H Belangstelling voor nieuwbouwplannen in Sirjansland Scholieren zijn lyrisch over onderwijstocht van drie weken op zeilschip 4 Onder schooltijd drie weken lang varen met leraren aan boord, zou dat wat zijn? Oud-deelnemers zeggen eensgezind van wel. En ze leerden er nog veel ook. ,,Ik zou mijn hele schooltijd wel aan boord willen zitten", vertelt Jesse Evers. De zestienjarige scholier uit 's-Heer Arendskerke is vorig jaar mee geweest met de allereerste 'Groene Koers' aan boord van De Vrijbuiter. En hij vond het simpel weg geweldig. ,,Ik had het best moeilijk op school, maar hier aan boord ging alles veel beter. Je zou denken dat al die afleiding aan boord niet goed voor je is. Maar ik snapte alles veel beter en had alle taken veel sneller af. Voor mij was het alleen maar een pluspunt." De Groene Koers is een initiatief van 't Wylde Leren. De organisatie bestaat sinds 2017 en biedt naast deze vaartocht ook winter- en len- tetochten aan naar Noorwegen. Al lemaal voor 14-plus scholieren van vmbo, havo en vwo. Avontuurlijke, duurzame reizen waarbij scholie ren zich, onder schooltijd, persoon lijk kunnen ontwikkelen. ,,Ik vond het echt een fantastische reis", al dus Jesse. Vorig jaar gingen twaalf scholie ren mee met de eerste Groene Koers. Daarnaast waren er twee do centen, een kok, een scheepsmaat en uiteraard kapitein Wiebe Rad- stake. Die sliepen allemaal in knusse hutten op het schip. ,,Kijk, hier sliepen de docenten", laat Jesse twee kleine hutten zien. ,,En hier sliepen wij met alle jongens. Op drie stapelbedden dicht bij elkaar. Dat ging hartstikke goed." Verantwoordelijkheid Volop pluspunten dus. En geen en kel nadeel? ,,Ach, er zijn natuurlijk ook wel klusjes die minder leuk zijn. Zoals wc's schoonmaken en de afwas doen. Maar als ik wat minder had afgewassen dan de rest en ik wou 's avonds toch mee een rondje lopen, dan ruilden we gewoon. Dan pakte ik twee afwasbeurten voor die ander terug. Dat regelden we zonder lijstje gewoon onderling. Dat is ook nog zoiets, je leert hier zelf verantwoordelijkheid te ne men." Een gemiddelde dag aan boord begon volgens Jesse met, je ver wacht het niet, opstaan. ,,Daarna ontbijten en varen. Soms wisselden we dat per groepje af. Dan ging je eerst wat aan school doen en ging de andere groep varen. Want dat va ren, dat gaat niet vanzelf op zo'n zeilschip. Alles moet met de hand, maar daardoor leer je goed samen te werken." Want educatie is het doel van de reis. En duurzaamheid. ,,In de mid dag gingen ze overal in Nederland aan de oevers meehelpen met duur zame initiatieven", vertelt Simone Rentmeester namens 't Wylde Le ren. „Plastic opvissen, wild wier plukken en tiny houses bezoeken. Elke dag deden ze wel iets." Ik zou mijn hele schooltijd wel aan boord willen zitten ,,Het uitstapje naar de windmo lens vond ik het leukst", roept één van de meiden. ,,Want iedereen stelde daar kritische vragen en dat vond die man echt niet leuk." Dat kan ook Ruben Vermeule uit Bors- sele zich nog goed herinneren: ,,Ja, hij vertelde heel trots over bird-de tectors waarmee ze de dieren be schermen. Maar het bleek dat op het hele windmolenpark maar drie molens van een dergelijke systeem voorzien waren. Dus dat was ge woon een commercieel praatje." Familie De open dag voelt voor de reizigers van vorig jaar als een reünie. Amanda Jungschlager is er zelfs voor uit Delft naar Zierikzee geko men, Loren van Woerden uit Den Haag. ,,Toen we vorig jaar naar de kick- off gingen stond opeens Loren voor mijn deur", vertelt Amanda. ,,Ze zei: 'Hoi, ik rij met jou mee.' We kenden elkaar toen nog helemaal niet, maar na één dag waren we al familie." De nieuwe reis staat dit jaar ge pland voor 24 september t/m 15 ok tober. Dan vaart er weer een groep van maximaal vijftien scholieren van Zierikzee naar Friesland. On der schooltijd. Misschien dat die groep ook wel weer één familie wordt. Informatie: wyldeleren.eu De neven Jan en John Op 't Hof uit Sirjansland willen aan de Lageweg in totaal elfnieuwe woningen laten bouwen. ,,Tussen het dorpsbos en de laatste woning", aldus John op 't Hof. ,,Daar sluit het mooi aan op de bestaande bebouwing. We hebben een paar tekeningen laten maken en daar is één voorkeur uit gekozen door de potentiële bewoners." Op 't Hofzegt dat het plan zo con creet mogelijk is ingediend. ,,Het omvat een gevarieerd aanbod, op basis van wat de bewoners willen. Dat betekent op dit moment twee keer drie rijwoningen. Dan nog eens een twee-onder-een-kap en drie losstaande woningen. Het is van alles wat, een weerspiegeling van de markt. Voor ouderen, maar ook voor starters. Zo kunnen men sen blijven wonen op het dorp: jon geren kunnen het ouderlijk huis uit en ouderen kunnen doorschuiven." Koop- en huurwoningen De neven hopen op goedkeuring vanuit de gemeente, want er zit een hoop werk en overleg in de plan nen. ,,De inwoners, de dorpsraad en bedrijven van Sirjansland zijn vanaf het begin betrokken bij het plan. We hebben de behoefte ge peild in het dorp en er is vraag naar woningen. Voornamelijk naar koopwoningen, maar een enkeling heeft ook voorkeur voor huur. Voor dat laatste hebben we contact ge zocht met Zeeuwland. Die woning corporatie is ook enthousiast en wil onderzoeken wat de mogelijkhe den zijn om maximaal vier sociale huurwoningen te realiseren. Die zouden dan onderdeel uitmaken van die elfwoningen." Wachtlijst Animo voor de nieuwbouw is er ge noeg, bleek al snel. Alle geplande woningen zijn al vergeven en er Er is ook al zo lang niet meer gebouwd op het dorp staan zelfs al een paar mensen op een wachtlijst. Voor als er eens een tje af mocht vallen. Gek vindt Op 't Hof het zeker niet dat er zoveel in teresse is. ,,Nee, er is ook al zo lang niet meer gebouwd op het dorp. Met de huidige crisis op de woning markt lijkt het ons een prima plan. De markt vraagt erom en bijna ie dereen is super-enthousiast." Om het voor iedereen naar de zin te krijgen is er een belangenonder- zoek gedaan. Daarbij konden de po tentiële bewoners, bedrijven, de beheerder van de pastorie en uiter aard omwonenden aangeven wat er bij hen speelt. ,,Daar is zoveel mo gelijk rekening mee gehouden. Al is een aantal omwonenden nog wel kritisch op de uitkomst. Maar we nemen al hun eisen en verlangens mee in de ontwikkeling. Zo vond een aantal inwoners het jammer dat ze het zicht op het bosje kwijt raak ten. Daar hebben we in voorzien door een groensingel te plaatsen." - Willem Adriaansens MAANDAG 30 MEI 2022 SD 'De reis was fantastisch' Willem Adriaansens Zierikzee Deelnemers van de eerste Groene Koers rollen tijdens de open dag even de zeilen op met schipper Wiebe Radstake (links). Verder van rechts naar links: Ruben, Abigail, Jesse en Aaron. foto sandra schimmelpennink - Jesse Evers SIRJANSLAND Twee jonge ondernemers uit Sir- jansland hebben vergevorderde plannen voor elf nieuwe wonin gen in het dorp. Het burgerinitia tief ligt nu ter beoordeling bij de gemeente Schouwen-Duiveland. - John op 't Hof, ondernemer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49