Voorjaarsdroogte slaat harder toe c Paar fikse buien niet voldoende om watertekort aan te vullen JOL Walcheren Dick Hagen uit Middelburg is vanavond één van de veteranen die in de erehaag mag plaatsnemen bij de Nationale Dodenherdenking op de Dam in Amsterdam. De vijftiger die werd uitgezonden naar Irak merkte dat veteranen allemaal iets gemeen hebben. ,,We waren te jong voor wat wij allemaal gezien hebben.'' Vandaag Inside mogelijk terug op tv Achter de schermen wordt ftJiBHiU over doorstart W1 gedacht. Mét JLd 4 Johan Derksen Nederland gaat gebukt onder één van de droogste voorjaren ooit. Boeren waarschuwen voor voedseltekorten nu een deel van de oogst dreigt te mislukken. ZLTO - de vereniging van en voor 12.000 boeren en tuinders in Zeel and, Noord-Brabant en Zuid-Gel derland - luidt de noodklok over de voorjaarsdroogte. ,,Er is al veel ge zaaid en die zaden blijven droog in de grond, zo komt er niet genoeg betaalbaar en veilig voedsel", aldus bestuurslid Janus Scheepers. Op dit moment bedraagt het lan delijk gemiddelde neerslagtekort al 60 millimeter. Daarmee kan 2022 vooralsnog worden gerekend tot de vijf droogste jaren sinds het begin van de metingen in 1906, blijkt uit de nieuwste Droogtemonitor van het KNMI. Bij de verwachting voor de komende twee weken blijft dat beeld zo. Het gemiddelde neerslag tekort zal zelfs oplopen naar 90 mil limeter, is het vooruitzicht. En dat heeft belangrijke gevol gen: zo mag sinds gisteren in ver schillende Brabantse gebieden geen water meer uit watergangen en aangesloten sloten en beken worden gehaald voor bijvoorbeeld besproeiing van de velden. Droogte in de lente wordt steeds gebruikelijker. Het maximale neer slagtekort in Nederland in het voorjaar is de afgelopen vijftig jaar toegenomen met bijna 50 procent, blijkt uit KNMI-onderzoek. Kli maatexpert Peter Siegmund: ,,Dit komt door een stijging van de ver damping, de hoeveelheid neerslag is nauwelijks veranderd. De toege- De zaden blijven droog in de grond, zo komt er niet genoeg betaalbaar voedsel nomen verdamping is weer het ge volg van de toegenomen hoeveel heid zonnestraling en de stijging van de temperatuur." Problemen al zichtbaar Als de droge trend de komende maanden doorzet, dan kan het te kort zelfs uitkomen op ruim 250 millimeter gedurende de zomer tijd. Dat levert grote problemen voor boeren op en dat wordt nu al zichtbaar. Vooral maïs heeft het las tig, maar ook voor aardappelen is het te droog. ,,Boeren liepen de afgelopen ja ren meermaals op hun tandvlees door de droogte en zullen hoogst waarschijnlijk steeds vaker last krij gen met neerslagtekorten", voor- ziet droogte-expert Gerard van der Linden van Wageningen Univer sity Research. ,,Hoe erg dat is, hangt sterk af van wanneer het droog wordt." In Zeeland is er geen sprake van sproeiverbod. ,,Wij kennen geen al geheel verbod, maar regelen dat in dividueel via de watervergunning. Daar staat in tot welk peil een boer water mag onttrekken", zegt een woordvoerder van waterschap Scheldestromen. ,,Bovendien heb ben wij kleigronden. Klei houdt water beter vast dan zand, waar door de watervoorraad in de bodem nog in orde is. Tot nu toe is de situ atie in Zeeland dus normaal, al zou dat de komende weken nog wel kunnen veranderen." c P6 Nieuwsmedia Waarschuwing NCTV voor 'polariserende' politici Wettelijke basis voor rapporten over onder meer PVV ontbraken 'We^i?nfejQi1@ CZEELAND2 C P4 FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Edwin van der Aa De Bilt - Janus Scheepers, ZLTO woensdag 4 mei 2022 16°c Weeroverzicht lange termijn: C P16 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging C P10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1