m c SLZ zoekt vrijwilligers voor groenonderhoud, maar ook voor onderzoek 1 6 :,.,n 7*3, Bert Helm schoffelt, snoeit en zaagt drie dagen in de week naar hartenlust als vrijwilliger bij de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). ,,Je komt zo op de mooiste plekjes." Dikke zweetdruppels lopen onder de rand van zijn zonnehoedje vandaan. Best warm zo in de luwte, merkt hij na wat geschoffel en gesjouw met afge zaagde takkenbossen op de kerkheu- vel bij Brijdorpe. De werkjas gaat snel weer uit. Bert hoort tot de harde kern vrijwilligers waar SLZ-voorman Ivo van Leeuwen minimaal één keer per maand graag een beroep op doet voor het groenonderhoud op historische plaatsen. ,,De ene keer sta je op het landgoed Mon Plaisir in Schuddebeurs en dan weer op een oude begraafplaats." Maakt Bert niet uit waarvoor hij uit Middelburg moet komen. ,,Ik vind het heerlijk om buiten te werken. Als het even kan drie keer per week. Je komt zo op de mooiste plekjes in Zeeland." ,,Daar in die hoek", wijst Bert naar de buitenste ring op het heuveltje in Brijdorpe, ,,vind je een hele rij Pad mossen. En op de begraafplaats van Looperskapelle ligt een jongetje van 8 dat is verdronken, zo staat op zijn steen." Het werk op de verstilde plek doet hem verder niet veel, zegt Bert. Hij haalt z'n schouders op. ,,Er komt weleens een bot tevoorschijn, door de werking van de bodem. Dat is dan even een kuiltje graven en een paar scheppen grond erover." Naast Bert bestaat het team van Ivo uit nog vijf vaste vrijwilligers. Eigen lijk te weinig om het groen goed bij te houden en dus zoekt de landschaps beheerder versterking. ,,Je weet nooit zeker wie wel ofniet kan. Dus kan het zomaar zijn dat we zoals nu met z'n tweetjes staan te ploeteren", zegt Ivo. Zijn kruiwagen ligt vol kleefkruid dat hij 's ochtends onder de struiken van daan heeft geplukt. ,,Dit staat over de hele begraafplaats. Je moet de bloei voor zijn, anders zaait dat spul zich enorm uit. Vorig jaar waren we dus iets te laat. Daar hebben we nu weer meer werk aan Paradijsjes De begraafplaatsen van Brijdorpe en Looperskapelle zijn respectievelijk in 1966 en 1976 door de gemeente geslo ten. In het midden op beide heuvels stond ooit een kerk, waar rondom werd begraven. De kerkheuvels zijn archeologisch van groot belang en ge nieten bescherming als Rijksmonu ment. Maar ook landschappelijk, eco- ■k Er komt weleens een bot tevoor schijn. Dat is dan even een kuiltje graven en een paar scheppen grond erover smeedijzeren hekwerk. De geschiede nis van de oude begraafplaatsen kent nog vele gaten. Geluk: ,,Het zou heel mooi zijn als we ook een aantal vrij willigers kunnen vinden die voor ons op onderzoek uit zouden kunnen gaan. De archieven verder uitspitten bijvoorbeeld. Ofmisschien zijn er nog mensen die oude foto's hebben, of wier betovergrootmoeder hier begra ven ligt en daar meer over kunnen ver tellen. Onze bedoeling is al die kennis te bundelen. Als dat is gelukt, komt er op het toegangshek een bordje met logisch en cultuur-historisch zijn de oude begraafplaatsen erg waardevol, vertelt SLZ-projectleider Caroline Ge luk. ,,Door niet te veel te maaien, ofop sommige plekken juist wél te snoeien zodat andere plantjes weer ruimte krijgen om te groeien, zijn het biodi- versiteitsparadijsjes op zich gewor den." De geschiedenis van de twee ge huchten onder Scharendijke gaat voor zover bekend terug tot de dertiende eeuw. De meeste grafstenen die nu nog te vinden zijn op beide kerkheu- vels (23 in Brijdorpe en 34 in Loopers kapelle), dateren uit de negentiende eeuw; de meeste grafschriften door weer en wind moeilijk of nauwelijks meer leesbaar. Ook korstmossen dra gen wat dat betreft hun steentje bij, maar poetsen is allerminst wenselijk, zegt Geluk nadrukkelijk. ,,Die korst mossen hebben net zo goed waarde voor de biodiversiteit en dus is het be langrijk dat we die behouden." Diep spitten uit den boze Zo zijn er nog wat meer aanvullende regels voor het groenonderhoud op de heuvels. In verband met de mogelijke aanwezigheid van menselijke resten en archeologische sporen in de bo dem, is dieper spitten dan twintig centimeter uit den boze. ,,Een oude boomstronk die we anders misschien zouden uitgraven, laten we daar ge woon lekker met rust." De stichting is niet alleen op zoek naar een paar extra helpende handen voor in het groen of herstel van het Misschien zijn er nog mensen die oude foto's hebben, of wier betovergrootmoeder hier begraven ligt een QR-code. Wanneer bezoekers dat dan scannen met hun smartphone, krijg je via zeeuwseankers.nl achter grondinformatie bij de begraafplaats te zien en wie daar zijn begraven." Op die site staat onder meer ook het ver haal over de gevonden skeletten uit verdronken dorp Klaaskinderkerke, tussen Den Osse en Scharendijke. DINSDAG 3 MEI 2022 SD Historische begraafplaats is een paradijsje op zich Marcel Modde looperskapelle/Brijdorpe ;v. ïoBIHR Bert Helm schoffelt het on kruid weg tussen de grafstenen van de familie Padmos op de oude begraaf plaats van Brij- dorpe. foto marieke MANDEMAKER - Bert Helm vrijwilliger SLZ De oude begraafplaats van Looperskapelle. foto marcel modde - Caroline Geluk projectleider SLZ Wie als vrijwilliger bij SLZ aan de slag wil, kan bellen (0113-230936) of een mail sturen naar info@land- schapsbeheerzeeland.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49