwe kerncentrales mogelijk te maken. Volgens de SP is het 'absoluut on verantwoord' om extra kerncentra les te bouwen en Borssele open te houden zolang er geen oplossing is voor de permanente opslag van het radioactieve afval. Het Tweede Ka merlid Renske Leijten stelde recent een hele reeks schriftelijke vragen aan het kabinet. Voorbeeld De staatssecretaris is het volstrekt oneens met de SP. De Covra wordt in Europa gezien als een voorbeeld op het gebied van tijdelijke opslag van radioactief afval. En extra kern centrales zijn wel degelijk nodig. Kernenergie, schrijft de staatsse cretaris aan de Tweede Kamer, maakt ons namelijk minder afhan kelijk van de import van gas. Op dit moment wordt het afval en verbruikte splijtstoffen opgesla gen in een speciaal daarvoor aange legd gebouw in Nieuwdorp. In het ontwerp van het opslaggebouw voor hoogradioactief afval (Habog) is onder meer rekening gehouden met zeespiegelstijging. Uit de meest recente veiligheidsevaluatie blijkt dat er geen redenen zijn om aanvullende maatregelen te treffen tegen overstroming van het Co- vra-terrein. Verder is de Covra ver plicht om bij nieuw wetenschappe lijk inzicht ook tussentijds te on derzoeken wat het betekent voor de veiligheid van de opslag. Kernenergie maakt ons minder afhankelijk van de import van gas Nederland zoekt zelf, maar ook samen met andere Europese lan den, naar oplossingen voor de eind- berging van radioactiefafval. De re sultaten daarvan worden over drie jaar verwacht. Nederland wil uit eindelijk over iets meer dan hon derd jaar een definitieve oplossing hebben gevonden voor eindber- ging van radioactief afval. Gekeken wordt onder meer naar het opslaan van het afval in een on doordringbare zoutlaag of in klei. Die lagen zijn meer dan tweehon derd miljoen jaar oud. ,,Zij kun nen'', meldt staatssecretaris Heijnen, ,,radioactief afval potenti eel veilig en permanent insluiten." Geologisch onderzoek moet uit wijzen of een zoutlaag inderdaad de beste oplossing is. Nederland heeft overigens geen locatie in het buitenland op het oog om ons ra dioactief afval permanent op te slaan. GO DONDERDAG 23 JUNI 2022 Vraag naar tenten explodeert Gennaro Eikenhout van RBK Verhuur breekt de tent weer af in de jachthaven van den Osse. foto katja van noort Ondine van der Vleuten Middelburg/Oosterland/Goes - Jelmer Stouten, De Vlieger DEN HAAG Staatssecretaris Vivianne Heijnen (Infrastructuur en Wa terstaat) ziet geen enkele aan leiding om strengere eisen te stellen aan de opslag van kern afval in Nieuwdorp. De Covra is veilig en bestand tegen stormen, een neerstortend vliegtuig en een hogere zeespiegel. - -Staatssecretaris Heijnen - Ab van der Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33