Pasen betekent proosten en bieren ontdekken in Nieuw Namen 5 c In Ossenisse en Zeedorp waren vroeger twintig cafés en herbergen Echt? Zoveel? Ossenisse en Zeedorp telden in het verleden heel veel herbergen en cafés. Maar liefst twintig en Arnold Mannaert wijst ze aan. Ossenisse heeft mu ziek- en eetcafé 't Schallemaaj. Verder staan er in het dorp en het naastgelegen Zeedorp nu 'gewoon' woningen. Dat was ooit heel anders, in het verleden volgden de cafés en her bergen met bijbehorend winkeltje elkaar in rap tempo op in het straatbeeld. Het aantal horecagele genheden was enorm. Arnold Mannaert vertelt waar die stonden en waarom. Hij neemt mensen op paaszaterdag mee op de eerste edi tie van een historische wandeling. Daar is veel belangstelling voor. Ruim vijftig mensen lopen mee en verzamelen in dorpshuis Hof ter Nesse. Gids en dorpsraadlid Arnold Mannaert verdiepte zich in de geschiedenis van het dorp, van begin 1800 tot nu. ,,Ik doe al vijf tien jaar aan stamboomonderzoek en wilde het dorp al langer in kaart brengen." Hij wilde daar niet lan ger mee wachten: de kennis van de oudste dorpsbewoners is ook heel waardevol. Op basis van verhalen en foto's van inwoners, het stam boomonderzoek en afgegeven ver gunningen, kan hij een beeld schetsen van wat zich waar be vond op de Snis en wie de uitba ters waren. Dat gaat ver terug: ,,In 1833 waren er vijf cafés." Anekdotes De groep zet zich in beweging door het dorp, waar nog meer te doen is. De stoep- en schuurver- koop wordt gehouden, voor veel huizen staan kraampjes. Al gauw komen de eerste anekdotes. In de Dorpsstraat bevonden zich meer dere cafés. Op huisnummer twee is dat zelfs nog op de gevel te zien. 'Café A. Warrens, vergunning' staat er te lezen. ,,Alfons Warrens hield hier café tot zijn dood in 1906." Binnen een kwartier zijn we al vier cafés gepasseerd. Osse- nisse telde er acht en Zeedorp zes, voornamelijk herbergen. Dat had alles te maken met de aanvoer van bieten. In Zeedorp, te gen de dijk aan, was het vroeger hectisch. ,,Bieten werden hier op kleine karretjes geladen en wer den naar schepen gebracht. Het was hier ontzettend druk, dit was een centrum." Mensen die hier voor werk kwamen, wilden ook wel eens wat drinken, iets kopen of moesten overnachten. Er was vraag naar en daarom kwamen er zoveel cafés en herbergen, vaak met een winkeltje erbij. ,,Er werd hier hard gewerkt en dat trok mensen aan." Van Zeedorp lopen we terug naar Ossenisse, naar de Molenhoek. Op dat kleine stukje Bieten werden hier op kleine karretjes geladen en werden naarschepen gebracht stonden zes horecagelegenheden want ook daar was er veel bedrij vigheid: er stond vroeger een ko renmolen. Na de alternatieve 'kroegentocht' van anderhalf uur, komen we weer terug bij het dorpshuis. Na alle verhalen over cafés en herbergen, lonkt de bar van Hof ter Nesse. ,,Ik heb er dorst van gekregen", lacht een deelne mer. Digitalisering De historische wandeling is een initiatief van de dorpsraad Osse- nisse-Zeedorp en de werkgroep activiteiten. Het is de eerste histo rische wandeling in een serie van vijf. De tweede wandeling gaat over boerderijen, de derde over openbare gebouwen, de vierde over de overige middenstanders en de vijfde over alle overige hui zen en hun bewoners. ,,Dit is de aftrap van de digitalisering van het dorp", zegt Mannaert. Het is de be doeling dat er bordjes met QR-co- des langs de route komen. Als mensen die scannen, kunnen ze oude foto's van de woningen en informatie over het dorp bekijken. Ook opgenomen interviews met uitleg worden gemaakt, is het idee. Dat is nog niet alles, zegt Man- naert. Over vijf jaar moet er een boek verschijnen over de hele ge schiedenis van Ossenisse en Zee dorp. Vierhonderd proefglazen met een Kauterse mol zijn op zaterdagmid dag al in gebruik. Het is druk in en rond gemeenschapscentrum De Kauter. Bierproeverij Nieuw Na men is terug na een coronapauze van twee jaar en dat is te merken. ,,Het is vandaag drukker dan we hadden verwacht en dat is super", zegt medeorganisator Piet Bo- enne. De organisatie heeft dertien brouwers uit België en Nederland uitgenodigd, die allemaal meerdere bieren bij zich hebben. Een keus maken uit het grote aanbod, is nog moeilijker dan paaseieren zoeken. Er is heel veel te ontdekken. Zo verkopen brouwerij Punaise uit Izegem en brouwerij Nachtraaf uit Diksmuide hun bieren nog niet in Nederland. ,,Ik ben voor het eerst in Nieuw Namen, we gaan als Vlaams biermerk niet zo vaak over de grens", zegt zaakvoerder Lieven Onraedt van Nachtraaf. Hij vindt het leuk om te zien hoe mensen re ageren op zijn bieren. ,,De tripel doet het altijd goed." Smaak ontleden In het bijbehorende boekje, waar alle brouwers en bieren in staan, worden ook tips gegeven om de smaak te 'ontleden.' Je kunt letten op hoe het bier en schuim eruit zien en daarna volgen de geur, hoofdsmaak, nasmaak en het mondgevoel. Ook kun je vooraf al veel over het soort bier weten, door de aanduidingen op het etiket. Kleine concertjes Naast proeven, is het ook gewoon heel gezellig in Nieuw Namen. Mu zikant Bennie de Vet loopt met zijn gitaar tussen de bezoekers door en geeft kleine concertjes. Er zijn zelfs hele families present: in een naast gelegen ruimte kunnen kinderen spelen en zich laten schminken. VL DINSDAG 19 APRIL 2022 'Ik heb er dorst van gekregen' Arnold Mannaert is de gids van de historische wandeling. Hij leidt een groep van ruim vijftig belangstellenden door Ossenisse en Zee dorp. FOTO KELLY THANS Sophie Stockman Ossenisse - Arnold Mannaert, gids NIEUW NAMEN Pasen betekent proosten en proeven in Nieuw Namen. De vierde editie van de Bierproeve- rij werd dit weekend gehouden. - Sophie Stockman Vrienden Dimitri Sponselee, Brian de Rijcke en Tjeerd de Witte genieten van een biertje tijdens Bierproeverij. foto kelly thans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54