S 1 Coronajaar pakt goed uit voor ZorgSaam 'Schrappen busritten is geen blijvende oplossing' 2 PvdA-gemeenteraadslid Marjolein Sinke steunt de'genderneutrale passage' in het coalitieakkoord van Reimerswaal niet. Een goede zaak, vindt non-binaire Crow Meun: ,,Het is onnodig en kwetsend." Dat is opvallend, in een jaar dat de orga nisatie opnieuw zwaar onder druk stonden door de co- ronapandemie. Daardoor kon er uit eindelijk zo'n 10 procent minder re guliere zorg worden geleverd, zowel in het ziekenhuis als in thuis- en ouderen zorg. Dat leidt ook tot minder inkom sten, terwijl de kos ten juist hoger wa ren dan normaal. Compensatie De overheid heeft dat gecompenseerd. Zonder die hulp zou ZorgSaam over 2021 een 'fors negatief fi nancieel resultaat' hebben geboekt. Nu is er onder de streep een kleine 9 miljoen euro overgebleven. De organisatie is daar blij mee, omdat ze daardoor ook na twee zware Covidja- ren financieel ge zond blijft. ,,De toekenning van die compensatie verloopt volgens een landelijk model. Bij ons valt dat gelukkig nogal positief uit. Dat wordt door de overheid nu een maal zo bepaald", zegt woordvoerder René Maas van ZorgSaam. ,,Het is een meevaller voor ons. Anders hadden we echt een pro bleem gehad." Publiek geld ZorgSaam-woord- voerder Maas wijst erop dat het voor een ziekenhuis noodzakelijk is dat er jaarlijks wat geld overblijft. ,,Dat klinkt wat raar, want het gaat om publiek geld. Maar als je pre cies op nul zou uit komen, past dat niet in onze bedrijfsvoe ring. We hebben re serves nodig om te kunnen investeren in bijvoorbeeld me dische apparatuur en gebouwen. Je moet dus elk jaar een beetje plussen om overeind te blij - ven en de zorg goed te houden. Ander zijds dienen we voorbereid te zijn op een mogelijk ver volg op Covid, want je weet nooit hoe het loopt." PZC.NL Boutique Hotel Helder bij Kloeg COALITIEAKKOORD REIMERSWAAL Programma Zeeland theaters Lizenka van Essen Eén zinnetje van dertien woorden dreigt een politieke crisis los te ma ken in Reimerswaal. Eén passage in het nieuwe coalitieprogramma van SGP, Leefbaar Reimerswaal en de PvdA: ,,Ook verschillen tussen man en vrouw mogen er zijn. We gaan niet mee in de trend om alle inwoners gen derneutraal te benaderen." Met name de tweede zin steekt bij Crow Meun (23) uit Middelburg. ,,Genderneutraliteit is geen trend, het is geen keuze. Het maakt me pissig dat mensen denken dat non-binaire personen bewust kie zen voor een leven vol kritiek. Da gelijks heb ik te maken met discri minatie, soms zelfs bedreigingen. Dat onderga je niet voor de lol. Ik ben geboren in een lichaam waar ik me niet prettig in voelde en wilde dat veranderen. En nee, je kan van mij geen hetero maken. Hoe hard je je best ook doet." Homofoob Ook Ruud van Engelen, Veilig heidscoördinator voor het COC Zeeland, vindt het woord trend 'nergens op slaan'. ,,We leven in een tijd waarin het geaccepteerd wordt dat mensen zich niet alleen als man of vrouw identificeren. Deze pas sage is heel kwetsend voor mensen die hun gender (willen) verande ren. Niet alleen de SGP, maar ook Leefbaar Reimerswaal komt be hoorlijk homofoob uit de hoek. Het is bijna logisch dat inwoners dan niet meer uit de kast durven te ko men." Crow snapt de ophef in de ge meente. ,,Het is onnodig kwetsend om een geslacht aan mensen toe te schrijven. Je kunt brieven ook be ginnen met 'beste mensen' of 'beste inwoners'. Dan voelt ieder een zich aangesproken: man, vrouw, kind of non-binair. Waarom moet er zo moeilijk ge- daan worden?" Welkom zou Crow zich niet voelen in Reimerswaal. Ik ben ook gewoon een mens en ik mag er ook zijn Connexxion kampt door ziektever zuim met een gebrek aan chauf feurs in Zeeland. Daarom is beslo ten om tot half juli gemiddeld 65 van de 1600 dagelijkse ritten te la ten vervallen. De Provincie Zeeland is de op drachtgever voor het streekvervoer. Gedeputeerde Van der Maas heeft begrip voor deze tijdelijke maatre- gel. ,,Al met al is het een heel verve lende situatie. Connexxion ver wacht in juli weer genoeg mensen beschikbaar te hebben. Dat lijkt me overigens wel erg positiefgedacht." De gedeputeerde is mede daarom in gesprek met de vervoerder over de situatie na 16 juli. Hij zou graag zien dat Connexxion, in plaats van het schrappen van ritten, alterna tieve oplossingen bedenkt om per soneelstekorten op te vangen. Het laten vervallen van ritten heeft in zijn ogen twee grote risi co's. Mensen laten het openbaar vervoer voortaan links liggen als ze eigen vervoer hebben. En voor wie vervoer niet zelfkan regelen dreigt, zoals Van der Maas het noemt, 'ver- voersarmoede'. DONDERDAG 2 JUNI 2022 PC j c— m Ziekenhuis ZorgSaam tijdens de co- ronapandemie. foto johan van der heijden ZorgSaam heeft over afgelopen jaar bijna 9 miljoen euro overgehou den. Dat is het beste financiële resultaat van de afgelopen jaren. Rolf Bosboom Terneuzen WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Ik word een beetje gender- moe (3637 reacties) RENESSE Het Boutique Hotel Helder dat 3 juni opent in Renesse wordt onderdeel van de Kloeg Collec tion. In het voor malige visrestau rant zijn zestien suites onderge bracht. De uit Rotterdam af komstige Michel Kloeg opent, sinds hij in 2013 overstapte van de uitvaartbran che, het ene na het andere hotel in Zeeland. Met De Timmerfa briek en Hotel boot Koningin Emma in Vlissin- gen is Helder de achtste locatie van de nieuwe keten. Kroeg is verder bezig met drie andere ho tels op Walche ren, waaronder Britannia. Eens Oneens MIDDELBURG Meer dan twee honderd voor stellingen heeft Zeelandtheaters voor komend seizoen op het programma staan. Tijdens het seizoen wor den nog regel matig voorstellin gen bijgeboekt. De brochure met de nieuwe pro grammering wordt deze week bij de vaste be zoekers thuisbe zorgd. Het com plete programma is ook op zee- landtheaters.nl te vinden. Giste ren begon de kaartverkoop. Zeelandtheaters programmeert voorstellingen in Schouwburg Middelburg, De Mythe in Goes en het Schel- detheater in Ter- Genderneutraal Vlissingen Crow Meun (23) uit Mid delburg wordt boos van de 'genderneu- trale passage' in het coalitie akkoord. foto DIRK-JAN GJELTEMA - Crow Meun MIDDELBURG Nieuwe stelling: De overheid moet stoppen met rokertje pesten Het schrappen van ritten mag geen blijvende oplossing wor den voor personeelstekorten bij Connexxion, vindt dagelijks pro vinciebestuurder Harry van der Maas. Een bus van Connexxion in Burgh-Haamstede. - Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 30