Wim is een cJA Stille tocht voor Gino Eindexamens, nog even nagelbijten c Tennet zet stop op bedrijfsaanvragen in Brabant en Limburg /DL Walcheren Hij helpt mee met het opbouwen van het terrein, hangt span doeken op en begeleidt deelnemers. Wim Voogdt uit Goes is dit weekend één van de vele onmisbare schakels bij de Delta Ride for the Roses. Zonder vrijwilligers is er immers geen ride. Met het driedaagse fietsevenement in onze provincie wordt geld ingezameld voor het KWF. ZEELAND2 Duizenden mensen op de been in Kerkrade Kan de schooltas vandaag aan de vlaggenmast? P8 De vraag naar stroom in Brabant en Limburg neemt zo explosief toe, dat er geen ruimte meer is voor nieuwe of zwaardere aansluitingen voor bedrijven. Tennet stelt per direct een tijdelijke stop in voor alle aanvragen, zowel voor de afname als voor het terugleveren. Het hoogspanningsnet in de pro vincies zit nagenoeg aan de maxi male capaciteit door de opkomst van warmtepompen, laadpalen en de overstap van gas naar stroom door de industrie, aldus netbeheer der Tennet. De afgelopen maanden kwam er voor in totaal 800 megawatt aan nieuwe aanvragen binnen. Dat staat gelijk aan twee keer het vermogen dat een stad ter grootte van Eindho ven gebruikt. ,,De vraag is zo ra zendsnel toegenomen dat het sim pelweg niet meer past'', zegt Eefje van Gorp namens de landelijke net beheerder. ,,De oorlog in Oekraïne en daarmee samenhangende stij ging van de gasprij zen spelen daarin zeker een grote rol.'' Het instellen van de 'stop' is een unicum voor Brabant en Limburg. Volgens Van Gorp is het niet te verwachten dat andere provincies op korte termijn zullen volgen. ,,Al sluiten we ook niet uit dat dat later wel gebeurt." Tennet benadrukt dat er geen ge volgen zijn voor particulieren en (nieuwbouw)woningen, maar en kel voor grootverbruikers met een aansluiting van minstens 3 x 80 ampère. Ter illustratie: de gemid delde supermarkt zit daar al boven. Ook voor een veld van 150 of meer zonnepanelen is een grootverbruik aansluiting nodig. Wie nu een nieuwe aanvraag doet, komt tot nader order op een wachtlijst terecht. Dat heeft gevol gen voor ondernemers die een nieuwe of zwaardere aansluiting willen, en voor grootschalige zon- of windprojecten. Al komen de plannen die gemeenten binnen de Regionale Energiestrategie hebben opgesteld voor 2030, een meerjaren plan voor de energievoorziening, 'in beginsel niet in gevaar', stelt Daphne Verreth, directeur energie systemen bij regionaal netbeheer der Enexis. Tot wanneer de maatregel geldt, is onduidelijk. Op de 'capaciteitskaart' van het net kleurt heel Brabant De oorlog in Oekraïne en de stijging van de gasprijzen spelen zeker een rol vanaf vandaag 'oranje', als het gaat om de afname van stroom. Dat bete kent dat er onderzoek wordt gedaan naar manieren om toch nog capaci teit vrij te maken. Zo wordt groot verbruikers gevraagd om tijdelijk minder stroom te verbruiken, om zo meer ruimte op het net te creëren op 'piekmomenten'. Pas als dat alles niet (meer) helpt, kleurt de provincie 'rood', het teken dat grootzakelijke klanten pas kun nen worden aangesloten als er extra capaciteit is aangelegd. Voor afname van elektriciteit speelt dat al bij de laagspanningsnetten van Noord Holland en Friesland. Wat betreft het terugleveren van stroom is er op tal van plekken al langer geen capa citeit meer beschikbaar. C P10 Nieuwsmedia FOTO MARCELLE DAVIDSE C P4 Zuiden kan stroomvraag niet aan Jens Verhagen Eindhoven - Eefje van Gorp, Tennet donderdag 9 juni 2022 18°c Weeroverzicht lange termijn: C P20 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1