15 Doel van het centrum eigenlijk gewoon een Nederlandse kolonie", zegt Van Koningsbrugge. ,,Het eerste ziekenhuis van Rusland, de eerste wapenfabriek, de eerste goede landkaarten van dat enorme land: er staat allemaal een Neder landse handtekening onder. In de 17de eeuw had je in Moskou een vreemdelingenwijk; dat was een soort openluchtmuseum van de moderniteit, naar Neder lands model gebouwd. Met stoepen, bruggen: een beetje Amsterdam.'' En toch, als je het totaalplaatje bekijkt, is de relatie tussen de twee landen de afgelo pen eeuwen nooit innig geweest. Kraft van Ermel vat het samen als 'een geschiedenis van wederzijds onbe grip'. ,,Nederland en Rusland zochten elkaar wel op, verwachtten dan dingen van elkaar, maar die ver wachtingen werden om allerlei redenen nooit waar gemaakt.'' Valkuil Een merkwaardige mix van verwachtingen en onbe grip; misschien is die wel te verklaren door het gege ven dat de gemiddelde Rus qua uiterlijk redelijk op ons lijkt, maar in veel opzichten totaal anders in het leven staat dan de Nederlander. Van Koningsbrugge: ,,Een Nederlandse ambassadeur zei een keer: 'Waren de Russen maar paars geschilderd, dan konden we meteen zien dat ze anders zijn.' Denken dat ze het zelfde zijn is echt een valkuil." Het heeft allemaal zo zijn redenen: de totaal ver schillende geografie, grote historische ontwikkelin gen die het ene land passeerden en het andere vol raakten, en ook: Rusland ligt nou eenmaal niet naast de deur. Dan krijg je dus ook andere mensen, betogen de twee Ruslandkenners. En staatshoofden met een compleet andere regeringsstijl. Dat Poetin als een autocraat met harde hand dat immense land regeert, het is typisch Russisch, zegt Van Koningsbrugge. De bevolking is door de eeuwen heen nauwelijks iets anders gewend. Van Konings- brugge: ,,Wij zijn ook weleens boos op onze regering. Maar dat is ook omdat wij iets verwachten van onze leiders. De gemiddelde Rus heeft geen verwachtin gen, die wendt zich van de politiek af. Heel cynisch, maar het is puur een overlevingsmechanisme. Veel Russen leiden een hard bestaan, ze zijn echt op zich zelf aangewezen.'' Russen en Russinnen die zich in Groningen meld den voor een zomerschool - helaas staat deze zin in verleden tijd - kregen van Van Koningsbrugge stee vast de vraag: 'Wat zie je in Rusland wel, maar hier niet of nauwelijks?' 'Politie en militairen', was dan het antwoord. ,,In feite probeerden we ze hier ge woon op te voeden in democratie, ze een beetje te vernederlandsen.'' Kraft van Ermel: ,,Je merkte dat ze het heel lastig vinden om kritische vragen te stellen. Bijvoorbeeld als het gaat om de geschiedenis. Ik ver telde dan vaak wat over het koloniale verleden van Nederland, en dat dat een lastige, pijnlijke discussie is. Op die manier probeerde ik ze een spiegel voor te houden: geschiedenis is niet alleen wat de overheid je vertelt.'' MH17 Een zeer recent stukje geschiedenis waarover de ge wone Rus nog wel wat onderwijs kan gebruiken: de ramp met vlucht MH17, die in juli 2014 in Oost-Oek- raïne uit de lucht werd geschoten door een BUK-ra- ket, zéér vermoedelijk door Rusland geleverd. Van Koningsbrugge: ,,In de jaren daarna bleven we maar Russen tegenkomen die zeiden: 'Het is toch niet waar?' Alsofje zo'n BUK-installatie bij de Albert Heijn kan halen.'' MH17 leidde tot een absoluut diep tepunt in de Nederland-Russische betrekkingen. Poetin winkelt selectief in het verleden en maakt daar propaganda van. Dat is altijd gevaarlijk Het maakt de oorlog die Poetin ontketende in buur land Oekraïne voor Nederland extra beladen: er wordt nota bene gestreden om grond waarboven 193 Nederlanders sneuvelden. Die grond kan straks van Rusland zijn. ,,Intens tragisch voor nabestaanden'', weet Kraft van Ermel. ,,Zolang de Russen geen betrokkenheid erkennen, kan de relatie tussen Nederland en Rusland ook nooit normaal worden. MH17 is zoiets groots.'' Veel bozer Juist de vliegramp verleidde de internationaal opere rende Georgische journaliste Natalia Anteleva om een artikel te schrijven met de vraag: waarom zijn de Nederlanders niet nog veel bozer over wat er nu in Oekraïne gebeurt? ,,Die vraag stel ik me al langer'', zegt Kraft van Ermel. ,,We hebben terecht een appel tje te schillen met Rusland, en niet zomaar één. Maar het land dat het zwaarst te lijden heeft onder de Rus sische politiek, en dat land heet Oekraïne, daar heb ben wij sinds 2014 dus consequent niets voor gedaan. Ja, nü sturen we wapens. Maar het is heel laat." Kraft van Ermel promoveerde bij het Neder land-Rusland Centrum op een studie op de politieke ontwikkelingen van 1991 tot 2019 in Oekraïne, en het beeld dat politici sinds het uiteenvallen van de Sov jet-Unie van Oekraïne en zijn geschiedenis proberen te scheppen. Zijn de Oekraïners echte Europeanen? Hoe gaan ze om met het communistische verleden? Hoe eerlijk zijn ze over hun rol in de Tweede Wereld oorlog? Al dat soort vragen passeren de revue. Wie het boek leest dat het eindresultaat van de pro motie is, begrijpt niet alleen meer van het land van Zelenski, maar ook van de twijfelachtige claims waar mee Poetin de oorlog in Oekraïne ontketende. ,,Het is een ontzettend relevant boek'', zegt Van Konings- brugge. ,,Het laat zien hoe politici de geschiedenis gebruiken om hun handelen te rechtvaardigen. Zoals Poetin het nu ook doet. Hij winkelt selectief in het verleden en maakt daar propaganda van. Dat is altijd gevaarlijk." Om dat soort dingen te begrijpen, om te snappen wat voor landen Rusland en Oekraïne zijn, en wat wij daar als Nederland mee zouden moeten, daarvoor is het Nederland-Rusland Centrum op aarde. ,,Wij willen dingen inzichtelijk maken, bijdragen aan meer kennis en daardoor meer begrip'', zegt Kraft van Ermel. Waar ook nog wel wat denkkracht voor nodig is: hoe de toekomstige relatie met Rusland eruit zou moeten gaan zien. Van Koningsbrugge: ,,Nu is de re latie kapot, en het is moeilijk om over de toekomst na te denken als het verleden niet eens verwerkt is. Maar je moet het toch doen. Rusland is geen China, het ligt hier in Europa, we zullen iets met het land moeten.'' Wat zou helpen in de toekomst: dat Russen zichzelf massaal paars gaan schilderen. Maar dat zal wel niet gebeuren. Gelukkig kunnen we het Nederland-Rus land Centrum bellen. GO DINSDAG 21 JUNI 2022 'v*. G Hans van Koningsbrugge (links) en Nicolaas Kraft van Empel. foto corné sparidaens Het Nederland-Rusland Centrum, verbonden aan de Rijksuniversiteit Groningen, werd opgericht in 2007 en richt zich op het aangaan van zakelijke en culturele contacten tussen Nederland en Rusland. Vanuit het centrum worden cursussen gegeven, wordt onderzoek gedaan en ook konden Nederlandse ondernemers die de Russische markt op wilden, er tot voor kort terecht voor advies. - Hans van Koningsbrugge, Nederland-Rusland Centrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15