u 'Gekke Henkie' is misschien zo verward nog niet 9 c Geen probleem met opvang, maar omwonenden hebben wel veel vragen Oekraïners zijn welkom in de oude Cornelia, vinden omwonenden. Toch hebben ze vragen. Zierikzee Veel mensen hebben het zelf aangedragen, zoals Albert de Vos die pal achter zorglo catie Cornelia van Al- lévo in Zierikzee woont: als de huidige bewoners verhuizen naar Zierik7, de nieuwbouw iets ver derop aan de Emil Sandströmweg, gebruik dan het oude gebouw voor de vluchtelingen uit Oekraïne. Dat was ook gelijk de gedachte van De Vos. Hij heeft er dan ook totaal geen problemen mee als er in juni wordt gestart met de opvang van 250 Oekraïners tegenover zijn wo ning aan de Mauritsstraat. ,,Het wordt wat drukker, maar dat is het dan", zegt hij nuchter. Maar zor gen heeft hij wel, net als andere omwonenden. 'Hoe zit het met de waarde van mijn huis?', 'Krijgen we overlast?' En vooral: 'Wat gaat er straks met de oude Cornelia gebeuren?', zijn vragen die leven. Niet bij Albert de Vos. ,,Of het overlast zal geven, dat weten we niet." Dat is ook niet wat hij zich over kan opwinden. ,,Men- sen die uit oorlogsgebieden ko men, hebben vaak wel trauma's. Hoe is de zorg voor hen geregeld, is er wel genoeg hulp voorhanden? Ik ben er wel bezorgd over: wor den deze mensen niet te veel aan hun lot overgelaten? Er zijn weinig tolken, weinig huisartsen en of ze bij Emergis terechtkunnen? Dat zijn vraagtekens die ik heb." Ada Heijboer houdt zich juist weer bezig met wat er gebeurt als de mensen straks weg zijn. ,,Dan zitten we misschien twee jaar lang in een bouwput. En wat gebeurt er met al dat groen, met die prachtige bomen? Dat die allemaal weggaan, dat is een beetje mijn angst. De komst van vluchtelingen heb ik geen bezwaar tegen, maar ze moe ten daar niet eeuwig blijven. Je wilt niet dat ze daar opeengepakt blijven zitten." Geweldig Buurman Aart van der Wekken is ervoor dat het gebouw van de Cor nelia behouden blijft. ,,Ik vind het geweldig dat ze dit gebouw gaan gebruiken voor de opvang van Oe- kraïners. Laat die gebouwen staan voor dit soort dingen." Ook al woont hij er pal tegenover, voor overlast is hij niet bang. ,,Wij le ven aan de achterkant van ons huis. Kijk eens wat een mooi uit zicht", wijst hij op zijn glazen pui met daarachter de ijsbaan en het Kaaskenswater. Ik heb geen bezwaar, maar ze moeten daar niet eeuwig blijven VVD-raadslid Paul Stoppelen- berg woont aan de andere kant van de Cornelia, in de nieuwbouwwijk Noorderpolder. Hij stelde onlangs vragen in een commissievergade ring over de opvang. ,,Ik sta wel achter de opvang van Oekraïners, maar ik hoor geen consistentie in het antwoord op de vraag of het tijdelijk is. En wat zijn de gevol gen? Hoe ga je de kinderen verde len over de scholen? Komt er straks misschien een azc voor in de plaats? Laten we daar wel dui delijk over zijn aan de voorkant. Er moeten goede afspraken over ko men", vindt hij. Anton de Kan is een van de ze ven bestuursleden van de bewo nersstichting Noorderpolder. Dat bestuur heeft bij de gemeente aan gedrongen op een informatie bijeenkomst voor omwonenden. Die wordt 11 mei gehouden in de Cornelia. ,,We zijn als stichting voorzichtig met een reactie en zijn ook benieuwd naar de vragen die bewoners gaan stellen tijdens die bijeenkomst. De gemeente moet het in goed overleg met de bewo ners doen." Op dit moment worden er 140 'ontheemden' opgevangen bij par ticulieren, aldus de gemeente. De instelling voor geestelijke ge zondheidszorg gaat de boer op om inwoners van Schouwen-Duive- land en de andere gemeenten in de Oosterschelderegio te informeren wat ze kunnen doen om mensen met verward gedrag op te vangen. ,,Het kan zijn dat je iemand in de fa milie hebt, van wie je denkt dat er iets niet goed gaat. Of een buur- man, collega, iemand bij een kassa in de winkel. We kunnen er alle maal mee te maken krijgen", zegt Westdorp. Het initiatief voor de informatie bijeenkomsten komt van de ge meenten. Het landelijke beleid is dat mensen in geestelijke nood het meer thuis moeten zien te redden in plaats dat ze voor behandeling worden opgenomen in een ggz-in- stelling. Daar staat tegenover dat steeds meer mensen door de druk van de samenleving in de knoop ra ken. Westdorp: ,,Alleen al door de coronamaatregelen zien we een toename van mensen met een zware depressie. Wanneer je tijdig signaleert dat iemand niet lekker in zijn vel zit, kan dat voor diegene heel goed zijn om daar even over te praten. Ga dus als het even kan con tact aan met die persoon." Mensen die zich zorgen maken om iemand met verward gedrag, kunnen terecht bij het Zeeuwse Advies- en meldpunt verward ge drag. Ook een telefoontje naar de GGD of Emergis kan uitkomst bie den. Het is niet de bedoeling dat buren of familie de volledige hulp verlening moeten overnemen, zegt Westdorp. ,,Het is ons er vooral om te doen dat we iets van de drempel weggenemen die in de praktijk nog vaak tegenhoud dat je op een ver ward iemand afstapt. We willen mensen handvatten geven hoe ze Alleen al door corona zien we een toename van mensen met een zware depressie dat kunnen doen. Soms is dat al heel eenvoudig even vragen ofje er gens mee kan helpen. Praat er niet overheen, maar mét iemand als het even kan." Het uitgangspunt blijft in alle ge vallen wel de eigen veiligheid, be nadrukt Westdorp. Mensen die last hebben van een psychose ofversla- ving kunnen onverwacht reageren. Ook dat komt aan bod op de infor matiebijeenkomsten. In januari werd duidelijk dat het aantal meldingen van last door ver ward gedrag bij de politie nergens anders in Nederland zo hard is ge stegen als in Zeeland. De politie re gistreerde over 2021 een stijging van 20 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. De piek ligt vooral in Vlissingen, Sluis en Tholen. De in formatiebijeenkomsten op Schou- wen-Duiveland zijn 16 mei in het dorpshuis in Serooskerke en 24 mei in het gemeentehuis in Zierikzee, aanvang 19.30 uur. PM ZATERDAG 30 APRIL 2022 Oekraïners in de achtertuin Valeska Nastaly Aart van der Wekken woont tegenover zorglocatie Cornelia: ,,Ik vind het geweldig dat ze dit gebouw gaan gebruiken voor de opvang van Oekraïners." foto marieke mandemaker - Ada Heijboer, buurtbewoonster ZIERIKZEE Het aantal mensen met verward gedrag neemt toe. Dus ook de kans de je zo'n iemand in de buurt tegen komt. Ga dat niet zomaar uit de weg, maar kijk of je kunt helpen, zegt preventie medewerker Ellen Westdorp van Emergis. - Ellen Westdorp, Emergis - Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37