Eritreeër wint als eerste Afrikaan een etappe in een grote ronde Tom Dumoulin neemt 'wraak' 25 Biniam Girmay (22) won als eerste Afrikaan een etappe in een grote ronde. In de Giro schreef 'Bini' zo opnieuw geschiedenis, twee maanden na zijn zege in Gent-Wevelgem. Deze keer met de complimenten van Mathieu van der Poel. Een paar meter na de fi nish in Jesi wappert het groen-rood-blauw van de Eritrese vlag. Als be wijs dat zijn fans hem overal volgen. Van Wevelgem in Vlaanderen tot in Jesi in Italië, waar Biniam Girmay - 22 jaar terug geboren in Asmara, Eritrea - ge schiedenis schrijft. Opnieuw. Twee maanden eerder was hij al de beste in Gent-Wevelgem. Girmay werd zo de eerste Afrikaan, de eer ste donkere renner ook, die een klassieker wint in een sport die tot op de dag van vandaag overwe gend wit oogt. En nu, in de tiende etappe van de Giro, is hij ook de eerste Afrikaan die een etappe op zijn naam schrijft in een van de drie grote rondes. De manier waarop maakt het nog glorieuzer. Girmay klopt Mathieu van der Poel in een recht streeks en lang sprintduel. Al voor de streep is bereikt, toont Van der Poel zich complimenteus. Hij komt nog even in de buurt van Girmay, maar dat blijkt het maxi male. Van der Poel buigt zijn hoofd, steekt direct zijn rechter duim in de lucht en Girmay spreidt zijn armen. Zodra hij na de finish stilstaat, is Van der Poel de eerste die de Eritreeër feliciteert. Een omhelzing van winnaars. Van der Poel: ,,We weten allemaal dat hij een supergoede renner is met vandaag weer een straffe sprint. Want hij gaat van heel ver aan, maar valt eigenlijk niet stil. Ik had even de indruk dat ik erover ging, maar hij bleef ook versnellen en bij mij was het een beetje op.'' Bini weet heel goed dat hij nu mensen inspireert. Overal is men enthousiast Met het verslaan Van der Poel in de Giro luidt Girmay een nieuw tijdperk in het wielrennen in. Afrikanen rijden al decennia mee in het profpeloton, maar Girmay is de eerste winnaar van wereld klasse. Hij wint zeven jaar nadat zijn landgenoot Daniel Teklahai- manot vier dagen in de bolletjes trui reed in de Tour de France. Teklahaimanot reed dat jaar voor de Afrikaanse ploeg MTN Qhu- beka, die met twee Eritreeërs en drie Zuid-Afrikanen naar Frank rijk trok. Dat Eritrea een van de toonaan gevende wielernaties is in Afrika is niet toevallig. Tot 1941 was het land een kolonie van Italië. Van daag de dag geldt Eritrea als een dictatuur, met een diaspora tot ge volg. In het peloton rijden mo menteel een handvol Eritreeërs op het hoogste niveau. Merhawi Kudu bij EF Education, Amanuel Ghebreigzabhier bij Trek en Gir may rijdt deze Giro samen met zijn huisgenoot in San Marino Natnael Tesfatsion, die uitkomt voor Drone Hopper Androni Gio- cattoli. Maar Girmay blijkt van een andere orde en wint het meest. Vier jaar geleden kwam hij met Afrikaanse juniorentitels op zak en een bulk talent naar Europa. Op uitnodiging van de internationale wielerbond UCI streek hij neer in een trainingscentrum in Zwitser land. Een paar jaar later pikte de kleine Franse ploeg Delko hem op. Nadat dat team in 2021 ophield te bestaan, rijdt Girmay nu in de kleuren van Intermarché Wanty Gobert. Zijn tweede plek op het wereldkampioenschap in België afgelopen jaar was de opmaat voor zijn succes in 2022 waarin hij uit groeide tot een van de toonaange vende renners van het peloton. Aike Visbeek, voorheen ploeg leider bij Sunweb, is sinds begin 2021 sportief directeur van Inter- marché - Wanty Gobert. Hij haalde Girmay in dat jaar binnen UITSLAG en het lukte Visbeek om de Erit- reeër na zijn succesvolle voorjaar nog twee jaar langer vast te leggen tot en met 2026. ,,Er zijn eerder Afrikaanse renners geweest en die hebben ook in grote rondes mee gedaan, maar dit is de eerste keer dat er een echte overwinning be haald wordt'', zegt Visbeek over de ritzege van Girmay in de Giro. ,,Ook een overwinning na een strijd van giganten. Met de beste renners van de wereld. Dat maakt het speciaal en symbolisch. Hij rijdt tegen de beste twintig ren ners van de Giro en tegen Van der Poel die de beste renner is in een- dagskoersen en winnaar van de Ronde van Vlaanderen.'' Girmay kan zijn mijlpaal in de Giro zelf niet toelichten omdat hij bij de huldiging de kurk van de mega fles prosecco in zijn oog schiet. Omdat hij last heeft van ge zichtsverlies gaat Girmay ter con trole naar het ziekenhuis. Visbeek weet dat Girmay zich bewust is van zijn statuur en zijn rol. ,,Daar is ook moeilijk aan te ontkomen. Iedereen heeft het er met hem over en Bini is zich heel bewust van wat hij kan doen voor het Afrikaanse wielrennen. In de basis wil hij vooral wedstrijden winnen. Tegelijkertijd weet Bini heel goed dat hij mensen inspi reert. Zeker in Eritrea maar overal in Europa breekt rond hem en thousiasme los. Dat voedt hem wel. Er is veel meer uit Afrika te halen als wielercontinent. Dat wil niet zeggen dat over vijfjaar de helft van de wereldtop uit Afrika komt. Maar als het talent beter wordt begeleid dan gaat Afrika een mooie speler worden op internati onaal niveau. Als Bini praat over zijn boodschap en wat hij betekent voor het Afrikaanse wielrennen, dan heeft hij het er over dat ren ners op jongere leeftijd, vanaf on geveer 17 jaar, beter begeleid en opgevangen moeten worden. Dan zullen er meer Bini's komen, maar er zijn ook al veel Bini's verloren gegaan. Hij heeft het karakter en de opofferingen gedaan om zover komen. Voor Bini voelt het alsof hij het heeft overleefd en succes heeft maar als andere talenten de zelfde kansen hadden gehad, wa ren zij ook winnaars geweest.'' Vrede getekend GO WOENSDAG 18 MEI 2022 Daan Hakkenberg Jesi - Aike Visbeek ETAPPE 10 (Pescara - Jesi, 196 km) 1. Girmay (Eri/Int) 4.32.07 2. Van der Poel (Ned/Alp) z.t. 3. Albanese (Ita/Eol) z.t. 4. Kelderman (Ned/Bor) z.t. 5. Carapaz (Ecu/Ins) z.t. 6. Bouwman (Ned/Jum) z.t. 7. Bardet (Fra/DSM) z.t. 8. Bilbao (Spa/Bhr) z.t. 9. Almeida (Por/Emi) z.t. 10. Schmid (Zwi/QSt) z.t. 11. Oomen (Ned/Jum) z.t., 21. Leemreize (Ned/Jum), 22. Arensman (Ned/ DSM), 34. Eenkhoorn (Ned/Jum) +0.56, 40. Bol (Ned/DSM) +1.02. Algemeen klassement 1. López (Spa/Trk) 42.24.08 2. Almeida (Por/Emi) +0.12 3. Bardet (Fra/DSM) +0.14 4. Carapaz (Ecu/Ins) +0.15 5. Hindley (Aus/Bor) +0.20 6. G. Martin (Fra/Cof) +0.28 7. Landa (Spa/Bhr) +0.29 8. Pozzovivo (Ita/Int) +0.54 9. Buchmann (Dui/Bor) +1.09 10. Bilbao (Spa/Bhr) +1.22 Mathieu van der Poel buigt het hoofd en steekt een duim op naar Biniam Girmay, die zijn historische ritzege in de Giro uitbundig viert. foto afp Een opmerkelijk beeld in de tiende etappe van de Giro d'Italia. Tom Dumoulin dreigde (met een knipoog) wraak te nemen op rozetruidrager Juan Pedro López voor een incident van zondag. De Spanjaard gooide toen een bidon naar het hoofd van Dumoulins ploeggenoot Sam Oomen. López had zondag na de rit al het boetekleed aangetrokken. De klassementsleider was bijna ten val gekomen toen hij het achter wiel van Oomen aantikte en had in een opwelling een bidon naar diens hoofd gegooid. ,,Ik wil mijn excuses aanbieden aan Sam Oomen", aldus López na de etappe. ,,Hij probeerde me naar buiten te duwen en ik ging even door het lint. Vervolgens gooide ik een bidon naar hem, daar wil ik sorry voor zeggen." Uiteindelijk legden López en Oomen het bij, voor zover er al sprake was van ruzie. Toch kon Dumoulin het gisteren niet laten er even op terug te komen en voor de camera te doen alsof hij wraak nam door een bidon naar López te gooien. Uiteraard gepaard met een grote grijns.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 25