De geboorte van Nederland herdacht 7 Nita stopt met het dorpshuis in Ellemeet, Mieke volgt haar op Jarenlang rende Nita Breeuwer (57) met kopjes koffie en ander lekkers door het dorpshuis van Ellemeet. En liep de polonaise met 'haar biljarters'. Ook zorgde Nita dat er vergaderd kon worden, begraven en gefeest. Maar na vijftien jaar is de koek op. De dorpshuisbeheerster stopt er mee. Dorpsgenoot Mieke Snoek (41) volgt haar op. Zij is een heel an der type en zal het ook anders gaan doen. Toch is Snoek minstens zo bezield als haar voorganger. Breeuwer zette speeddates op po ten, een ladies night, omarmde haar vaste clubjes en probeerde elke keer weer met niet aflatend enthousi asme voor ieder wat wils te organi seren. Tot corona kwam en het dorpshuis dicht moest. ,,Ik ben daar anders door in het leven komen te staan. Ik heb dit altijd met heel veel plezier en liefde gedaan. Maar ik kreeg opeens vrije tijd en dat vond ik best prettig." Pijn in haar hart Plots kon de dorpshuisbeheerster kilometerslange wandelingen ma ken. Zonder op de klok en op haar telefoon te hoeven letten. Ze ging aan de slag bij het afsprakenbureau van de GGD en kon daarna bij de serviceafdeling van Bol.com aan de slag. Oók werk, maar veel meer af gebakend. Toen de dorpshuizen weer open mochten, besloot Breeu wer het roer om te gooien. Met pijn in haar hart. ,,Ik zal de clubjes missen. De soos en de biljarters. Ze zijn me dierbaar. En dan de dorpsraad, die zo veel voor het dorp doet. Het is hier kleinschalig en sociaal. Dat spreekt me aan. Maar het was soms zo schipperen. Op een gegeven mo ment moet je een keuze maken. Ik krijg nu meer tijd voor mijn privé- leven." Die tijd is voorbij voor haar op volgster. De uit Westland afkom stige Snoek woont nog maar zes jaar in het vlak bij zee gelegen dorp, maar staat al tot aan haar knieën in de Zeeuwse klei. Bijna van meet af aan is ze actief in de dorpsraad van Ellemeet. In de zomer runt ze zeven dagen in de week het supermarktje op recreatiepark Klaverweide. Daarnaast werkt ze in loondienst in de zorg, bij het ouderinitiatiefVlin- derduin in Burgh-Haamstede. ,,Ik heb er nog andere verplich tingen naast, dus in die zin moet ik dingen wel anders gaan doen dan Nita. Maar het lijkt me heel erg leuk en als je iets leuk vindt dan is het niet erg om daar energie in te moe ten stoppen." Vanaf28 mei is Snoek aan de bak en voorlopig zet ze, zeker tot aan de zomervakantie, alles voort zoals Breeuwer het deed. In de zomer gaat het dorpshuis dicht; alleen het biljarten gaat in juli en augustus door. Eigen draai Daarna gaat Snoek nieuwe plannen smeden en op zoek naar haar eigen draai als dorpshuisbeheerster. Na tuurlijk blijven alle gebruikers als vanouds welkom. Daarover hoeft niemand zich zorgen te maken. Maar de aanstormend beheerster draait niet om de brij heen. Ze houdt meerdere ballen in de lucht en moet als zelfstandige wel het hoofd boven water zien te houden. ,,Ik hoef er niet rijk van te worden, maar moet misschien soms andere keuzes maken. Maar daar zal ik naar iedereen toe duidelijk over zijn." Staat tegenover dat ze aan de klus begint met een enorm enthousi asme. ,,Het wordt voor veel mensen Het wordt voor veel mensen wennen, dat snap ik. Maar een frisse wind kan ook leuk zijn wennen, dat snap ik. Maar een frisse wind kan ook leuk zijn." De nieuwe beheerster broedt onder meer op een vrijdagmiddagborrel, taalles, iets met koken en ze lonkt naar op tredens van onder andere Zeeuwse Sien en de Herman Brood tribute- band Yada Yada. Nieuwe generaties ,,Ik hou ervan om onder de mensen te zijn. Ik hou van reuring en van organiseren en het lijkt me ook leuk om nieuwe generaties aan te sporen naar het dorpshuis te gaan. Ik ben altijd bereid om mee te denken, dus ik hoop dat mensen me weten te vinden." Dat wordt dit jaar door ruim veertig gemeenten in heel het land gedaan. Het jaar 1572, dit jaar is dat 450 jaar geleden, wordt gezien als keerpunt in de Tachtigjarige Oorlog. ,,Ik kan me voorstellen dat zo'n jaartal lang niet iedereen iets zegt. Het is leuk om daar weer eens de aandacht op te vestigen", zegt wet- houder Jacqueline van Burg. ,,Zie- rikzee deed net als veel andere ves tingsteden mee aan de opstand. De waarden die toen zijn bevochten zoals vrijheid en verdraagzaamheid zijn nog steeds actueel. Het is mid den in de zomer en het is leuk voor inwoners en voor onze bezoekers. En misschien steek je er ook nog wat van op." Kampement Rondom de Dikke Toren wordt een kampement opgebouwd waardoor je als bezoeker zo naar de zestiende eeuw wordt gekatapulteerd. De oude tijd wordt tot leven gebracht door Belgische re-enacters samen met Schouwen-Duivelandse Rede rijkers, vertelt Guusje Poot van het gelijknamige organisatiebureau. Komend weekend steekt ze haar licht op tijdens het soortgelijke (maar nog vele malen grotere) eve nement Quondam. De Rederijkers voeren her en der korte monologen op, waarmee ze ook duiding geven aan alles wat er te zien valt aan de voet van de Dikke Toren. Guusje Poot: ,,Zierikzee is een fantastisch plaatsje wat die historie nog helemaal ademt. Als je zo'n evenement hier kunt neerzetten, dan wordt dat natuurlijk waanzin nig leuk." SD WOENSDAG 18 MEI 2022 'Ik zal de clubjes missen' Esme Soesman Ellemeet - Mieke Snoek, nieuwe beheerster dorpshuis Ellemeet ZIERIKZEE Kom je zaterdag 16 juli in de buurt van de Dikke Toren in Zie- rikzee dan sta je in één klap in de late middeleeuwen. Tussen de pruttelende stoofpotten, zwetende ambachtslieden en schreeuwende handelaren. Die dag viert Schouwen-Duiveland de geboorte van Nederland. - Esme Soesman Mieke Snoek (links) en Nita Breeuwer voor het dorpshuis van Ellemeet. foto marieke mandemaker Ook tijdens de viering van Zierikzee 800 jaar waande je je in an dere tijden. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 66