Einde verhaal voor omstreden bruggetje aan de Kaai in Sluis 7 De kerk van Koewacht bestaat 100 jaar Er zitten op een gewone zondagse viering nog maar zo'n vijftig mensen in de katholieke kerk van Koewacht. Maar kom je aan de kerk? Dan kom je aan heel Koewacht. Hoe dat zo komt? Daar zit een verhaal achter. Wat heet, talloze verhalen. Willy Verschraegen en George van der Sijpt kunnen uren vertellen over de historie van 'hun' kerk. Willy (76) werd er als baby binnen gedragen om te worden gedoopt. ,,Zie je dat smeedijzeren hek voor de doopkapel? Dat staat er niet voor niets. Tot in de jaren zestig moest je eerst worden gedoopt, voordat je langs het hek de kerk in mocht. Echt, daar werd heel streng op toe gezien. Mijn kleinzoon - en dochter zijn ook in dit doopvont gedoopt. Ze wonen in Gouda, maar mijn zoon vond het mooi om het juist hier te laten doen.'' Dat vervult Willy met trots. Zoals eigenlijk heel de kerk hem met trots vervult. Hij woonde veertig jaar op tal van plaatsen, vanwege zijn rol als militair. Niet lang na zijn laatste uitzending naar Bosnië ging hij met pensioen. ,,Na elf keer verhui zen vonden mijn vrouw en ik het tijd om terug naar Koewacht te gaan'', vertelt hij. Sindsdien zet hij zich weer in voor het godshuis, sa men met zo'n honderd andere vrij willigers. Zondag vieren ze het 100-jarig bestaan van de kerk vanaf 11 uur met een jubileumviering waarin pastoors Wiel Wiertz, Jan Voeten en pastor Ralf Grossert voorgaan. De haan en het kruis ,,En we hebben nog iets leuks'', ver klapt George van der Sijpt. ,,Een paar jaar geleden is de toren geres taureerd. De haan en het kruis zijn toen naar beneden gehaald. Omdat er geen geld meer was voor het op knappen van de torenspits, kunnen ze voorlopig niet terug naar boven. Daarom krijgen ze voorlopig een plekje in de kerk. Het kruis is zon dag voor het eerst te zien. Als je dat tholieke Koewachtenaren naar de kerk in Belgisch Koewacht. Dat was al zo sinds de Tachtigjarige Oorlog, toen de rooms-katholieke gods dienst in de Republiek niet openlijk mocht worden beleden. Toen de Duitsers in 1915 de grens tussen het neutrale Nederland en bezette Bel gië met stroomdraad afsloten, werd op Nederlands Koewacht een hou ten noodkerk gebouwd. Die werd later vervangen door de huidige kerk, vooral omdat de in woners heel graag in Nederland naar de kerk wilden blijven gaan. Een werkdag per week moesten de inwoners helpen met de bouw. ,,Het voelt ook daarom nog altijd echt als 'onze' kerk'', vertelt George. Maar wat is dat 'ons' nog waard, als er op zondag maar vijftig men sen naar de kerk komen? ,,Toch veel. Toen acht jaar geleden een aantal katholieke kerken op de rol stond voor sluiting, kwam Koewacht in protest. En met succes'', zegt Willy. Er is ook zoveel moois om je voor te blijven inzetten, vindt hij. ,,Ik blijf de kruisweg, door kunstenaar Tony van Os uit Temse verdeeld over veertien panelen, prachtig vinden. Weet je dat daar lokale mensen voor hebben geposeerd? Op twee panelen zie je dezelfde persoon. Daar heeft de Europees kampioen worstelen uit 1936 model voor ge staan. Die kwam uit Temse.'' Activiteiten Toch sluiten ze hun ogen ook niet voor de realiteit. Het kerkbezoek loopt terug en de gemiddelde leef tijd van de vrijwilligers is hoog. Met activiteiten hopen de vrijwilligers de inwoners bij de kerk te blijven betrekken. Op 2 juli wordt het jubi leum (samen met de twintigste verj aardag van de dorpsraad) op het Kerkplein gevierd met een food- truckfestival. op een toren ziet staan, lijkt het maar klein. Maar daar vergis je je in: het is vijf meter hoog en weegt maar liefst 300 kilo.'' De vrijwilligers van de Stichting Kerkbelang Koewacht tekenden voor dat opknapwerk. Eigenlijk is dat geheel in traditie met de tot standkoming van de kerk, die op 3 mei 1922 werd ingewijd door de toenmalige bisschop van Breda. De kerk werd gebouwd door de inwo- ners van Koewacht, met hun geld. Niet omdat het moest, maar omdat ze het heel graag wilden. Tot de Eerste Wereldoorlog gingen de ka l Het voelt nog altijd echt als 'onze' kerk Het bruggetje moest aan de Kaai, over de Damse Vaart komen. Daar door zouden de winkels en restau rants aan de westkant van het win kelgebied beter bereikbaar worden. Direct nadat het project in 2016 we reldkundig werd gemaakt, stak een storm van kritiek op. Een groep in woners richtte de groep Een Brug Te Veel op. De Heemkundige Kring en Erfgoedvereniging Heemschut vreesden aantasting van de monu mentale kademuren. En ook de stadsraad en de oppositiepartijen wilden niets van de brug weten. Aan de andere kant richtten voor standers de pro-brugclub In Sluis Blijven We Bruggen Slaan op. Verkondigde voormalig wethou der Peter Ploegaert november vorig jaar nog dat alle seinen voor de rea lisatie op groen stonden, nu zet het nieuwe college van burgemeester en wethouders er een streep door. Zij vindt de brug veel te duur. Geen 1,5, maar 2,5 ton Vijf jaar geleden werd de opdracht gegund aan Damsteegt BV uit Meerkerk voor 153.000 euro. Ver volgens kwam een heel circus op gang. Door diverse bezwaren werd het project keer op keer vertraagd. Bovendien was het bedrag van ruim 1,5 ton lang niet meer kosten dekkend. In het oorspronkelijke plan zou de brug volledig overspan- C Het project is inmiddels ingehaald door de tijd. De prijzen van grondstoffen zijn gigantisch gestegen nen tussen de beide kademuren ko men. De monumentencommissie stak daar echter een stokje voor, omdat de cultuurhistorische waarde van de muren in het geding zou komen. De brug moest daarom een stuk opschuiven. De meerprijs was, inclusief noodzakelijke bo- menkap, ruim 16.000 euro. Verder is het project ingehaald door de tijd. De grondstofprijzen zijn gigantisch gestegen. De aanne mer begrootte de bouw van de brug inmiddels niet op 153.000 euro, maar op ruim 236.000 euro. Inclu sief onder meer onvoorziene kosten die bij een bouwproject altijd om de hoek komen kijken, zou de brug zelfs 250.000 euro gaan kosten. Aangezien Sluis de afgelopen jaren al zo'n 25.000 euro aan het project heeft uitgegeven, zou de gemeente bijna 126.000 euro tekort komen. Dat vindt het college wel erg gor tig. Daarom vraagt het volgende week tijdens een vergadering of de gemeenteraad het project wil stop zetten. Het is de vraag wat die daar van vindt. De coalitiepartijen wa ren tijdens de vorige raadsperiode groot voorstander van de brug. B en W benadrukken dat het stopzetten van de aanbesteding geen financi- ele en juridische risico's oplevert. Dat is zo afgesproken met de aanne mer. VL DONDERDAG 5 MEI 2022 'Alle inwoners bouwden mee' Raymond de Frel Koewacht Willy Ver schraegen (links) en George van der Sijpt kun nen uren ver tellen over 'hun' kerk in Koewacht. fo to's ANNE HANA G Het interieur van de kerk in Koewacht. - George van der Sijpt Het omstreden bruggetje aan de Kaai in Sluis lijkt er toch niet te komen. De gemeente Sluis komt voor de realisatie 126.000 euro tekort. Het nieuwe college van burgemeester en wethouders vraagt de gemeenteraad daarom het project te stoppen. - Bob Maes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54