ZEEUWSE ARCHITECTUURPRIJS 'mmmm In het kader van de Zeeuwse Archi tectuurprijs 2022 besteden we aan dacht aan de vijf gebouwen en projec ten die de vakjury nomineerde. In de derde aflevering: Het Middelburgse winkelcentrum Tref. 'Het energieverbruik is met zo'n zestig procent gedaald' Wat is het mooiste nieuwe gebouw van Zeeland? 1. PZC-Publieksprijs: alle 21 in zendingen dingen mee naar de PZC-Publieksprijs Mooiste Ge bouw, waarvoor uw stem van het grootste belang is. Die stem kunt u uitbrengen tot en met 17 juni via pzc.nl/mooistegebouw. 2. Juryprijs: een vakjury kiest een eigen winnaar van de Zeeuwse Architectuurprijs. Er is een shortlist opgesteld waarop de vijf projecten staan die door de jury uit het totale aanbod nieuwe gebouwen zijn geselecteerd. Op vrijdag 17 juni, de dag vóór de Dag van de Architectuur, zal de jury de vijf genomineerde vakjury-projecten bezoeken en een definitief juryoordeel be kendmaken. Op 17 juni vindt ook de prijsuitreiking van de Juryprijs en de Publieksprijs plaats. Vanuit de parkeer kelder liep je vroe ger via een helling het winkelcentrum in. Een smalle hal met een laaghangend systeem plafond leidde je naar de Albert Heijn. Bekeek je het gebouw vanaf de brug over de Binnen gracht, zag je een enorme ste nen muur, hier en daar voorzien van haastig aangebrachte graffi- titags. Zo zag het Middelburgse winkelcentrum aan de Potten bakkerssingel er een paar jaar geleden uit. Dat is nu wel an ders. Glazen gevels Als je eenmaal een plekje hebt gevonden in de parkeergarage onder het winkelcentrum brengt een roltrap je naar boven. Het daglicht stroomt naar bin nen door de glazen gevels en eenmaal boven aangekomen, kan je er niet omheen: dit win kelcentrum is onherkenbaar veranderd. De voorheen wat sombere hal is ruim en licht met overal ramen en een einde loos lang daklicht boven je hoofd. Op het binnenplein zit ten mensen met elkaar te keu velen op bankjes naast de met bromelia's gevulde bloembak ken. Door de glazen pui kijk je uit over de brug naar het centrum met in de verte de toren van het Stad huis van Middelburg. Hij komt aanlopen met een pak ket papieren onder zijn arm: archi tect Michael Noordam van Vocus architecten, het brein achter de metamorfose van dit winkelcen trum. In opdracht van a.s.r. real estate, de eigenaar van het winkel centrum, bedacht hij een ontwerp dat het gebouw visueel aantrekke lijk én toekomstbestendig maakte. Hij kijkt om zich heen en zegt: ,,Ik weet nog goed dat ik hier voor het eerst kwam. Het viel me op dat het gebouw heel grauw en gesloten was en de route was erg onlogisch. Als je vanuit het centrum kwam, keek je naar een grote massieve stenen muur. En binnen was het donker, met een laaghangend pla fond en nauwelijks daglicht.'' Het gebouw dateert uit de jaren zeventig en volgens Noordam werd er in die tijd nog heel anders naar dit soort projecten gekeken. ,,Zo'n groot gebouw, pal naast het centrum, dat zouden we nu nooit meer doen. Maar in die tijd was zo'n groot winkelcentrum met een parkeergarage de toekomst, dus als je dat in gedachten houdt, begrijp ik ook wel waarom ze dat toen gedaan hebben. Dat gebouw staat er nu eenmaal en het volume kan je niet zomaar aanpassen, maar door bepaalde keuzes te ma ken hebben we er wel voor ge zorgd dat het gebouw nu beter aansluit op de omgeving." Om uit te leggen wat hij hier mee bedoelt, wijst de architect op de stenen muurtjes tussen de ra men aan de achtergevel. ,,Kijk, hier hebben we penantjes aangebracht, dat zijn muurdammetjes in de opening in de gevel. Op die manier doorbreek je de lengte van de ge vel en sluit de uitstraling van het gebouw beter aan bij het cen trum." Uit het pak papier onder zijn arm haalt hij een uitvergrote foto van de achtergevel zoals die er voor de renovatie uitzag en wijst op de aanbouwtjes die er toen nog stonden. ,,Kijk, die uitstulpingen hebben we erafgesloopt, zodat je nu meer ruimte hebt aan de Pot tenbakkerssingel." Lay-out veranderen Op een andere foto laat hij zien dat de ingang in de oude situatie op een heel andere plek in de achter gevel zat. ,,Dat was wel een van de grootste ingrepen: het veranderen van de lay-out. We hebben de Al bert Heijn een kwartslag gedraaid en daardoor is de gevel open ge worden aan de Pottenbakkerssin gel. Daar hebben we een binnen plein gemaakt dat uitkijkt op de Pottenbakkerssingel en de brug. Door de schuifdeuren loop je nu zo via de brug naar de binnenstad. Dat maakt de route logisch. Je hebt nu echt verbinding met het stads centrum, ook als je vanuit de par keergarage komt." ,,Zo'n project verzin ik natuur lijk niet alleen. Daar zit een heel team achter en samen begin je met een complete analyse van zo'n ge bouw. Daarvoor pak je de oude bouwtekeningen erbij en ga je be kijken hoe het pand in elkaar steekt. Het viel gelijk op dat het een heel hoog gebouw was, terwijl de plafonds heel laag waren. Er zat allemaal loze ruimte boven dat systeemplafond, dus huppakee, dat plafond moest eruit. Tijdens het bestuderen van de constructie, zagen we dat het dak uit een staal constructie bestond met betonnen strookjes ertussen. Door een aan tal van die betonnen stroken weg te halen, konden we relatief een voudig een daklicht van veertig meter lang realiseren. Zo ben je met een heel team continu op zoek naar mogelijkheden om binnen het budget het optimale resultaat te behalen." Duurzaamheid In het geval van het huidige win kelcentrum Tref in Middelburg, ging het niet alleen om het visuele plaatje, maar was ook duurzaam heid een belangrijk thema. En dat is méér dan alleen het verminde ren van het energieverbruik. „Na tuurlijk is ook dat een belangrijke factor geweest in de renovatie van dit project, want het winkelcen trum was gebouwd in de jaren ze ventig, draaide nog volledig op gas en was niet geïsoleerd", vertelt Noordam. ,,Nu is het gebouw vol ledig geïsoleerd en er liggen 1500 zonnepanelen op het dak. Hier door is het energieverbruik met zo'n zestig procent gedaald. Dat is een enorme upgrade, maar als het gaat over duurzaamheid gaat het ook over materiaal en flexibiliteit. Je wil dat het gebouw zich makke lijk kan aanpassen aan de tijd en aan de wensen. Daarom hebben ZATERDAG 4 JUNI 2022 GO 'Je hebt nu echt verbinding met Winkelcentrum Tref in Middelburg. FOTO'S RUBEN OREEL Deze prijs wordt georgani seerd door het CBK Zeeland en is opgedeeld in twee on derdelen. RACHEL VAN WESTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 60