m De Agenda loiaii Deze week 7 De rubriek De Agenda gaat over de mensen achter de evenementen. Deze keer over William van Leeuwen, voorzitter van de organisatie achter de Thoolse Havendagen. Het evenement start van daag, morgen en vrijdag met een programma voor de Thoolse scholen. Vrijdag- en zaterdag avond treden artiesten Captain Jack, Thomas Berge, Belle Perez, T-Spoon en Danny de Munk op in de feesttent bij de haven. Tussendoor kan het pu bliek op het terras neerploffen voor een lekker visje, of een kijkje nemen tussen de vele oorlogsvoertuigen bij het militaire kampement bij de Oes terputten. De podia zijn geregeld, de artiesten geboekt, de munten liggen klaar en het kampement stroomt langzaam vol met legervoertuigen en marine schepen. Organisator William van Leeuwen van Tholen Sterk, de opvol ger van stichting Tholen 650 jaar, heeft het er druk mee. ,,We kunnen eindelijk, na twee jaar corona, weer los. Omdat het al twee keer is afge last, was het de vraag of we hetzelfde programma konden aanhouden. Dat is gelukt. Het is het grootste bevrij dingsevenement van Zeeland en daar zijn we trots op." Van Leeuwen is geboren en geto gen in Tholen. Eind 2014 hoorde hij dat Tholen twee jaar later 650 jaar stadsrechten heeft. ,,Een brainstorm- avond resulteerde in de Thoolse Ha vendagen, met mij als voorzitter", I^BI i M Zo kom je veel dichter bij de geschiedenis dan wanneer je een boek openslaat zegt Van Leeuwen. Het is de tweede keer dat Tholen Sterk de Havendagen organiseert. En deze tweede keer hebben ze groots uitgepakt. De voor zitter verwacht een nog veel grotere opkomst dan de 10.000 bezoekers tij dens de laatste editie in 2018. „Hoe veel, dat durf ik niet te zeggen. Maar we hebben het een stuk groter aange pakt dit jaar." Grote publiekstrekker is volgens Van Leeuwen het kampement op de Oesterputten. Er zijn meer dan ze ventig legervoertuigen te bewonde ren. Waaronder een Amerikaanse M24 tank en een veldhospitaal dat een Britse medische post uitbeeldt. Een groep militairen ligt met pon- tonboten uit de Tweede Wereldoor log bij de Contr' Escarpe. Op de plek waar Tholen de Canadese soldaten ontving tijdens de bevrijding, bouwt de Pontoon Group '40-'45 een loop brug naar het terrein van de jacht werf. Van Leeuwen: ,,De loopbrug ligt op de plek waar de Thoolse brug twee keer is gebombardeerd. Het is een unieke kans. Zo komt het een stuk dichterbij dan wanneer je een geschiedenisboek openslaat." Jaren 40 huiskamer Van Leeuwen legt uit dat het evene ment drie thema's heeft. ,,Het vieren van vrijheid, terug naar de jaren 40, en veiligheid toen en nu. We gaan 75 (+2) jaar vrijheid vieren. In het kam pement zie je hoe defensie ons des tijds beschermd heeft en hoe ze dat nu doen. Er zijn ook demonstraties van de politie en douane." In de jaren 40 huiskamer neemt de muziek je mee terug in de tijd. ,,Imca Marina - die is geboren in de oorlog - treedt ook op. Het is hét gratis volksevene ment van Tholen. Waar bezoekers ogen en oren tekort zullen komen." De commissaris van de koning van de provincie Zeeland, Han Polman, opent het evenement vanavond bij de Oesterputten. Morgen en vrijdag is er een bomvol activiteitenpro gramma voor de Thoolse jeugd. Ruim vijfhonderd scholieren krijgen een rondleiding op de kotters en marine schepen. Voor het grote publiek is het zaterdag te doen. ,,Het pro gramma kent veel locaties. Door de hele stad is er iets te doen. Ter land, ter zee en in de lucht: alles is er", zegt Van Leeuwen trots. Wie een hapje wil eten kan dit bijvoorbeeld doen bij het Goulashkanon, een van de mili taire foodtrucks, waar je - geserveerd vanuit een oude militaire veldkeuken uit 1957 - een broodje rookworst met zuurkool kunt eten. Gespoten in de D-Day invasiekleu- ren zullen de vliegtuigen Auster en Piper vier keer overvliegen. ,,Ook leuk om te zien is het brandweer voertuig E-One Titan-crashtender, dat maar liefst twaalf meter lang is. Er zullen ook vier amfibievoertuigen zijn, waarmee je een rondje door de haven kunt maken", zegt Van Leeu wen. Wie dat niet spectaculair ge noeg is, kan een adrenalinerush ha len op de nostalgische kermis mét reuzenrad. Of genieten van de vele optredens in de feesttent. Kijk voor tickets (voor de arties ten), de parkeergelegenheid en pen delbus op TholenSterk.nl. KOZIJNEN ZONWERINGEN OVERKAPPINGEN ascozeeland.nl BE WOENSDAG 8 JUNI 2022 Tholen viert 75 jaar vrijheid met artiesten en kampement Lizenka van Essen Tholen William van Leeuwen, de voorzit ter van Tholen Sterk, met de V van vrijheid, het thema van deze Havendagen. FOTO MARCELLE DAVIDSE - William van Leeuwen, voorzitter Tholen Sterk Lezing Zeeuwse spoorlijn Jan van der Male geeft vrijdag om 19.30 uur een lezing over de Zeeuwse spoorlijn in buurthuis De Pit in Goes. Van der Male is de schrijver van een boek over de spoorlijn. Frances van Broekhuizen Operazangeres Frances van Broekhuizen signeert zaterdag haar boek Bij twijfel harder zingen in boekwinkel De Koperen Tuin in Goes. Ze wordt ook geïnterviewd door Hein van Kemenade. Aanvang 10.30 uur. Marieke Damen Zaterdag tussen 13.30 en 15.30 uur is in het Paard van Troje een meet and greet met Marieke Damen, de schrijfster van de thriller Onbreek baar. Classic Races Zaterdag zijn in Wemeldinge weer de Classis Races op het kanaalcir cuit bij de Oostelijke Kanaalweg. Het is een evenement met klas sieke motoren. Om 10.15 uur begin nen de trainingen, om 13.00 uur de demo's. Braderie In de vernieuwde Hoofdstraat in Rilland is er zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur een braderie. Badkuiprace In een watergang net buiten Bors- sele is zondag weer de badkuip race. In snelle en/of originele bad kuipen gaan de deelnemers in ver schillende categorieën weer de strijd met elkaar aan. De hilarische taferelen aan de Wolphaartsweg beginnen om 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52