u Nieuwe coalitie maakt een flinke ruk naar links c Pijnpunt genderneutraliteit 6 Tweespalt binnen beoogd coalitiepartij PvdA nu blijkt dat raadslid Marjolein Sinke het coalitieprogramma niet steunt inzake een passage over genderneutraalheid. ,,Ik kan mezelfniet meer in de spie gel aankijken als ik hiermee in stem." Het standpunt van Sinke is duidelijk. En zij is onvermurwbaar. Een poging van de rest van de frac tie om toenadering te zoeken, strandde vrijdag. Deze week bezint Sinke zich over haar zetel. 'Ook verschillen tussen man en vrouw mogen er zijn. We gaan niet mee in de trend om alle inwoners genderneutraal te benaderen.' Die zinnen, dat is waar het om draait. Opgenomen in het coalitiepro gramma van SGP, Leefbaar Rei- merswaal, en PvdA. De drie opposi tiepartijen maakten daar al bezwaar tegen. En nu krijgen ze bijval van Marjolein Sinke, nota bene raadslid namens een coalitiepartij. ,,Deze zin is ongepast, zeker voor de PvdA. We mogen niemand uitsluiten. Dit is in strijd met mijn geweten en ook met de Grondwet." Sinke ziet de passage als het uit sluiten van een groep minderhe den. Dat is voor haar een stap te ver. Dit is in strijd met mijn geweten en ook met de Grondwet Mede-fractielid Hans van Stel en beoogd wethouder Kees Verburg tillen er minder zwaar aan, betogen dat het niets meer of minder is dan de wijze van benadering van inwo ners aan, bijvoorbeeld, de gemeen tebalie. Zij wijzen vooral op de an dere sociale punten in het akkoord. Zoals de subsidie voor Podium Rei- merswaal die behouden blijft. Sinke vindt echter dat zij te makke lijk over de genderneutrale passage heen stappen. Die passage is een van de uitkom sten tussen de onderhandelingen tussen SGP en PvdA. Sinke schoof daar niet bij aan. ,,Ik ben er niet voor uitgenodigd." Maar toen zij het concept-akkoord onder ogen kreeg gingen de alarmbellen af. ,,Die zin heeft geen betekenis, legden mijn fractieleden uit. Maar als dat zo is, kan die er toch uit? Daar is blijkbaar geen ruimte voor. Ik heb ook voor gesteld om mij tegen te laten stem men. Dan zou er niets veranderen. Maar dat was ook geen optie." Achterban Sinke haalde bij de laatste verkie zingen 230 stemmen, op één na (Verburg) de meeste voor de PvdA. De Kruiningse voelt zich gesteund door mensen uit haar achterban. Mede daardoor weegt dit zo zwaar. En omdat ze worstelt met haar ge weten. ,,Er zijn jonge mensen die uit het leven stappen omdat ze wor stelen met hun identiteit." Zij hoopt op een aanpassing van de passage. ,,Of accepteer dat er ie mand van de coalitie tegenstemt. Want ik ga dit niet ondertekenen." Haar zetel opgeven zal ze in elk ge val niet doen. ,,Die is van mij en die heb ik verdiend. Hoe nu verder? Dat moet ik nog even bezien. Ik ben een PvdA' er en wil dat progressieve ge luid blijven uitdragen." Het stadhuis van Middelburg is er nog slechter aan toe dan gedacht. Na de balustrade blijken nu ook de beelden en ornamenten kwetsbaar. Deze week worden de beelden en ornamenten ingepakt met een spe ciaal net, kondigde de gemeente gisteren aan. In september 2020 werd een deel van de balustrade al aan weerszijden voorzien van gaas om te voorkomen dat afgebrok kelde stukjes steen naar beneden vallen en passanten gewond raken. Dat was nog bij wijze van proef en in maart 2021 werd de hele balus trade ingepakt met gaas. De onderzoeken naar de gebre ken aan de gevel van het monu mentale gebouw aan de Markt zijn intussen doorgegaan. Steeds wordt nog nauwkeuriger gekeken en mede daardoor worden ook nog steeds nieuwe problemen ontdekt. 'Zodra de inspectie op steenniveau voltooid is, wordt een plan gemaakt om de restauratie van de gevel aan te pakken. Vervolgens maken we de planning', meldt de gemeente. De gemeente wil eigenlijk geen risico nemen met het stadhuis, dat zij eerder al omschreef als 'het kroonjuweel in het monumenten bestand van Middelburg'. Het di lemma is echter dat de bouw lang duurde en in verschillende perio des verschillende steensoorten zijn gebruikt. Daarom zijn steeds verdergaande onderzoeken nodig C Stukjes van de beelden kunnen afbreken en naar beneden vallen. Extra maatregelen zijn nodig die ook steeds nieuwe problemen aan het licht kunnen brengen. Werd de balustrade nog ingepakt met gaas, voor de beelden en orna menten wordt een speciaal soort net gebruikt. Dat is in de woorden van de gemeente een 'weringsnet van geknoopt polyethyleen dat geen water absorbeert, niet uitrekt, UV-stabiel en chemisch inert is'. Chemisch inert betekent dat het niet reageert op vrijwel alle andere chemicaliën. Daarmee zorgt het dus voor een langere tijd voor een goede bescherming. Het stadhuis blijft dan ook open voor gebruik. De bouw van het Middelburgse stadhuis begon in 1452. De eerste fase was in 1460 klaar. In de tweede fase van 1506 tot 1523 werd de toren gebouwd en werden de topgevels aan de Lange Noordstraat en de Markt voltooid. In de derde fase (1560-1858) werd het gebouw ver der verfraaid. Tussen 1881 en 1918 vond een grote restauratie plaats en na de stadsbrand van 1940 moest het stadhuis worden herbouwd. De restauratie zal wel zo snel mo gelijk plaatsvinden, beloofde het vorige college van B en W in okto ber 2021. 'Uitstel brengt op termijn meer kosten met zich mee. De res tauratie van het stadhuis draagt niet alleen bij aan de instandhou ding van het gebouw maar ook de aantrekkelijkheid van de monu mentale stad'. Hoe duur die wordt, en hoe lang die gaat duren, moet nog duidelijk worden uit verdere onderzoeken. Over die bezuinigingen op de WMO was een klein jaar geleden veel te doen. De gemeenteraad be sloot dat mensen geen huishoude lijke hulp meer konden krijgen als die korter dan zes maanden nodig is. Ook werd bepaald dat inwoners die een woningaanpassing aanvra gen, verplicht konden worden om te verhuizen naar een geschikte woning in een buurgemeente. Drie partijen die nieuw zijn in de Goese coalitie - PvdA/GL, Partij voor Goes en Nieuw Goes - waren daar fel op tegen. Nu zij samen met SGP/CU de coalitie vormen,wordt de verhuisplicht geschrapt. Huis houdelijk hulp wordt straks niet meer verstrekt als die korter dan drie maanden nodig is. Dat was zes maanden. Volgens de partijen is dit alles mogelijk, omdat Goes er finan cieel goed voorstaat. De nieuwe coalitie gaat de ar- moederegelingen verruimen. De focus komt onder meer te liggen op kinderen die opgroeien in armoede. Er komt bovendien een proef met de basisbaan. Daarbij komen men sen die al jaren in de bijstand zitten in dienst van de gemeente. Ze kun- Het moet mensen weer een menswaardig bestaan bieden nen dan bijvoorbeeld klusjes ver richten bij een sportvereniging. Het mag geen bestaand werk verdrin gen. PvdA-voorman Marco Eester mans: ,,Het moet mensen weer een menswaardig bestaan bieden.'' Duurzaamheid komt ook hoog op de agenda. Zo komt er een spaar potje voor onder meer het verduur zamen van gemeentelijke gebou wen. Er moet ook meer groen ko men. Onderzocht wordt of inwo ners met een smalle beurs financi eel geholpen kunnen worden hun huis te verduurzamen. Geld In het coalitieakkoord worden veel keuzes genoemd waar het nieuwe college, tot en met 2026, geld aan wil uitgeven. Opmerkelijk is dat er nergens op bezuinigd hoeft te wor den. Wat het meest opvalt in het akkoord is de post voor duurzaam heid. Maar liefst 9,6 miljoen euro wordt er de komende jaren uitge trokken voor de verduurzaming van gebouwen in Goes. Daar steekt de 65.000 euro voor onderzoek naar het opwaarderen van het Poelbos maar schril bij af. Voor een socialer Goes wordt ook veel geld vrijgemaakt. Om te begin nen gaat er 440.000 euro naar de verruiming van de armoederege- lingen. Voor kinderen die in ar moede leven (het kindpakket) komt daar nog eens 779.000 euro bovenop. De proef met de basis baan mag op 888.000 euro rekenen. Extra boa's mogen nog eens 547.000 euro kosten en voor crimi naliteitsbestrijding wordt 800.000 euro gereserveerd. - Rob Paardekam DINSDAG 31 MEI 2022 BE Tweespalt binnen de PvdA Michiel Bouwman Kruiningen - Marjolein Sinke, PvdA Reimerswaal G Behalve de balustrade moeten ook de beelden en ornamen ten van het stadhuis in Middelburg worden be schermd met een net, om te voorko men dat af brokkelende stukken steen naar beneden val len. FOTO MAURITS SEP Stadhuis in nog slechtere staat Maurits Sep Middelburg De nieuwe coalitie van Goes slaat linksaf. Dat bleek gisteren tijdens de presentatie van het coalitieakkoord. Zo worden de bezuinigingen op de WMO deels teruggedraaid - Marco Eestermans, PvdA Willem Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51