Briljanten Jan en Irène vielen voor elkaar in een Belgische danstent Stikstofmaatregelen zullen ook Hulst hard treffen, ABGH maakt zich zorgen Ronald kon echt nog niet gemist worden bij de speeltuin Plan moet voor 1 juli klaar zijn 6 Op 1 juli moet er een plan van aanpak liggen voor de zeedijk bij Perkpolder. Intussen stelt de gemeenteraad van Hulst vragen aan Rijkswaterstaat over recente rapporten. De zeedijk bij Perkpolder werd in 2015 aangelegd met thermisch ge reinigde grond, oftewel TGG. Dat is grond die wordt verhit om er scha delijke stoffen uit te halen. Dat bleek achteraf niet gelukt: er zijn zouten en metalen in achtergeble ven. Onlangs verschenen er twee rapporten van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Er is voor de tweede keer een inschatting gemaakt van de ri sico's van de TGG voor de omge ving van de zeedijk in Perkpolder. De gemeenteraad van Hulst stelde daar gisteravond vragen over. Eric Mostert van dijkbeheerder Rijkswaterstaat vatte de conclusies Ook als maatregelen zijn uitgevoerd, zal je nazorg moeten doen eerst nog even samen: uit de rap porten blijkt dat de verontreinigin gen uit de TGG geen risico zijn voor de gezondheid van de omwonen den. Een aantal stoffen is van na ture al aanwezig in de omgeving of de concentraties zijn zo laag dat ze geen effect hebben. Op de dijk wan delen en in het oppervlaktewater zwemmen kan gewoon, maar van wege PFAS kan elke dag zwemmen weer wél gevolgen hebben. De zoetwaterbel bij de dijk kan ook worden gebruikt om gewassen te besproeien en om vee te laten drin ken. Vragen over de Vogel Verschillende fracties hadden veel vragen. Ook over de toekomst en gevolgen van stoffen die mogelijk uit de dijk spoelen. Zoals zorgen over de sloot die afwatert richting natuurgebied de Vogel bij Hengst dijk. Er gaan geen stoffen uit TGG richting het natuurgebied, zei Mos- tert. In het water van de Vogel zwemmen vormt volgens hem geen extra risico maar vis eten raadde hij af. Vanwege stoffen als PFOS die daar ook in kunnen zitten. De Vogel zelf is nog niet onder zocht, raadsleden opperden om dat te doen. Rijkswaterstaat gaat daar over in overleg met de gemeente Hulst, ook over een advies over het eten van vis. Het tweede rapport, waar omwo nenden voor zijn geïnterviewd, werd vaak aangehaald. Zij maken zich grote zorgen en er moet beter met hen moet worden gecommu niceerd. ,,Ook als maatregelen zijn uitgevoerd, zal je nazorg moeten doen", zei Mostert. Monitoren in het gebied blijft ook nodig. Er lig gen voor de dijk nu vier scenario's, waar minister Harbers een keuze uit moet maken. ,,Ik hoop dat ik deze week zij n beslissing krijg." Af graven is het duurste scenario met bijna 90 miljoen euro. Na de keuze wordt een plan van aanpak ge maakt, dat voor 1 juli gereed moet zijn. Anders volgt een dwangsom van 5 miljoen, die Hulst aan Rijks waterstaat oplegde. ,,Het wordt een spannende race." Dansen was de grote hobby van Jan Vermeulen (91) uit Aardenburg en Irène Demeulenaere (88) uit Sint Kruis bij Brugge. Het echtpaar was dit weekend 65 jaar getrouwd. ,,Dansen kan jammer genoeg niet meer." Jan was de zoon van een kleerma ker en behaalde zijn diploma aan de textielschool in Tilburg. Zijn Irène leerde hij per toeval ken nen. ,,Ik was samen met nog een jongen uit Aardenburg op de fiets op pad naar Knokke. In die tijd ging men hier vooral in België uit. Bij Sint Rita zagen we heel wat donkere wolken, maar ook een grote danstent. We gingen naar binnen, leerden twee meisjes kennen, dansten heel de avond en zijn allebei met deze dames ge trouwd." Op tijd opstaan Irène mocht als boerendochter wel uitgaan, maar: ,,Er moest ook gewerkt worden, thuis was er al tijd wel iets te doen. We slachtten zelf en maakten ook (karne)melk en boter. 'Bij uitgaan hoort ook op tijd opstaan' was een spreuk van mijn vader." Jan was her- 'Bij uitgaan hoort ook op tijd opstaan' was een spreuk van mijn vader vormd, Irène katholiek. ,,Ik voet balde in Aardenburg", vertelt Jan. ,,Irène kwam op zondag met de bus en haalde me op. Kwamen we samen terug door het centrum. Dan zag ik overal stiekem de vi trage bewegen." Op 12 juni 1957 trouwden bei den en namen de zaak over. Aar denburg was al snel vertrouwd met Jans echtgenote, die vele ja ren de winkel met speciale heren mode en manufacturen draai ende hield. ,,In 1995 zijn we ge stopt, in november van dat jaar werd 's nachts onze winkel leeg geroofd. We hadden geen zin om opnieuw te beginnen." Het echtpaar heeft een zoon, een klein- en een achterklein dochter. Hoe ze hun brijanten huwelijk vieren is nog een verras sing. ,,Onze zoon haalt ons op en wat er dan gebeurt, is een verras sing." In heel Zeeland moeten boeren hun stikstofuitstoot met twaalf procent verminderen. Wel zijn er uitzonderingen op plaatsen waar de uitstoot drastischer omlaag moet. De fractie van Algemeen Be lang Groot Hulst (ABGH) heeft de stikstofkaart van het kabinet be studeerd en komt tot verontrus tende conclusies voor Hulst: dat er in de gemeente meerdere gebie den zijn waar de uitstoot met meer dan zeventig procent omlaag moet. Rond natuurgebied de Vogel bij Hengstdijk, dat een Natura-2000 gebied is, moet de uitstoot met 95 procent verminderd worden en in de omgeving is er een transitiege- bied met een doelstelling van 47 procent. Ook in gebieden die bij het landelijke Natuurnetwerk ho ren, moet de uitstoot van stikstof met 95 procent omlaag. Daar ho ren de Waterwinbossen en Groot Eiland bij en ook daar is een tran- sitiegebied. Ook noemt ABGH een gebied in de omgeving van Osse- nisse. ABGH maakt zich vooral zorgen over de effecten die stikstofreduc tie heeft op de inwoners. ,,In de eerste plaats van onze agrariërs, zowel in de landbouw maar nog meer in de veeteelt." Ook leeft de vraag hoeveel boerenbedrijven precies getroffen worden door de maatregelen en waar de hardste klappen vallen. De vermindering van stikstof wordt ook meegeno men in de omgevingswet, wat be tekent dat er gevolgen kunnen zijn voor toekomstige bouwprojecten. - Sophie Stockman In november vorig jaar kondigde, toen nog voorzitter Roelands, aan dat hij na 43 jaar bij speeltuin wilde stoppen. Het nieuwe be stuur dat toen in allerijl gevormd werd, krijgt nu steun van de oud-voorzitter. De schoenen van Roelands blijken te groot om ge makkelijk te vullen. ,,Het bleek meer werk dan het bestuur aan vankelijk had gedacht", zeg Roe- lands. „Bovendien kreeg het te maken met een sterfgeval en een zieke. In maart van dit jaar leek het er nog op dat het niet ging lukken en werd er serieus overwogen om de speeltuin toch maar te sluiten. Dat is natuurlijk niet zo leuk om te horen na 43 jaar." Speeltuin Oran jekwartier lijkt volgens beheerder Roelands meer op een bedrijf dan een reguliere speeltuin. ,,Je hebt het over 35.000 bezoekers per jaar. Dat betekent een continue aanvoer van frisdrank en snoep bijvoor beeld. Er is meer tijd nodig voor een soepele overgang." DINSDAG 14 JUNI 2022 VL Vragen over zeedijk bij Perkpolder Sophie Stockman Hulst - Eric Mostert, Rijkswaterstaat Wilma Valk Aardenburg - Irène Demeulenaere HULST De stikstofmaatregelen van het kabinet treffen ook de ge meente Hulst hard. ,,Een ver ontrustende inhoud voor onze gemeente'', zegt Algemeen Be lang Groot Hulst. TERNEUZEN Ronald Roelands, dik veertig jaar het gezicht van, én de drij vende kracht achter speeltuin Oranjekwartier, is terug van niet erg lang weggeweest. Hij kon niet gemist worden. Irène en Jan Vermeulen uit Aardenburg zijn 65 jaar getrouwd. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 59