Dierenmens Middellandse Zee nog altijd Een zeldzaam takkenvolk Heel af en toe kruipt er een mannetje uit het ei 12 De migratieroute over de Middellandse Zee is uit het nieuws verdwenen, maar daar voltrekt zich nog steeds een dodelijke ramp. Verslaggever Cyril Rosman voer twee weken mee tussen wanhopige Afrikanen. „Teruggaan? Dan schieten de smokkelaars." Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. Er zijn mensen die in hun vrije tijd een Netflix-serie kijken. Er zijn ook mensen die dan op hun computer foto's van wandelende takken bekijken. Jinze Noordijk behoort tot de laatste cate gorie. Op een verloren mo ment, zo'n drie jaar gele den, surfte hij naar waar- neming.nl, een website waarop natuurliefhebbers foto's van gespotte dieren plaatsen. Hij raakte ver zeild in de sectie wande lende takken en ontdekte iets bijzonders: een foto van een wandelende tak met korte voelsprieten. Als insectenkenner wist hij di rect dat hij met een soort uit Zuid-Europa te maken had, die later de Gallische wandelende tak bleek te zijn en in Nederland hele maal niet voorkwam. Veel gezinnen hebben een glazen bak met wande lende takken thuis. Voor deel van deze huisdieren is dat je er geen omkijken naar hebt. Ze leven op een paar rozenblaadjes en plan ten zich razendsnel voort. De jongen worden door menig ouder in de auto ge zet en losgelaten in de na tuur. Vandaar dat het te genkomen van Indische wandelende takken met hun lange voelsprieten niet uitzonderlijk is. Maar dan de Gallische! Jinze Noordijk, werkzaam bij EIS Kenniscentrum In secten, ontdekte dat er meerdere foto's van de soort op de site stonden uit verschillende jaren; de beestjes zaten er al zo'n tien jaar. Een veldbezoek maakte duidelijk dat er echt een populatie Galli sche wandelende takken aanwezig is in ons land. Waar ze precies zitten, geeft hij niet prijs. Hij schreef wel een artikel op de website Nature Today, maar wil niet dat verzame laars met een schepnet naar de plek komen. Zelf nam hij overigens wel een jong exemplaar mee naar Wandelende tak huis. ,,Om op te kweken. Voor het determineren heb je volwassen exemplaren nodig, die hebben alle ken merken van de soort.'' Sindsdien woont de bio loog, behalve met zijn ge zin, samen met een familie Gallische wandelende tak ken. Het vrouwtje dat hij in 2019 ving, is al lang dood, want de insecten le ven maar een maand of vijf. Maar elke dame legt tientallen eitjes, dus aan studiemateriaal geen ge brek. Net als bij vogels ko men de eieren uit in het voorjaar. En Noordijk zit er met zijn neus bovenop. Gallische wandelende takken doen qua voort planting aan risicosprei ding, vertelt hij. ,,Een deel van de eieren komt de eer ste lente uit, een ander deel een jaar later. Dus als je te maken hebt met een koud voorjaar of een natte zomer en het lukt ze niet om vol wassen te worden en eie ren te leggen, dan krijgt de soort het volgende jaar een herkansing.'' De bijzondere insecten komen van oorsprong voor in het mediterrane gebied. Ook in Frankrijk, maar noordelijker dan Parijs werden ze nooit gezien. Dat betekent niet dat ze er niet zijn, want een wande lende tak die nu eenmaal sprekend lijkt op een tak, laat zich bijna onmogelijk traceren in het wild. Noordijk prijst zich ge lukkig met de vondst. Thuis kijkt hij toe hoe de baby's in hun geheel uit het ei kruipen. Ze begin nen niet als larf, zoals ke vers, maar zijn meteen een piepklein wandelend takje. Hij heeft ook een droom: op een dag een mannetje aantreffen tussen die enorme kinderschare. Dat zou wel heel uitzonderlijk zijn. Wandelende takken zijn zo geëvolueerd dat vrijwel alleen vrouwtjes geboren worden. De eitjes ontwikkelen zich in de vrouwtjes, als echte klo nen, en worden dus niet door mannen bevrucht. ,,Maar heel af en toe kruipt er toch een mannetje uit het ei. Dat kan omdat de genetische informatie nog aanwezig is in de soort.'' Mannetjes zijn kleiner, maar doen in hun leven weinig anders dan vrouw tjes. Ze eten blaadjes tot ze na een paar maanden ver zwakken en dood van hun struik vallen. ,,In het wild verplaatsen wandelende takken zich hun hele leven hooguit een paar meter.'' De vraag blijft hoe de Galliërs in Nederland zijn beland. Misschien via een geïmporteerde olijfboom of als verstekeling bij va kantiegangers. 'Spannen der' vindt Noordijk de ge dachte dat een ei is meege reisd in de buik van een trekvogel. Een vogel kan zo'n ei hebben opgegeten en uitgepoept. Nietsver moedend kruipt de tak- kenbaby dan ver buiten zijn habitat uit het ei en sticht een nieuwe kolonie. Met de populatie Hol landse Galliërs in het ge heime natuurgebied gaat het overigens prima, laat Noordijk weten. De nacht is pikdonker, de golven zijn drie meter hoog, het schuim spat op. Het gaat om leven en dood hier, deze late avond op de Middellandse zee. Ergens op dat enorme zwarte vlak zwalkt een overvolle rubberboot met zeventig mensen. Tientallen kilometers uit de Libische kust, de volgende kust onbereikbaar ver weg. De kans dat die mensen op zo'n boot op deze zee de volgende ochtend halen? Een uur geleden kwamen de coördinaten van de noodmelding binnen bij reddingsschip Ocean Viking, bemand door een team van hulporganisaties SOS Medi- terranee en het Rode Kruis. ,,Het gaat om een zwarte rubberboot, dat maakt het niet makkelijk 's nachts", verzucht teamleider Luisa Albera op de brug. Totdat er na een half uur varen in de verte, een flauw, knipperend lichtje opduikt. De zoeklichten gaan aan, de red dingsboten in het water. Voorzichtig varen reddingsleiders Jeremie en Allesandro voor de Ocean Viking uit richting het zwakke licht. De hoge golven ma ken het zoeken vanaf het water nog moeilijker. En dan, als Al lesandro op de rug van een golf vaart, grijpt hij naar zijn porto foon: ,,We hebben visueel contact. Rubberboot op 100 meter." In de zoeklichten duikt een vol gepakte rubberboot op, als een schim in de nacht. Mannen op de randen, met één been overboord. Vrouwen en kinderen in het mid den. Ze schreeuwen, ze zwaaien, hun ogen wijd en verschrikt, hun kleren nat van het zeewater. Een enkeling heeft, bij wijze van red dingsvest, een opgeblazen binnen band om zijn schouders. ,,We zijn hulpverleners. We komen jullie helpen. Blijf kalm, blijf zitten", roept Jeremie door een megafoon. Drie reddingsboten cirkelen om de rubberboot heen. Ze delen red- ZATERDAG 14 MEI 2022 GO FOTO JINZE NOORDIJK Soort: Gallische wan delende tak Woonplaats: Geheim Bijzonderheid: Ver noemd naar land van herkomst Frankrijk ofwel Gallië Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep.net 'We zijn hun handelswaar, zwarte diamanten'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 60