1 m ww Liam Neeson kwetsbaar als huurmoordenaar met alzheimer L 10 Nu te zien Jurassic World: Dominion ★★★H ACTIE/AVONTUUR Bergman Island ★★hu- drama Top Gun: Maverick Everything Everywhere All At Once Filmnieuws ANIMATIE DE AANDOENLIJKE SPEELGOEDASTRONAUT IS VERANDERD Zomervacht verfilmd Nieuwe streaming Veel kijkers zullen na het zien van Lightyear de bio scoop voldaan verlaten. Het is een degelijk geani meerde en rijkelijk naar Star Wars knipogende space-opera vol aardige wendingen en een orkestrale soundtrack met een thema dat je nog een paar keer hardop neuriet. En mocht je gezelschap uit jonge kinde ren bestaan: die zullen smeken om een speelgoedexemplaar van Sox, de aai bare robotkat met meer ingebouwde gadgets dan James Bond ooit van Q mocht ontvangen. Toch knaagt er iets. Waarom vielen we ook alweer mas saal voor Buzz Lightyear in de oor spronkelijke Toy Story-film van ani matiestudio Pixar uit 1995? Die astro naut weigerde zich neer te leggen bij het feit dat hij eigenlijk helemaal geen astronaut is, maar een product dat je kunt kopen in een winkel. Lotgenoten als cowboy Woody en spaarvarken Ham moesten hem telkens wijzen op ★★★ii C Lightyear komt niet in de buurt bij Toy Story qua humor en slimme vondsten Memory De Zaak Alzheimer, een misdaad roman uit 1985 van Jef Geeraerts, leverde in 2003 een geslaagde Vlaamse verfilming op, waarin Jan Decleir een huurmoordenaar met toenemend geheugenverlies vertolkt. Het idee sprak zo tot de verbeel ding dat Hollywood zich gretig op de rechten stortte om er een Ameri kaanse versie van te maken. Het ver filmen leverde een jarenlang durend gesteggel op, maar uiteindelijk was voormalig James Bond-regisseur Martin Campbell Casino Royale) be reid de klus te klaren. Hij deed een beroep op Liam Neeson, de ultieme specialist in het spelen van actiehel den op leeftijd. Doordat zijn perso nage aan alzheimer lijdt, wat heel las tig is voor een huurmoordenaar die geen sporen wil achterlaten, oogt Neeson kwetsbaarder dan in zijn vorige vertolkingen. Zijn geweten speelt ook op als hij in zijn geboorte stad El Paso de opdracht krijgt om een Mexicaans meisje, dat door haar vader als kindprostituee wordt uitge buit, te elimineren. Het heeft tot ge volg dat de huurmoordenaar nu zelf opgejaagd wild wordt. De Zaak Alzheimer was destijds geen groot succes in Nederland, ter- zijn ware aard: je bent 'slechts' speel goed. Lightyears doel was dus niet het daadwerkelijk redden van het univer sum, maar het kinderbrein van in dit geval zijn eigenaar Andy kietelen om net te doen alsóf het universum gered moest worden. En in de vervolgdelen wachtten hem andere levenslessen. Aan speelgoed zit een houdbaarheids datum. Hoe ouder het kind wordt, hoe meer de aandacht voor zijn speeltjes verslapt. Al die tragikomische aspec ten maakten Buzz Lightyear zo'n onweerstaanbaar en gedenkwaardig personage. Echte astronaut Déze film van Pixar-regisseur Angus MacLane, eerder verantwoordelijk voor Finding Dory, concentreert zich op een heel andere Lightyear. Dit is namelijk de film die ervoor zorgde dat Andy überhaupt zo'n actiefiguurtje wilde hebben, zo lezen we in de be gintitels. Déze Lightyear is dus een 'echte' astronaut die 'echt' het univer- wijl in Vlaanderen records werden gebroken. Het loont de moeite om de Vlaamse en Hollywoodproductie naast elkaar te leggen. Dan kan maar één conclusie worden getrokken: het origineel zat beter in elkaar. Terwijl in de miljoenen kostende bewerking behalve Neeson toch sterren als Guy Pearce en Monica Bellucci meespe len. Vooral het aandeel van de laatste is pijnlijk misplaatst. Ook in zijn solo-avontuur Lightyear is Buzz Lightyear, bekend uit de geliefde Toy Story-reeks, een vertederende en trotse ruimteheld met een hart van goud. Een 'echte' astronaut ditmaal. Waarom was hij als stuk speelgoed dan toch oneindig veel leuker? Het zesde deel uit de dinosaga is rijk aan prima geconstrueerde actiescè nes. Maar een sterke Jurassic-film moet meer zijn dan alleen monster- geweld. Spanningsopbouw, aanspre kende personages en zo nu en dan een grap zijn even belangrijk. Op dat vlak scoort Dom/n/on niet goed. Een koppel bezoekt het Zweedse ei land Farö, ooit het domein van de ver maarde cineast Ingmar Bergman, om inspiratie op te doen voor hun nieuwe filmscript. Dat ze logeren in het huis waar Bergman ooit zijn meesterwerk Scènes uit een Huwelijk (1973) opnam, zegt alles. Gedurende hun verblijf ver andert de dynamiek tussen de twee. ACTIE De plot, de spanningsboog en vooral de stunts; het vervolg op de kaskraker Top Gun uit 1986 is in bijna alle op zichten beter dan het origineel. Het is lang geleden dat je in een bioscoop zaal dacht: wow, hoe hebben ze dit geflikt? Tom Cruise is terug als Pete 'Maverick' Mitchell. KOMEDIE/FANTASY Een Chinese immigrante (Michelle Yeoh) ziet zich gedwongen door ver schillende universums te reizen om een dreigend gevaar voor al die werel den tegen te gaan. In mogelijk de ori gineelste film van het jaar val je van de ene verbazing in de andere. Dat het geen chaos wordt, is een wonder. VRIJDAG 17 JUNI 2022 GO BESTSELLER De bestseller Zomervacht van Jaap Robben wordt verfilmd. De regie is in handen van Jo- ren Molter en de hoofdrollen zijn voor Micha Huls hof, Joël in 't Veld en Jarne Heylen. Zomer- vacht gaat over de eenzame Brian die plots de zorg voor zijn verstandelijk en lichamelijk be perkte broertje Lucien op zich moet nemen. De film verschijnt in 2023. *ÏTWf SKYSHOWTIME De nieuwe streamingdienst SkyShowtime wordt naar ver wachting in de herfst in Neder land gelanceerd. Het betreft een gezamenlijk plat form van Via- comCBS en Comcast, twee van de grootste mediabedrijven van de VS. Eer der werden dit jaar streaming- diensten Viaplay en HBO Max ge lanceerd. Gudo Tienhooven FAMILIEFILM Regie: Angus MacLane Stemmen: Chris Evans, Taika Waititi, James Brolin en Keke Palmer Thriller Regie: Martin Campbell. Hoofdrollen: Liam Neeson, Guy Pearce en Monica Bellucci 'bij 'o Liam Neeson. FOTO THE SEARCHERS - Ab Zagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38