De toekomst zal vooral plantaardig zijn U 2022 Film over 't manwuufje van Walcheren 2 COLUMN Marleen Blommaert De rit voerde via Enschede naar Zwolle en vervolgens naar Diepeveen. Er gaan inderdaad jaren voorbij waarbij dat deel van het land het zonder mij moet doen, ondanks de schoonheid van de streek. Wat me opviel onderweg is dat het thuis werken vermoedelijk is afgeschaft. Het was de eerste lange rit in tijden. Erg lang, want ik reed van file naar file. Zo gezegd in deze krant Non-binair toen niemand wist wat dat was, evenknie van Mondriaan maar met een grotendeels verloren oeuvre. Reden genoeg voor een film over Marlow Moss. Met pretoogjes vertelt Gerrit Schoenmakers, oud-wethouder van Middelburg, hoe hij 25 jaar ge leden op zoek ging naar een schil derij dat de Engelse schilder Mar low Moss ooit aan de gemeente schonk na een expositie in de Vleeshal. Het lag achter een kast bij de afdeling planning en ontwikke ling. De ambtenaren vonden het te lelijk om op te hangen. Volgens Andreas Oosthoek, oud-hoofdre dacteur van de PZC en eigenaar van een Moss-collectie, is de in middels onbetaalbare Composi tie met dubbele lijn en blauw vlak zelfs een tijdje als dartbord ge bruikt. „Dat lijkt me wel straf', zegt conservator Ma rieke Verboven van het Mu seum voor Hedendaagse Kunstin Antwerpen (MUHKA), waar het schilderij wordt bewaard. Ze kan geen gaatjes vinden. Of de ambtenaren konden niet mikken. Het is een betekenisvolle scène uit De verdwenen lijnen van Marlow Moss. De documentaire van de Middelburgse filmmaker Fifi Vis ser is afgelopen weekend in premi ère gegaan in Antwerpen en Mid delburg. ,,Het is tekenend voor hoe er met Marlow Moss werd omge gaan", zegt Visser. ,,Het was nota bene een cadeau aan Middelburg." Moss (1889-1958) was de geliefde van schrijfster Netty Nijhoff. Het vakantiehuisje dat ze samen met haar man Martinus bezat in Bigge- kerke wordt nu bewoond door Oosthoek. Van hun zoon Faan erfde hij een twintigtal schilderijen van Moss en een koffer vol documen ten, waaronder brieven van Piet Mondriaan. Als kunstenaars waren ze gelijken, hoewel Mondriaan we- Oosthoek, maar al snel zag ze er een langere film in. „Het is een on bekend Zeeuws verhaal. Hoe kan het dat Mondriaan zo be kend werd en zij helemaal niet? De conclusie die wij nu trekken, dat je mag zijn wie je wil dat je bent, trok Moss bijna een eeuw geleden al. En dan haar oeuvre. Een deel is tijdens de oorlog ver brand en een deel is na haar dood verdwenen. Het is een soort drie luik dat ik erg de moeite waard vind." In de film komt een aantal lief hebbers en kenners aan bod die fi losoferen over de vraag wat er ge beurd kan zijn met de schilderijen die Oosthoek had opgeslagen in Zürich. Ze zijn een keer geëxpo seerd in Arnhem, maar daarna ver dwenen. Bijna terloops beschuldi gen de betrokkenen elkaar van be lastingontduiking, wanbeheer en huisvredebreuk. Het mysterie wordt niet opgelost, maar Visser hoopt dat haar film iets teweeg brengt. ,,Het werk dat er nog is, wordt nu voor tonnen verkocht. Bij elkaar moet die verdwenen collec tie miljoenen waard zijn. In een klein kunstwereldje is Moss be kend en heel groot. Natuurlijk hoop ik stiekem dat mijn film iets los woelt. Zo van: goh, we hebben het nog niet aan die en die gevraagd. Het is onvoorstelbaar afschuwelijk dat dat werk weg is." reldbe- roemd werd en Moss vergeten raakte, in ie der geval bij het grote publiek. Net als Mondriaan schilderde ze voor de oorlog geometrische vlakken in veelal primaire kleuren en zwarte lijnen. Na de oorlog werden haar werken losser alsof, zoals een kunstkenner in de film zegt, 'ze een lijn mee uit wandelen neemt'. Non-binair avant la lettre Op Walcheren werd Moss 't man- wuufje genoemd, vanwege haar korte, achterovergekamde haar en mannelijk aandoende pakken. ,,Ze was non-binair avant la lettre", ver klaart Visser. ,,Nu zijn we daar meer mee bezig, maar toen vergde dat een enorme moed. Haar hele le ven was ze zo dapper, in allerlei op zichten." Het MUHKA benaderde Visser voor een interview met Toos Henk E-6IKE5 STEEDS SEAVANCEER&ER Motorrijder (23) komt om bij ongeluk N289 Een 23-jarige motorrijder uit 's-Gravenpolder is zaterdagoch tend om het leven gekomen bij een aanrijding met een land bouwvoertuig op de N289 bij Kapelle. De botsing op de Rijks weg gebeurde rond 08.25 uur. Hulpdiensten, waaronder een traumahelikopter uit Rotter dam, werden ingeschakeld. Het slachtoffer overleed ter plekke aan zijn verwondingen. De po litie doet nog onderzoek naar de oorzaak van de aanrijding. De Rijksweg is zaterdag enige tijd afgesloten geweest. aan Natuurderij Keizersrande. Een boeren bedrijf waar de boerin, Annette Harberink, ons rondleidt. Het is een voorbeeld van kringlooplandbouw. Ik kende het woord, maar hier krijg ik ter plekke uitgelegd wat het inhoudt. Met enthousiasme vertelt ze over de ontstaansgeschiedenis. Rijkswater staat moest Deventer behoeden voor hoog water (ruimte voor de rivier) en met partner het IJssellandschap als eigenaar van de bui tendijkse natuurgebieden is gezocht naar oplossingen. Ook de provincie Overijssel, de gemeente Deventer en het waterschap slo ten aan. Zonder slag of stoot of doorzet tingsvermogen en flexibiliteit ging dat niet. 170 hectare en 80 koeien is een ver houding die duide lijk maakt dat hier erg extensief ge boerd wordt. Niets wordt aangevoerd op het bedrijf, geen voer en mest. Deze manier van beheer is gunstig voor de wa terveiligheid en na tuur. Het aantal soorten zowel in flora als fauna is in de afgelopen jaren ver dubbeld. Economisch loopt het ook. Is dit een uniek project? In zekere zin wel, maar er zijn meer boeren die zien dat het niet verder achteruit laten gaan van natuur uiteindelijk ook een kwestie van eigenbelang is. Ik ben nog niet zover dat niet eten van dierlijke producten de norm is kunnen we natuurlijk niet de grootste vlees exporteur van Europa blijven. Maar de vraag is of we dat moeten willen in een klein land als het onze. Persoonlijk denk ik dat de toe komst, wil die houdbaar zijn, vooral plantaardig zal zijn. De wereld, Nederland en ik zijn nog niet zover dat het niet eten van dier lijke producten de norm is, maar de trend is onmiskenbaar. Hoe dan ook zal naar ma nieren moeten worden ge zocht om landbouw zo in te richten dat het niet een aanslag op ons eco systeem vormt en het voorbeeld uit Diepen veen laat volgens mij zien dat wanneer allerlei partijen de handen ineen slaan, er mooie zaken ontstaan. Het zou mooi zijn als de energie ook naar de oplossin gen gaat. MAANDAG 13 JUNI 2022 GO OPEN PODIUM ,,Mijn bedoeling was een voor bereidend jaar te doen aan het conserva torium, maar ik werd meteen toegelaten voor het eerste jaar" ZEELAND6 PFAS ,,Ik ben ervan overtuigd dat dé oplossing tegen PFAS een Europees uitdoofbeleid is" Zuhal Demir, Vlaams minis ter van Milieu CZEELAND1 Miljoenencollectie schilder Moss zoek Ernst Jan Rozendaal Middelburg Conservator Marieke Verboven met het schilderij Compositie met dubbele lijn en blauw vlak van Marlow Moss, still uit de film De verdwenen lijnen van Marlow Moss is maandag (14.00 uur) en woensdag (14.00 uur) te zien in Ci nema Middelburg. Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl KAPELLE Pascal van de Velde, trom pettist In Diepeveen staat een bezoek gepland Met zo'n extensieve manier van boeren EEN BEREIK VAM 120 KM< 18 VERSMELLIMSEM EM ONBEPERKT bellem ONBEPERKT BELLEN ZELF MET BE FIETSBEL ZOQAT BE SEWONE FIETSERS AAM BE KAMT SAAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2