De Agenda Tv 7 De rubriek 'De Agenda' gaat over de mensen achter evenementen op Schouwen-Duiveland. Deze keer yoga-docente Monique Hondelink, die zaterdag 23 april een kennismakingsworkshop geeft, louter voor mannen. Ze hoorde dat die 'echt niet tussen de wuuven gaan liggen'. ,,De zwaartekracht ligt bij mannen toch elders." In haar eigen wereldbeeld is het voor Monique Hondelink (57) volkomen logisch dat vrouwen en mannen gezamenlijk yog- alessen volgen. „Gewoon door elkaar. En ook in alle leeftijden en di versiteiten. In mijn reguliere lessen zitten ook mannen, wel minder in aantal dan vrouwen. Meestal zijn dat mannen die last hebben van nek-, schouder-, en rugklachten die flexi beler willen worden. De meeste vrouwen hebben geen enkele moeite met mannen in hun les. Toen ik een buitenstaander, een man, hoorde zeggen dat ie echt niet tussen de wuuven ging liggen, werd ik nieuws gierig. Waar komt die gedachte van daan? Ik ben gaan rondvragen bij mannen en daaruit kwamen voor mij nieuwe inzichten." Zwaartepunt en focus ,,Mannen voelen zich tussen de yo- gaende vrouwen geïntimideerd. Bio logisch ligt het zwaartepunt bij man nen elders. Bij vrouwen in de heu pen, bij mannen meer in schouders en rug. Dat heeft gevolgen voor de flexibiliteit. Uiteraard geldt dat niet voor iedereen. Ik wil niet generalise ren, maar natuurlijk verschil in le nigheid bestaat. Veel vrouwen zitten gemakkelijker in kleermakerszit bij voorbeeld. Wat ik ook van mannen hoorde is dat ze tussen vrouwen af geleid zijn. Zich moeilijker kunnen focussen. Dat realiseerde ik mij eer der niet." Die gedachtes van mannen doet Hondelink niet af als onzin. ,,Man- nen en vrouwen zitten nu eenmaal anders in elkaar. Het grappige is dat het mij confronteerde met mijn ei gen gedrag. Ik doe soms precies het zelfde. Met een vriendinnenweek- endje moeten wij er absoluut geen mannen bij hebben. Gaan we bijpra ten en onderling allerlei meidendin- gen doen. Moet ook kunnen. Ik ben heel erg benieuwd naar hoe die eer ste mannenyoga gaat uitpakken. We hebben aan de Oude Haven plek voor acht mannen. Op dit moment zitten we nog niet helemaal vol." Dogma's Wie yogales geeft, heeft te maken met vooroordelen. „Inderdaad: zwe verig, vegetarisch, knotjes, links, ta toeages. En bij mannelijke docenten: gespierd en perfect in alle houdin- Uiteindelijk gaat het in yoga om het herstellen van lichaam en geest; of je dan man of vrouw bent, dat maakt geen bal uit gen", somt Hondelink op. ,,Er zijn nogal wat dogma's in mijn vakge bied. Ik ben daar niet van en heb les sen aangepast aan de Westerse we reld". Ze reist vaak naar India. Eind deze maand weer voor een verdie pingscursus. Ze heeft in het Mid den-Oosten en Azië gewoond. Haar opleidingen volgde ze in India, Indo nesië en Nederland. De geboren Hil- versumse met Zeeuwse roots (opa had een boerderijtje in Serooskerke op Walcheren) geeft sinds 2016 les in verschillende yogavormen. Ze begon op zolder van haar huisje in Zierikzee en is met zen@sea uitgegroeid naar een volwaardige yogastudio waar ook Winya Hak en Ayla Nieuwenhuijs als docenten werken. Met z'n drieën runnen ze zen@sea. Hondelink is daarnaast lecturer en onderzoekbe- geleider op de Breda University of Applied Sciences. Vlonderyoga ,,Aan de Oude Haven groeien we uit ons jasje. Vandaar dat we de grote schuur, aan de Karsteil, er bij gaan betrekken. Daar kunnen we dan ook meer zaken aanbieden. Soorten yoga zijn er in overvloed. In natuurgebied Plan Tureluur doen we al aan vlonde- ryoga. Zwangerschapsyoga bieden we al aan. Strandyoga doen anderen. Geitenyoga of wijnyoga? Nee. In de nieuwe ruimte kunnen we straks mi ni-concerten, cursusavonden en in samenwerking met een pension re traite organiseren. Alles met het doel om mensen flexibeler te laten bewe gen en relaxter in het leven te laten staan. Zaterdag starten de mannen Deze week met een beginmeditatie. Focus op de adem. Spieren ontspannen. Nek en schouders los. De verhardingen die daar zitten door slechte werkhoudin gen worden verlicht. Daarna de vinyasa. Bewegingsflow. Intensief bewegen op je matje. Actieve hou dingen. Erna bij yinyoga is het meer passief. Dan sta of zit je soms vier mi- We helpen met kussens en blokken de mannen in de juiste houding nuten lang in een houding. De draak houding bijvoorbeeld; op beide han den met je linkerbeen gestrekt. Rech terbeen dicht bij je handen. ,,Heel uitdagend en soms oncomfortabel. We helpen met kussens en blokken de mannen in de juiste houding. We sluiten af met yoganidra, ook wel slaapyoga genoemd. Onder een de kentje in sluimertoestand. Alles van je af laten glijden. Want uiteindelijk gaat het in yoga om het herstellen van lichaam en geest. En ofje dan man of vrouw bent, dat maakt geen bal uit." SD WOENSDAG 20 APRIL 2022 Een primeur in Zierikzee: yoga alleen voor mannen Gerrit van Loon Zierikzee Monique Hondelink van Zen Sea Yoga: „Mannen voelen zich tussen de yogaende vrouwen geïntimi deerd.'' FOTO SANDRA SCHIM- MELPENNINK - Monique Hondelink, Zen Sea Yoga Donderdag 21 april Taxateur Arie Molendijk taxeert oude boeken, brieven, foto's en prenten in Landgoedhotel Re- nesse. Bezoekers kunnen van 13.30 tot 16.00 uur terecht in het hotel aan het Stoofwekken 4. Zie: molendijkboeken.nl Zaterdag 23 april Hoog bezoek bij De Platenlounge in Zierikzee op Record Store Day. Om 11.00 uur komt Alain Clark langs in de platenzaak aan het Zie- rikzeese Havenplein. Om 12.30 uur staat Valentino op het programma en om 17.30 uur Nambyar. Zie: pla- tenlounge.nl De Keltische folkband Windbroke - Monique Hondelink treedt op in de Corneliuskerk in Noordwelle. Verhalende liederen en instrumentale nummers; van melancholisch tot vrolijk en opzwe pend. Met humoristische wetens waardigheden en anekdotes ge bracht. Aanvang: 20.00 uur. Zie: windbroke.nl. Zondag 24 april Haydn, Debussy en Berlioz staan op het menu bij hotel Mondragon in Zierikzee. Studenten van het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag geven er elke laatste zondag van de maand een klassiek kamer concert. Aanvang 17.00 uur. Kaartjes: 0111 230 000. Aanmelden voor kennismakings workshop yoga voor mannen van 10 tot 12 uur in de studio van zen@ sea. Mail naar: info@zenatsea.biz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50