Lekker vroeg smullen! 'Prijs huis stijgt met starterssteun' «L c De Nederlandsche Bank sceptisch over premie A-regeling JOL Twee euro per peukje 'Genderneutraal is geen trend' Walcheren Kabinet wil prijs van sigaretten fors verhogen, tot wellicht 47 euro per pakje in 2040 Non-binaire Crow Meun stoort zich aan gang van zaken in Reimerswaal Het is een prachtig voorjaar geweest en dat heeft niet alleen effect op bloemen en planten. Ook de mosselen zijn er extreem vroeg bij dit jaar. De eerste hangcultuurmosselen zijn opgevist en opgedist. Messy Chef Jelle Beeckman weet er wel raad mee. De plannen voor een nieuwe premie A-regeling, die starters in staat moet stellen een huis te kopen, stuit al direct op kritiek van De Nederlandsche Bank. De gemeentelijke steun, die mogelijk dit jaar al ingaat, zou de prijzen opdrijven en vooral grondeigenaren spekken. Het Stimuleringsfonds Volkshuis vesting (SVn) werkt een plan uit het coalitieakkoord uit. Het gaat om een nieuwe premie A-regeling voor nieuwbouwwoningen, die starters niet terug hoeven te betalen. De bedoeling is dat gemeenten bepaalde nieuwbouwwoningen kunnen toewijzen aan starters die bijvoorbeeld nog bij hun ouders in dezelfde gemeente wonen. Als ze het huis niet kunnen betalen, vult de gemeente de hypotheek aan met het bedrag dat nodig is. Een voor waarde is dat het huis niet wordt doorverkocht binnen een bepaalde periode. Willekeur De Nederlandsche Bank (DNB), de belangrijkste financieel adviseur van het kabinet, waarschuwt voor de nadelen van de subsidie. Woord voerder Bouke Bergsma: ,,In het re geerakkoord staat dat zo'n regeling niet prijsopdrijvend mag werken. Dat is in de praktijk lastig vorm te geven bij een maatregel waarbij meer geld naar de woningmarkt stroomt door enkele groepen meer bestedingsruimte te bieden. Bo vendien is het een willekeurige Al het extra geld dat naar de woningmarkt gaat, vloeit eigenlijk naar grondeigenaren maatregel waarbij een paar geluk kige starters subsidie krijgen, ter wijl dit voor anderen niet geldt." Deze kritiek klinkt ook bij andere deskundigen. ,,Al het extra geld dat momenteel naar de woningmarkt gaat, vloeit eigenlijk naar grondei genaren'', stelt econoom en wo ningmarktexpert Frans Schilder van het Planbureau voor de Leef omgeving. In de jaren 80 van de vorige eeuw zijn veel huizenkopers ook gehol pen met premieregelingen. Volgens DNB is de situatie nu 'totaal ver schillend'. Bergsma: ,,Toen gaven we die kopers flinke financiële steun om hen te verleiden een nieuwbouwwoning te kopen, zodat de nieuwbouwproductie weer zou stijgen. Op dit moment zijn de prijsniveaus historisch hoog en stijgt de nieuwbouwproductie al jaren gestaag. Het risico van een nieuwe premie-A regeling is daarom vooral dat het extra geld in de prijzen gaat zitten, in plaats van dat het tot extra nieuwbouw leidt." Be stuurder Arjen Gielen van SVn is niet bang voor verdere prijsop drijving in een huizenmarkt. ,,Wel is het belangrijk dat de subsidie wordt ingevoerd in combinatie met de regie die minister Hugo de Jonge neemt om nieuwbouwafspraken te maken met provincies en gemeen ten. Als er meer nieuwbouw komt en de overheid afdwingt dat de prij zen betaalbaar zijn, is er geen prijs opdrijvend effect." Nieuwsmedia P4 ZEELAND2 CZEELAND1 FOTO MARCELLE DAVIDSE Stefan ten Teije Rotterdam - Frans Schilder, Planbureau voor de Leefomgeving donderdag 2 juni 2022 Weeroverzicht ■T lange termijn: 20°c P20 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1