Nieuw woonproject voor daklozen bij de Sluiskiltunnel H Drone telt vogelkolonies op de broedeilanden van Waterdunen 7 Visdieven, grote sterns, dwergsterns, zwartkopmeeuwen. Op de eilandjes in Waterdunen broedt van alles. Een drone brengt de kolonies in beeld. H ijk dan, wat een groep!", roept Job de Jong uit wan neer massa's sterns, visdieven en zwartkopmeeuwen plots op stijgen. Zijn ze geschrokken van de drone die boven hen hangt? ,,Dat kan niet", verzekert De Jong, die namens het ecologisch adviesbu reau Waardenburg de joystick hanteert. ,,De drone hangt op zes tig meter hoogte." Fred Schenk, namens Het Zeeuwse Landschap beheerder van het natuurgebied, heeft wel een verklaring. ,,Er zitten veel 'losse' vogels tussen, die waar schijnlijk uit een ander gebied ko men en zich onlangs hier hebben gevestigd. De sterns hebben ruzie met de nieuwe buren en daar wor den ze onrustig van." De drone dient meerdere mis sies: de vogelstand in het oog hou den en onderzoeken hoe geliefd het relatief nieuwe gebied Water- dunen bij vogels is. Handmatig tellen De Jong stuurt de drone eerst op zestig meter hoogte langs de ver schillende broedeilanden. ,,Voor het totaalplaatje. In de tweede vluchtroute maak ik detailfoto's van de kolonies. Dat is nodig om dat de kokmeeuw, zwartkop meeuw en stern nogal op elkaar lijken en ik wil alle vogels detecte ren. Daarna moeten we alles nog eens handmatig tellen." Bureau Waardenburg brengt in De gemeente Terneuzen was al een tijdje op zoek naar een goede plek voor dit project, dat luistert naar de naam Skaeve Huse. Dat betekent in het Deens 'rare huizen'. Het zijn ge- isoleerde wijkjes, waar bewoners onder begeleiding tot rust kunnen komen door apart te wonen. Ze zijn, vaak door drugs- of drankge bruik, overprikkeld en veroorzaken daardoor overlast in woonwijken of stadscentra. In Skaeve Huse wor den ze begeleid om vroeg oflaat te rug te keren in de maatschappij. Soortgelijke projecten zijn er in onder meer Tilburg, Dordrecht, Rotterdam. In Terneuzen werken het Leger des Heils, de gemeente en wooncorporaties Clavis en Woon- goed Zeeuws-Vlaanderen samen. De corporaties leveren de huizen, het Leger begeleidt de bewoners en de gemeente stelt grond beschik baar. Het Leger heeft al een andere nachtopvang in Terneuzen, een stuk verderop aan de Stationsweg. Eerst leek een stuk grond boven het tunneldak van de oostelijke in gang van de Sluiskiltunnel het meest geschikt voor Skaeve Huse. Deze plek viel na overleg met de provincie, eigenaar van de grond, toch weer af. Daarna werd naar een stuk gemeentegrond aan de over kant van de weg gekeken voor de bouw van wooncontainers, die zijn omsloten door een hekwerk. Proef: twee keer vijf jaar De woonvorm wordt als een proef gezien, maar wel een die lang duurt. Aan de gemeenteraad wordt voor gesteld in te stemmen met maxi maal twee periodes van vijf jaar. Voor de financiering van de woon voorziening doet de gemeente Ter- neuzen een beroep op rijksgeld, dat beschikbaar is gesteld voor de aan- C Het zijn geïsoleerde wijkjes, waar bewoners onder begeleiding tot rust kunnen komen door apart te wonen pak van dakloosheid. Dat geld heeft de gemeente Vlissingen, als cen trumgemeente, gekregen. Terneu- zen klopt daarom bij Vlissingen aan om 272.590 euro over te maken. Het geld is nog het enige waarop de gemeente Terneuzen moet wachten; verder is alles nagenoeg in kannen en kruiken. Tenzij de ge meenteraad er een stokje voor steekt. Die vergadert morgen in de commissie Samenleving over het voorstel. Over het beheer van het terrein en het toezicht op veiligheid worden in samenspraak met onder meer het Leger des Heils, de ge meente en politie nog afspraken ge maakt. De wijkagent gafal aan geen bezwaren te zien voor het Skaeve Huse aan de Lange Blikstraat. Wanneer de eerste daklozen er tot rust kunnen komen? Dat hangt nog af van bedrijven die de bouw moeten uitvoeren, maar de ver wachting is dat het project op zijn vroegst eind december klaar is. - Raymond de Frel ""V heel het land broedende vogels in beeld. Vorig jaar gebeurde dat voor het eerst in Waterdunen. De Jong voert twee vluchten uit: op maan dagavond en dinsdagochtend. ,,Sterns bouwen geen nest, maar Vroeger zouden we naar de kolonie lopen, maar dat geeft veel verstoring graven een kuiltje en leggen daar de eieren in. Als we tijdens de twee vluchten zien dat de stern op precies dezelfde plek blijft zitten, weten we dat daar een nest zit." Soldaten Beheerder Fred Schenk vindt het een prachtige manier van tellen. ,,Vanaf de zijkant kun je zien dat er redelijk wat vogels zitten, maar je wilt zekerheid. Vroeger zouden we naar de kolonie lopen, maar dat geeft veel verstoring. Met dit pro ject wordt dat tot een minimum beperkt." Vorig jaar zijn 4850 sterns geteld. De vogel geniet tij- andere meeuwen weg, het zijn echte soldaten. In ruil daarvoor pikken ze soms een eitje mee." Het duurt een tijdje voordat de cijfers van de telling bekend zijn. In ieder geval lijken de sterns de broedeilanden van Waterdunen te waarderen. Schenk: ,,Sinds 1987 verbleven ze vier kilometer ver derop op de Hooge Platen, maar vorig jaar zijn ze massaal naar hier verkast. Hier is het veel rustiger en Westkapelle, waar ze foerageren, is dichterbij. Over een tijdje vliegen ze over het inlaatkanaal naar zee en komen ze terug met een vis in de bek. Dat is een prachtig zicht." dens het broeden bescherming van de zwartkopmeeuw. ,,Ze jagen VL WOENSDAG 18 MEI 2022 'Sterns waarderen het gebied' Bob Maes Breskens TERNEUZEN Vijf dakloze inwoners krijgen over een tijdje opvang nabij de Sluiskiltunnel. Aan de Lange Blikstraat wordt een geïsoleerd woonproject gestart voor men sen die zoveel overlast kunnen veroorzaken, dat niemand weet wat je ermee aan moet. Links boswachter Peter de Smidt, naast hem beheerder Fred Schenk. Job de Jong van Bureau Waardenburg bestuurt de drone waarmee de broedende vogels in Waterdunen worden geteld. foto frank peters - Fred Schenk, beheerder Vogels op Waterdunen vorig jaar. foto bureau waardenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 70