Boeken en kranten lezen is 'het lekkerste dat er is' 'K M 'Stikstofplannen moeten afgezwakt' Rode Kruis plaatst extra tenten voor asielzoekers Vogelgriep decimeert aantal sterns 15 MARJAN BERK m c VVD en CDA trachten zorgen weg te nemen 'om je vanavond eten?'' Mijn schoondochter belt k.en ik zeg nooit 'nee', want ze kookt heel lekker. Mijn zoon kookt ook heel lekker, sinds een vakantie in Italië is de medi terrane keuken bij hen populair. Handenwrijvend meld ik mij en kijk ik toe, hoe de knoflook wordt kleingesneden, de spaghetti wordt gekookt, de tafel wordt gedekt. Ik kijk in de heerlijk ruim ver bouwde kamer, en zie hoe alles weer een mooie ruime plek heeft gekregen. Maar... ik mis iets. ,,Waar is de boekenkast?'' vraag ik nieuwsgierig. ,,De boekenkast? Die hebben we boven gezet. We lezen niet meer.'' Ik ben beteuterd. Niet meer le zen? Hoezo? Ik ben zelf een lees- beest, kan niet zonder boek onder handen te hebben, zonder de kranten te spellen, en zonder in de boekwinkel te snorren naar het laatste opmerkelijke boek dat ik moet hebben gelezen. Mijn ca deautjes aan de kinderen, klein kinderen, goeie vrienden bestaan voornamelijk uit boeken. ,,Je mag het ruilen!'' roep ik bij de overhan diging van het present, dat ik meestal zelf al wild enthousiast heb gelezen. En al die jaren van al die lezingen, die ik door het hele land gaf, en mijn leesbevorde- rende pleidooien voor het genie ten van boeken en gedichten En nu gaat hier de goed gevulde boekenkast naar boven? Ik denk aan de gesprekken in bibliotheken die ik met het pu bliek voerde. Brabant, tijdens de lessen van het tweedekansonderwijs, die een ge tuigenis aflegde: ,,Marjan, vroeger had ik nooit tijd om te lezen. Ik be greep niks van mensen, waar ik werkte, en waar boekenkasten vol stonden. Maar toen ik op de moe dermavo in contact kwam met schrijvers van allerlei boeken, ben ik ook gaan lezen. En nu kan ik het niet meer laten. Nu heb ik geen tijd meer om te poetsen!'' Maar ook herinnerde ik mij een van mijn kleinzoons, die op mijn vraag wat hij voor zijn verjaardag wilde hebben, smekend ant woordde: ,,Oma, hoef ik alsjeblieft geen boek?'' De analfabete grootvader, die zo graag zijn kleinkinderen wilde voorlezen. Hoe hij grote inspan ningen leverde om onze taal onder de knie te krijgen. Hoe hij inge spannen een dictee maakte, waar bij hij probeerde op te schrijven wat hij had gegeten. Het woord to maat baarde hem grote zorgen. Ik hielp hem om de letter a op de goeie plek te krijgen. En hoe trots hij was, wanneer het hem lukte. Hoe mensen gelukkig werden, als ze een gebruiksaanwijzing van iets konden lezen. Hoe ze zich door te lezen toegang tot de we reld verschaften. Ik kreeg de op dracht een Kindermusical voor de Kinderboekenweek te schrijven, hetgeen ik graag deed. De titel luidde Lezen is het lekkerste wat er is! Maar ik denk wel zorgelijk na over de hele volksstammen die het daar absoluut niet mee eens zijn. Ik ben zelf een leesbeest, kan niet zonder boek onder handen te hebben In de vijftig tenten kunnen twee honderd mensen slapen. Maandag avond zette het Rode Kruis al tien tenten neer op het terrein van het aanmeldcentrum, dat kampt met grote capaciteitsproblemen. ,,Onze hulpverleners hebben af- gelopen nacht gezien dat er zelfs kinderen sliepen in de tenten, ter wijl het 's nachts best koud werd. Kinderen lagen te rillen van de kou. Dit is onacceptabel'', zegt Marieke van Schaik, directeur van het Ne derlandse Rode Kruis. Ze benadrukt dat het Rode Kruis de tenten aanbiedt als noodoplos sing. ,,Dit gaan wij niet voor lange tijd doen. Er moet nu heel snel een langetermijnoplossing komen." - ANP Na fel verzet schermt het CDA met de eis voor 'fundamentele aanpassingen' van de omstreden stikstofplannen. De VVD belooft maatwerk. Maar de doelen blijven overeind. Het verzet tegen de stikstofplan nen lijkt doorgedrongen tot bij de Kamerleden van de regeringspar tijen. Na urenlang beraad meldde CDA-fractieleider Pieter Heerma gistermiddag dat zijn partij 'fun damentele wijzigingen' wil van de stikstofplannen. Dat het op 'cru ciale punten' echt anders moet, wil zijn partij tekenen voor de stikstofplannen van het kabinet. ,,Een kaalslag in het landelijke gebied mag niet'', zei Heerma. ,,Provincies moeten de ruimte krijgen voor hun eigen alternatie ven. Op sommige plekken moet de stikstofdepositie met 70 procent omlaag, dan veeg je ergens alle be drijven van de kaart. Dus we zeg gen: de doelen halen kan, maar wel op een andere manier.'' Ook bij regeringspartner VVD werd er uren vergaderd over de stikstofplannen. VVD-Kamerlid Thom van Campen klonk na af loop minder ferm dan Heerma, maar zei ook dat provincies 'maat werk' moeten bieden. Nadat de le den van de partij op een congres opriepen tot verzet tegen de plan nen, zoekt de VVD een uitweg uit het stikstofmoeras: ,,We moeten aan de slag met de zorgen die men sen uiten, zodat we die kunnen wegnemen. Dat kunnen en willen we als Den Haag niet alleen, we moeten het samen doen met de provincies. We moeten in debat over hoe we de kabinetsdoelen ha len, dus samen, met maatwerk.'' We zeggen: de doelen halen kan, maar wel op een andere manier In de wandelgangen reppen CDA'ers van 'een spannende week op komst', met het boerenprotest en het Kamerdebat volgende week. In het hele land steekt verzet de kop op tegen het plan om de stok- stofuitstoot de komende jaren met de helft te verlagen. Daarvoor zou de veestapel met een derde moe ten krimpen. Bij de VVD zeggen leden hun lidmaatschap op. Pro- vinciebesturen gooien de kont te gen de krib. Partijprominenten bij het CDA stellen dat het plan de prullenbak in moet. De woorden van Heerma en Van Campen lijken dan ook vooral be doeld om de eigen achterban ge rust te stellen. Echt afstand nemen van het kabinet, doen de Kamer fracties niet. De stikstofuitstoot zal fors moeten afnemen, het aan tal boeren in het land zal dalen. Alleen de weg ernaartoe kan an ders, 'in samenspraak met provin cies en ondernemers', stelt Heerma. ,,Het lijkt nu soms alsof alle boerderijen uit een gebied moeten verdwijnen. Dat moet aangepast worden, zeker als er fou ten in de kaart zitten.'' Maar de vraag is of het genoeg is om de critici tevreden te stellen. Eén enkele reparatie in een be paalde regio lijkt onvoldoende voor de CDA-critici die echt een andere koers eisen. Tien CDA-afdelingen rond na tuurgebied De Peel eisen meer, meldt Alex Jansen van het CDA in Horst. ,,We zijn radeloos. We moe ten afscheid nemen van het lande lijke CDA, roepen sommigen dan. Maar we willen wel de oproep doen, Kamerlid Boswijk komt naar ons. Daar zal veel van afhan gen. Het plan wat afzwakken, zoals het CDA nu voorstelt, is niet ge noeg.'' GO WOENSDAG 15 JUNI 2022 Een mevrouw ergens diep in En daar dacht ik bij aan de les sen voor Nieuwe Nederlanders. TER APEL Het Rode Kruis heeft gisteren vijftig extra tenten neergezet bij het aanmeldcentrum van het Centraal Orgaan opvang asiel zoekers (COA) in Ter Apel. TEXEL FOTO MARC PLOMP Op Texel zijn de afgelopen weken duizenden dode grote sterns aangetroffen die zijn gestor ven door de vogelgriep. Van de kolonie zeevo gels is bijna niets meer over. ,,Dit is een behoor lijke ramp'', zegt Marc Plomp, eigenaar van het Vogelinformatiecentrum Texel. Grote sterns, met de kenmerkende zwarte kuif en een geel uit- einde van de snavel, zijn zeevogels die in Neder land aan de kust broeden. ,,De vogels vallen let terlijk om", zegt Plomp. Onderzoek van de Ne derlandse Voedsel en Warenautoriteit (NVWA) heeft uitgewezen dat vogelgriep de oorzaak is van de sterfte. De soort zal in Nederland niet uit sterven door de plotse sterfte, verwacht Plomp. Niels Klaassen Hans van Soest Den Haag - Pieter Heerma, fractieleider CDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15