Alle kazen van Schellach zijn weer thuis 5 c Vlissingse bunker net op tijd klaar voor drukbezochte Bunkerdag mwT, Ze staan zaterdag in de rij om de Vlissingse observatiebunker bij de Oranjemolen te bezoeken. Maar dat openstellen zag er tot voor kort nog somber uit. 'Overal stond water'. Annemarie Zevenbergen Vlissingen f H unnen we nu een keer naar binnen' monkelt een va der met zoontje. Hij staat al een tijdje in de rij op de trap naar de ingang van de observatiebunker. Die zit aan de voet van de Vlis singse Oranjemolen in de zeedijk. Belangstelling te over voor bunker 143. Maar het was toch even span nend voor de Stichting Bunkerbe- houd of die zaterdag wel open kon voor de nationale Bunkerdag. Houten stapelbedden Raimond Klap van Stichting Bun- kerbehoud staat naast de houten driepersoonsstapelbedden en wijst aan hoe hoog het water stond nadat de bunker in februari ten prooi viel aan storm Eunice. ,,Door de harde wind sloeg het zeewater over de muur en stroomde de bunker in. Er stond zeker wel een meter. De brandweer heeft 'm leeggepompt. Triest hoor, heel veel delicate en kwetsbare spullen doorweekt. Er dreef van alles door de bunker.'' ,,We hebben met man en macht gewerkt om de boel op te knappen en op te ruimen. Maar ja, je weet nu nog niet wat de inwerking van zout verder doet. Gelukkig zijn we vandaag toch open, het is echt heel druk.'' Klap verwelkomt de fami lies Swanborn en Solcer uit res pectievelijk Rotterdam en Schie dam. Sylvia Swanborn; ,,Wij zijn -- G Raimond Klap in de Vlis- singse bunker bij de Oranje molen: ,,De brandweer heeft de bun ker leegge pompt. Het water stond hier tot zeker een meter.'' fanatieke bunkerbezoekers. Dit is een machtig mooi stukje geschie denis.'' Ze geniet volop: ,,O, moet je die periscoop zien. En dat kleine raampje met stalen luikje. Prachtig vind ik dat.'' Jack Swanborn vult aan: ,,Maar zo groot als deze bun ker hebben we nog niet gezien.'' De beide stellen komen al vijftig jaar naar Zeeland voor vakanties. Vermomd als woonhuis 'Stoot je hoofd niet', is de stan daardbegroeting zaterdag bij een bezoekje aan commandobunker 621 aan de Nieuwe Vlissingseweg. Een bijzondere bunker die van wege zijn uiterlijk - 'vermomd' als woonhuis- altijd al veel bekijks van passanten trekt. Lex Weyer- man en Casper Steketee zitten lek ker in het zonnetje voor de com mandobunker op de hoek Abeel- seweg en Nieuwe Vlissingseweg aan de rand van Middelburg als Mieke Uilenbroek van haar fiets stapt. ,,Ik fiets hier vaak langs en ik heb me altijd afgevraagd waarom deze zo is beschilderd, alsof het een huis is. Met een dak ook nog. We hebben met man en macht gewerkt om de bunker op tijd klaar te krijgen - Raimond Klap, Stichting Bunkerbehoud Alle bunkers die ik ken zijn ge woon van grijs beton.'' De Buttingse - 'ja van de Mid dellandse Zeetuin'- neemt dus de gelegenheid te baat om een kijkje in de bunker te nemen. Het is een unieke bunker inderdaad. ,,In 2014 gerestaureerd. Maar er zaten altijd al ramen en deuren op geschil derd. Ter camouflage was de bun ker 'vermomd' als huis'', legt Weyerman uit. Eenmaal binnen is het inderdaad flink bukken om van de ene in de andere ruimte te komen. Weyerman: ,,De boer hier naast heeft 'm lang gebruikt. Hij had moestuinen rondom liggen. Maar een band heeft hier waar schijnlijk ook gerepeteerd?'' Hij pakt een stoffig kaartje op. ,,Kijk, van Betty's Doghouse.'' Moeder Anouska van der Leek en dochter Jaslynn (9) uit Vlissin gen komen ook aanlopen. ,,Jaslynn is erg geïnteresseerd in geschiede nis, dus we doen de hele bunker route'', vertelt Anouska. Jaslynn: ,,Ik vind het ook leuk om spulle tjes uit die tijd te zien.'' Ook de andere bunkers, in Zou- telande en Dishoek bijvoorbeeld, worden haast overlopen door be zoekers. Bunkerdeskundige Hans Sakkers zit in Zoutelande: ,,Het is geweldig. Ik doe dit voor het eerst, maar wat mooi. Zulke leuke ge sprekken ontstaan er. Ik ben al hees van het praten. Aan het einde van de ochtend zijn er al ruim 150 mensen geweest. Het is nu al een succesvolle dag. Ja, ik zie al uit naar volgend jaar.'' MIDDELBURG Alle kazen zijn weer thuis. In de gloednieuwe kaasopslag van kaasboerderij Schellach. Met de goede zorgen van een knalgele robot. ,,In onze nieuwe opslag kunnen we nu alle zelfgemaakte kazen kwijt. In de oude hadden we niet genoeg ruimte, dus een deel lag in Utrecht. Nu hoeven we geen berichtje meer naar Utrecht te verzenden als we kaas nodig hebben. Deze opslag is drie keer zo groot als de vorige. Al onze kazen in eigen huis voelt goed,'' zegt Els Mesu tevreden. ,,Dan heb je er ook zicht op.'' Commissaris van de koning Han Polman opende de nieuwe kaas- winkel zaterdag samen met de kleindochters Noa en Mia Mesu door een slinger ballons bij de win kelingang door te prikken. Polman roemt de inzet en het uithoudings vermogen van de familie Mesu. ,,Schellach heeft zijn Heerlijkheid terug door de familie Mesu. Daar kan je trots op zijn.'' De kaasboer derij telt 80 melkkoeien en evenzo veel jongvee. Iedere dag gekeerd Het werk in de kaasopslag is nu deels geautomatiseerd. Een robot keert de kazen en zorgt voor de ade mende coating en het poetsen van de goudgele bollen. ,,Die machine scheelt ons een hele hoop werk. De kazen moeten iedere dag gekeerd worden. Dat is arbeidsintensief. Nu keert de robot ze, maakt de planken waarop ze liggen ook schoon en zorgt voor de coating en het poet sen van de kazen'', legt Els Mesu uit. Zoon Niels vult aan: ,,Zestig ka zen in dertien minuten. Daar deden wij twee a drie uur over.'' Ter gelegenheid van de nieuwe winkel en de kaasopslag hield de fa milie zaterdag ook een open dag. Die trok, haast traditiegetrouw, een groot publiek. Dat kon ook nog even een kijkje nemen in de agrari sche kinderopvang van de Mane- blussertjes die daar sinds septem ber vorig jaar zit. - Annemarie Zevenbergen Commissaris van de koning Han Polman snijdt een Zeeuwse Bolle aan, onder toeziend oog van Els Mesu en kleindochter Noa. foto lex de WA MAANDAG 30 MEI 2022 'Water stond een meter hoog' s >h FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 25