Piet Kraan, doorzetter 6 Een knokker is Piet Kraan altijd geweest. Juist nu hij het op zijn 75ste rustiger aan wilde gaan doen, begint hij aan de zwaarste strijd van zijn leven, voor zijn leven: tegen longkanker. Maar zich vol laten lopen met verdriet en zelfbeklag? ,,Dat doet Piet dus niet." 'De zwaarste strijd die ieder mens voert is de gewetensstrijd met zichzelf' MAURITS SEP Het slechtnieuwsgesprek in het zie kenhuis, halfjanuari van dit jaar, slaat hem uit het lood. Longkan ker! En dat met de gemeente raadsverkiezingen in aantocht. Hij is lijsttrekker van de mede door hem opge richte Lokale Partij Middelburg. Nog één mooie verkiezingsuitslag, nog één keer begin nen als fractievoorzitter en na twee jaar het stokje definitief overdragen. ,,Dat was het plan ja" Van een rustig, goed voorbereid afscheid van de politiek zal het niet meer komen, kon digt hij in een persoonlijk gesprek aan. Een paar vergaderingen kan hij er nog bij zijn, zo dat hij in ieder geval nog één keer de gemeen teraad kan toespreken. Zijn afscheidsgroet, na 25 jaar. ,,Zo veel lieve reacties heb ik gehad, dat ik bijna begon te denken dat ik minder vijanden had dan ik dacht", grapt Kraan op 28 maart bij zijn afscheid, verwijzend naar de steunbetui gingen die hij ontving nadat bekend werd dat hij ziek is. Maar vrienden in de politiek, die bestaan niet, stelt Kraan. ,,Die moeten ook niet bestaan. Is er persoonlijke vriendschap in de politiek, dan is de politiek onzuiver." Half april oogt Piet Kraan (75) fit en klinkt weer strijdlustig. Dat grotere gesprek, dat mag er nu wel komen. Tussen de chemo's door. ,,De grote tumor is gegroeid, maar de uitzaai ingen zijn gestopt. Volgens de dokter is het nu onder controle, dus dat is goed nieuws. En dat de kanker weg gaat, dat is niet reëel, dat besef ik ook wel. Over een paar weken beginnen de bestralingen en daarna volgt immunotherapie. Ik krijg de hele rambam. En alles op de maxi male sterkte." ,,Nou, de zwaarste strijd die ieder mens voert is de gewetensstrijd met zichzelf. Maar dit is wel een zeer geniepige strijd. De kanker, dat bén ik niet, de kanker is mijn vijand, van wie ik niet weet wat hij gaat doen. Hij verbergt zich achter steeds andere symptomen. Ik dacht dat ik last had van mijn galblaas maar het bleek longkanker. Dat is toch raar? Kanker is een sluipende en slopende vijand die ik nu onder controle heb. De onzekerheid hoe het verder zal gaan maakt het zo'n lastig gevecht. Maar ik geef niet gauw op. Mezelf laten vollo pen met verdriet en zelfbeklag, dat doet Piet dus niet!" ,,Nee, niet echt. Hij heeft immers meer exper tise dan ik. We hebben een stuk of drie, vier slechtnieuwsgesprekken gevoerd. Dat vond ik ook rot voor hem. Daarna kwamen we op de adviezen: hoe gaan we behandelen en wat zijn de vooruitzichten? Ik heb nog minstens twee jaar, denkt hij." ,,Mijn conditie is ook uitstekend. Ik wandel veel, ik zwem. Vroeger had ik een racefiets. Prachtige fiets. Die is gestolen voor het stad huis aan de Markt van Middelburg toen we daar nog vergaderden met de gemeente. Ik was vergeten hem op slot te zetten." ,,Dat speelt een beetje mee, maar van hem heb ik vooral geleerd een doorzetter te zijn. En ik ben net zo eigenwijs als hij. Hij was welgesteld maar gaf geen moer om geld. Dat herken ik ook in mezelf. Maar hij had dan weer niks met politiek." ,,Mijn mentale make up heb ik meer van mijn moeder. Want ja, ik heb ook een zachte kant. Mijn rechtvaardigheidsgevoel is groot. Ik hou van de samenleving. Mensen die arm zijn, dat vind ik zo verschrikkelijk. Dan zeg ik tegen mezelf: 'Daar gaan we wat aan doen Piet!' Mijn vader deed dat trouwens ook wel. Mensen die geen geld hadden, kregen vaak ook geen re kening." Fel: ,,Je kunt veel van de LPM zeggen maar we zijn wel links! Helaas hebben we met de vorige coalitie met CDA, VVD en SGP hard moeten ingrijpen in het sociaal domein en in de financiën. Dat heeft ons zeker stem men gekost. Net als dat we toch verder moesten met het plan voor een bedrijven terrein aan de Trekdijk bij Nieuw- en Sint Joosland. Door corona hebben we boven dien veel minder contacten kunnen leggen met inwoners. Dat is allemaal in ons nadeel geweest bij deze verkiezingen. Daarom hebben we een zetel verloren." ,,En dan moest ik ook nog stoppen als lijsttrekker. Het is altijd moeilijk voor een partij als het kopstuk ineens wegvalt, de kapitein. Maar het schip van de LPM is niet stuurloos. En mijn schaduw zie je nog han gen. De LPM kan meedoen aan de nieuwe coalitie. Maar wij hebben niet vier jaar be zuinigd om nu Sinterklaas te gaan spelen. Dan doen we niet mee." ,,Ja voortdurend. Jij niet dan?" ,,Nee. Ik wil altijd knokken om de wereld beter te maken. Ik droom wel eens van één wereldregering. Met een minister uit Rus land, uit de VS, uit China, uit Europa, uit Afrika. En die zijn dan samen verantwoor delijk voor de hele wereld, om het nationa lisme een beetje te temperen. Je mag best trots zijn op je eigen land, maar niet alléén op je eigen land. Zo'n wereldregering, dat kan best. Maar we doen het niet." ,,Knokken voor een betere samenleving, dat doe ik niet altijd handig, dat weet ik. Maar emoties mag je hebben, toch? Je moet ZATERDAG 30 APRIL 2022 GO 'Daar gaan we wat aan doen Piet!' Hoe gaat het nu? Je staat voor de zwaarste strijd van je le ven. Je hebt je moeten overleveren aan dokters. Was dat moeilijk? Je hebt veel vertrouwen in de dokters. Komt dat ook doordat je vader een dokter was? Van wie heb je die passie dan? Je begon in 1997 bij de PvdA in Middel burg maar daar ben je uitgestapt. Je hebt met Wim Steketee, die uit de SP kwam, de Lokale Partij Middelburg opge richt. De laatste jaren heeft jullie partij veel kritiek gekregen voor het beleid over jeugdzorg en ondersteuning van ou deren en gehandicapten. Het lijkt wel of je altijd in gevecht bent, alsof je altijd onrecht om je heen ziet. En daar kun je niet tegen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54