Jan Vantoortelboom Een oorlog om van te smullen T In het nieuws Uit het nieuws Hrieps is weer helemaal terug Scheepswrakken-speurder gaat door DEZE WEEK IN Z Het is prachtig voor alle muzieklief hebbers Wrakken kunnen mooie duik- locaties zijn 71 6 PIET KRAAN BLIJFT GEWOON KNOKKEN 8JANNEKE ZOEKTHET GRAFVAN HAAR OPA 9 DENNIS LAAT ZIJN MANCAVE LOS Als ik toen een goulash- mitrailleur bij me had gehad... k zag op Omroep Zeeland dat het bevrijdingsmuseum uit Nieuwdorp een nieuwe aanwinst heeft: een Duitse veld keuken uit de Tweede Wereldoorlog, bijgenaamd het 'goulashkanon'. Een bijzonder originele en humoristi sche benaming vind ik dat. Schoten ze in het echt ook maar met goulash, dan zouden oorlogen lekkerder verlopen en het moreel van de manschappen nooit onder het nul punt zakken, behalve bij de vegetariërs en veganisten. Omgekeerd geldt echter ook: ik denk dat er een aantal leraren uit mijn middelbare schooltijd in Ieper destijds maar al te graag een paar goulashgranaten naar me zouden hebben gegooid. Te beginnen bij de leraar Duits, die lang nadat ik al weg was ontslagen werd omdat hij porno zat te kijken in de les en niet doorhad dat het geprojecteerd werd op het grote scherm. Ik was slecht in Duits, en dat heeft-ie geweten. Of de leraar fysica, een vriendelijke kale man met een Hitlersnor, die later ontslag gaf omdat hij een bedrijf wilde oprichten dat energie uit aardwormen haalde. Ik was slecht in fysica en dat heef-ie geweten. Maar toen werd er niet geschoten met goulash, maar met belabberde cijfers. Vuurden de Russen maar goulashbommen af, dan zou den de Nederlanders dat vuur beantwoorden met een zuur koolkogelregen en de Belgen met frietafweergeschut en de Turken zouden het feest afwerken met hun tartaartanks. Dat zou nu eens een oorlog zijn om van te smullen. 'Nie kapot te kriege', onder dat thema barst muziekfestival Hrieps weer los op zaterdag 7 mei. Maar het was spannend of Hrieps zijn 26ste editie nog zou beleven, zegt festivalorganisator Hugo Kramer. ,,We zijn beroofd na het festival van 2019. En daarna kon Hrieps twee jaar niet doorgaan vanwege corona." Het grootste tentenfestival van Zeeland lag twee jaar stil. Het nieuws over de diefstal van de fes tivalopbrengst domineerde toen het nieuws over Hrieps. Maar het Grijpskerkse festival is terug in 2022, met meer bezoekers dan ooit én het festival is helemaal uitver kocht. De elfduizend bezoekers kun- nen een keuze maken uit de ruim vijftig acts die te zien zijn tussen 13.00 en 01.00 uur. In vijf tenten en op het Open Podium gaat het van Zeeuwse surfpunk tot Pater Moes- kroen. Er zijn tributebands als Dowwen Heeze, Bizkit Park en band die ABBA-covers speelt. In de feesttent treden onder meer Snollebollekes en Mental Theo op. Er zijn ook rock-, metal- en rocka- billybands bij Hrieps. Natuurlijk ontbreekt ook de Zeeuwse dialectrockband Surren der niet. De band was er in 1995 al bij op het allereerste Hriepsfesti- val. Hugo Kramer is dolblij dat Hrieps er weer staat. ,,Het is prach tig voor alle muziekliefhebbers en alle bands." Arie de Lange (77) uit Zoutelande weet duizenden scheepswrakken te liggen. De Rijksdienst voor Ma ritiem Cultureel Erfgoed is razend enthousiast over zijn database. De oud-slager verzamelde in veertig jaar een schat aan informatie over vergane schepen. Speuren naar schepen begon vanuit De Lange's vissen op zee. ,,Ik merkte dat vooral kabeljauw zich graag verstopt bij wrakken, dus dat waren mooie plekken om te vissen." Hij kocht zelfs sonarap- paratuur om wrakken op te sporen en raakte gefascineerd door de ver halen over schepen. Het vissen verdween wat naar de achter grond, het zoeken naar schepen werd zijn passie. Niet alleen historici, maar ook duikers zijn benieuwd naar de in formatie over wrakken. De Lange kreeg ook diverse reacties uit die hoek na het PZC-artikel dinsdag. ,,Ik duik zelf niet, maar wrakken kunnen mooie duiklocaties zijn. De verhalen van de duikers vullen de beelden die ik maak ook mooi aan." Alle verzamelde scheepsdata staan in de Lange's laptop. Bestaat het risico dat het verdwijnt mocht hij overlijden? ,,Ik heb al tien jaar een deal met de dienst voor Mari tiem Erfgoed en met Rijkswater staat. Zij delen informatie en ik stuur jaarlijks een kopie van mijn gegevens." De Lange hoopt ook nog een tijd door te kunnen gaan. Abraham Lincoln KIEK! P10 12 Holocaust Dansen voor de duivel 16 Ad Melkert Voor altijd met Pim Fortuyn samen 18 Roel Grit Weet eerst nou eens wat je niet weet 19 Wetenschap Wat doet radioactiviteit met je Ik hou van goulash. De eerste echte goulash at ik in Slowakije, klaargemaakt door een echte Slowaakse boven een kampvuur op de boerderij van mijn broer. Ik kon niet stoppen met eten; de pot was te klein. Hier loop ik bij de Plus steeds langs die verse soeppakketten en gris ik altijd goulashsoep mee. Niet alleen ontlokte de uitzending een glimlach vanwege de benaming van het goulashkanon, maar de jonge directeur van het museum is Stef Traas. Ik ben vreselijk slecht in het onthouden van namen, maar die naam deed een belletje rinkelen en ik denk met stellige ze kerheid te kunnen besluiten dat hij tijdens de zestien jaren dat ik docent Engels aan de Hogeschool Zeeland was, ooit één van mijn studenten is ge weest. Ik vermoed zelfs een van de studenten in de eerste jaren van mijn docentschap, toen ik nog enigszins in staat was namen te onthouden. Een brave, aardige en gemoti veerde jongen, meen ik me te herinneren. Ik denk niet dat een profes sor van de universiteit Gent mij nog herinnert, behalve die ene van Engelse Letter kunde, die ooit voor een vol auditoruim vroeg waar de student Vantoortelboom ei genlijk uithing, want er was een essay dat weken geleden ingeleverd had moeten wor den. Toen ik voor zijn zware mahoniehouten bureau stond om mijn werkje uiteindelijk af te leveren, kon hij mijn uit leg dat ik voornamelijk auto didact wilde zijn, niet appre ciëren. Alles wat onbereik bare professoren vanaf hun hoge spreekgestoeltes ver kondigen kan ik ook uit de boeken halen, zei ik. Ik geloof dat ik een paar maanden later op het mondelinge tentamen flink ben afgebrand. Als ik toen een semi-automatische goulashmitrailleur bij me had gehad, dan zou ik een reeks goulashkogeltjes in een boogje op zijn arrogante knikker hebben gemikt. ZATERDAG 30 APRIL 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50