H Gesprek in Cadzand over liefde, roeping en toewijding Een nieuw begin, maar Yuri en Maria zijn met hun gedachten vaak in Oekraïne 10 liggen nog een paar plinten te dro gen." In de woonkamer schenkt Ma ria koffie in. Ze haalt stroopwafels en mergpijpjes tevoorschijn. Op de ronde eettafel staat een vaasje met verse tulpen. Druk leven Ja, alles is anders dan in Mykolajiv. ,,We horen helemaal niets. In My- kolajiv wonen een half miljoen men sen. We hadden daar een heel druk leven", zegt Maria. De laatste weken waren hectisch. Het gezin woonde tijdelijk in één van de kamers van bed breakfast Westerschelde in Vlissingen, van Gerard Ruedisueli en zijn Oekraïense vrouw Olesya. Het gezin werd er liefdevol opgevangen, maar Yuri en Maria zijn blij dat ze nu meer privéruimte hebben. ,,Er waren elke dag nieuwe mensen. Het is fijn dat het nu wat rustiger is." Het papierwerk is geregeld: het ge zin heeft een bankrekening, een bur gerservicenummer en ze zijn inge schreven bij de gemeente. En, nog belangrijker: Yuri heeft een baan ge- vonden als civiel ingenieur bij een bouwbedrijf in Goes. ,,Ik maak bouwtekeningen op de computer. Het is interessant, en het geeft ons de mogelijkheid om hier een leven op te bouwen. De collega's zijn aardig: een Russische collega heeft ons zelfs al uitgenodigd om te komen eten. Heel aardig." 'Meer tijd als gezin' Yuri moet nog even wennen. ,,Ik werk acht uur per dag, en 's avonds heb ik tijd voor mijn gezin. Dat was voorheen wel anders. Ik werkte op de universiteit, maar in de weeken den werkte ik als gids. Ik organi seerde hike-tochten naar de bergen. Ik ging naar Turkije, Georgië, en heb ook al eens de Mont Blanc beklom men." Maria: ,,Ik klaagde altijd dat hij zo vaak weg was. We hebben nu ein delijk meer tijd als gezin." Dat is misschien een klein voordeel, maar ze hadden hun oude leven het liefst nooit ingeruild. Yuri en Maria hopen vurig dat ze ooit terug kunnen naar hun geboorteland. Ze hebben dage lijks contact met hun familie. ,,Ze missen ons, en vooral Timor, ver schrikkelijk", zegt Maria. ,,En ik mis mijn moeder. Ik hoop dat ze een keer hier naartoe kan komen. Maar ze wil mijn vader niet achterlaten. En mijn vader mag het land niet uit." Yuri en Maria maken zich zorgen over de veiligheid van hun familie, en zijn ontzettend verdrietig over de verschrikkelijke dingen die in Oek raïne gebeuren. Neem nou Boetsja. ,,Ik heb er drie dagen om gehuild", vertelt Maria. ,,We waren in decem ber nog in de buurt van die stad. We hadden er een heerlijk weekend in de besneeuwde bossen. Het is zó mooi daar. En moet je nu zien. Ik kan maar niet begrijpen hoe zoiets kan gebeuren, in 2022. Echt, die beelden verscheuren me van binnen. Andere landen móeten Oekraïne helpen. Anders stopt dit nooit." Yuri (34), Maria (23) en hun zoontje Timor (7 maanden) en Maksym (34) en Viktoria (31) en hun zoontje Bogdan (6) ontvluchtten de oorlog in hun thuisland Oekraïne, en vonden onderdak in Zeeland. Hoe gaat het verder met ze? De PZC volgt deze twee gezinnen de komende tijd in een serie artikelen. Een nieuw begin voor Yuri en Maria Dolganov. Ze hebben een eigen appar tement in Vlissingen, en Yuri heeft een baan ge vonden. Toch hopen ze dat ze ooit terug kunnen naar Oekraïne. Nog geen twee maanden geleden bouw den Yuri en Maria een leven op in Mykolajiv. Hun nieuwe woning was bijna klaar. ,,Alleen de deuren moes ten er nog in. In maart zouden we er gaan wonen", vertelt Maria. ,,We hadden veel toekomstplannen. Het was een huis met drie slaapkamers." Het liep anders, want eind februari brak de oorlog uit in Oekraïne. Sinds vorige week woont het gezin in een appartement in Vlissingen. Het huis is ingericht met meubels die ze gekregen hebben of op de kop getikt in een tweedehandswinkel. Naast het tweepersoonsbed staat een ledikantje voor hun zoontje Timor van zeven maanden. ,,We hebben zó veel hulp gehad van mensen." Maria wordt er nog verlegen van. Yuri is een hele week bezig geweest met het schilderen van de muren. En met het plaatsen van plinten. Hij laat het kleinste kamertje zien. ,,Kijk, hier Ik kan maar niet begrijpen hoe zoiets kan gebeuren, in 2022 MONNIKENWERK Het was bij toeval. Soms ruim ik boeken op, zodat er weer plaats komt voor an dere. Ik bladerde door 618 kilome ter kust met als ondertitel een ont dekkingsreis langs de Nederlandse en Belgische stranden. Wat een verrassing om daarin te lezen over La Cordelle in Cadzand! Een be zinningscentrum dat cursussen, retraites en andere activiteiten aanbiedt én de naam voor een ge zelschap dat zicht richt op de zachte macht: vrede, vreugde en inspiratie. Een afspraak met Hein Stufkens, de drijvende kracht achter het centrum, is snel gemaakt. Waarom hij hier een dergelijk centrum is begonnen, vraag ik hem. ,,Wan- neer ik tien jaar eerder was gebo ren, was ik misschien priester ge worden", oppert hij wanneer ik hem ontmoet. ,,Ik kwam uit een katholiek gezin en ging een paar jaar naar het internaat bij de Nor bertijnen in Heeswijk. Na het gymnasium studeerde ik filosofie. Op mijn vijfentwintigste was ik leraar filosofie en grondslagfuncti onaris bij de Nijenburgh, een soci ale academie in Baarn." Tijdens de roerige jaren zestig en zeventig raakte hij geïnteresseerd in het boeddhisme, hindoeïsme, soef isme en dichter en mysticus Roemi en hij omarmt spiritualiteit en wordt zenleraar. Voor Ikon maakte hij met Philip Engelen een serie Via Mystica, een reeks inter views met mystici en Passions of the soul over psychiater C.G. Jung. ,,In 1993 verhuisden wij - Brigitte, mijn vrouw en docent sacrale dans en ik - naar het Belgische Izegem. Op verzoek van de overste van de kapucijnen werkten we daar al sinds de jaren tachtig mee aan het ontwikkelen van een centrum voor eigentijdse spiritualiteit. Aan dat bloeiende centrum komt in 2000 een eind, wanneer de orde besluit het klooster te verkopen. Toen stonden we op straat. Met geld had ik me nooit bezig gehou- den, toen we dit pand in Cadzand wilden kopen. Ik deed na verschil lende bezichtigingen een erg laag bod, maar dat werd tot onze ver rassing geaccepteerd en veel men sen hebben de handen uit de mou wen gestoken om La Cordelle te helpen realiseren." Dit jaar staan er bij La Cordelle onder meer in spiratiezondagen met Annemiek Schrijver op de agenda (de laatste is morgen 24 april), tuindagen, re traites, sacrale dansweken en stille zenweekends. Alzheimer ,,Toen Brigitte in september 2018 de diagnose Alzheimer kreeg, heb ik slapeloze nachten gehad. Hoe zou het verder moeten, met ons, met La Cordelle? Ik dacht over stoppen met de activiteiten en het kopen van een zorgappartement, want één ding stond voor mij vast: ik blijf bij Brigitte. Maar La Cor- delle is er nog steeds en Brigitte is thuis. Want uit ons netwerk zijn vijfentwintig engelen opgestaan die vrijwillig 24 uurszorg bieden." Van de innige band tussen Hein en Brigitte geeft de EO-uitzending Dor Hout van 17 december 2020 een beeld. Zijn persoonlijke erva ringen met het ziekteproces van zijn geliefde heeft Hein teder vast gelegd in de dichtbundel Gebroken brein die in 2021 verscheen. ,,Ik oe fen nu met leven bij de dag, het in de praktijk brengen wat ik heb on derwezen. De weg die bij de ander hoort, daar moet ik dienstbaar aan zijn, dat is trouw." ZATERDAG 23 APRIL 2022 GO mijn moeder zo' G Yuri en Maria met hun zoontje Ti mor van zeven maanden. Ze heb ben een eigen appartement in Vlis- singen. foto dirk-jan gjeltema 'Ik mis Cornelleke Blok Vlissingen/Aagtekerke - Maria Dolganova José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Lees haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38