Zeker met kamperen helpt goede keuze bij een goede nachtrust Als je in de meivakantie gaat kamperen is het wel zo fijn als je goed slaapt. Hoe blijf je nu het beste warm en droog? Dit wist je nog niet over slaapzakken. 24 GIJS LONING De keuze voor een slaapzak hangt samen met hoe je op vakantie gaat en wat je ermee wilt doen. Maak je een trektocht met een rug zak, dan is gewicht en volume - de pakmaat - belangrijker dan als je met de auto op pad gaat. De eerste beslis sing die je moet nemen, is welke vorm je slaapzak moet hebben. Mummie- of dekenslaapzak Een slaapzak zorgt voor stilstaande lucht die je met je lichaam verwarmt. Daarom moet je beddengoed niet té ruim zijn. Er zijn twee typen slaap zak te koop: het mummie- en het dekenmodel. De mummieslaapzak dankt zijn naam aan de menselijke vormen van de sarcofagen waarin Egyptische edelen of farao's werden bijgezet. Het voordeel is dat hij strak om je lichaam sluit en een 'capuchon' heeft - onder koude omstandigheden blijft zo ook je hoofd warm. Een rechthoekig dekenmodel is ruimer, variërend van 80 tot 100 cen timeter breed, en geschikt als je niet van het soms beklemmende gevoel van een mummieslaapzak houdt. In de zomer kan dit model prettiger zijn. Bij gelijke lengte is een mum miemodel normaal gesproken com pacter op te vouwen. Materiaal Van groot belang voor het slaapcom fort is het materiaal aan de binnen- en buitenkant van je slaapzak. De meeste mensen vinden een katoenen binnentijk het comfortabelst. Dat is Donzen slaapzakken zijn licht van gewicht en kunnen goed tot een klein pakket worden gecomprimeerd zacht en kan wat (transpiratie)vocht absorberen. Zeker bij warm weer is dat prettig. Er zijn ook binnentijken van kunststof die qua gevoel katoen evenaren. Bij kouder, natter weer is kunststof beter, omdat je warmer blijft. Nat katoen koelt je lichaam af. Een katoenen buitentijk is prima voor mooiweerkampeerders. Een synthetische buitentijk heeft voordelen als de weersomstandigheden min der goed zijn, omdat het geen vocht opneemt. Ook heeft een synthetische bui tentijk vaak een wateraf stotend laagje. Goed tegen dauw voor de buitensla pers en tegen condens voor tentkampeerders. Dons of synthetisch Een slaapzak moet je warm houden en daarom is hij gevuld met isolerend materi aal: synthetisch of dons. Synthetische slaapzakken zijn zwaarder, minder com pact op te rollen en ne men geen vocht op. Met warm weer voelt zo'n slaapzak soms zweterig aan. Synthetische isolatie is goedkoper dan dons. Een lichte zo- merslaapzak heb je al voor een paar tientjes, slaapzakken met synthe tisch 'dons' zijn een stuk duurder. Donzen slaapzakken zijn kostbaar, omdat ze worden gevuld met de pluizige vlokken van eenden of gan zen. Ze zijn licht van gewicht en kunnen goed worden gecompri meerd tot een klein pakket. Het grote voordeel van dons is dat het vocht opneemt. Daardoor is deze vulling comfortabeler met warm weer. Wordt dons te nat, dan isoleert het minder. Om dat te voorkomen, wordt dons vaak geïmpregneerd met een waterafstotend middel. Donskwaliteit Dons in de slaapzak is een combina tie van pluizige en kleine veertjes. De verhouding tussen de twee staat op het etiket. Een verhouding 90/10 betekent 90 procent pluizig dons en 10 procent veren. Dat is zo'n beetje de hoogste en duurste kwaliteit. Donskwaliteit wordt gemeten onder gecontroleerde laboratorium omstandigheden en wordt uitge drukt in de Cuin-waarde - cubic inch per ounce. Deze waarde geeft een indicatie hoe goed het dons isoleert. Hoe hoger de Cuin-waarde, des te beter de isolatie. Je vindt de waarde op de slaapzak of bij de specificaties. Daar staat bijvoorbeeld (Cuin) 700+. Een waarde van 440-450 betekent een gemiddelde kwaliteit, 500-550 is goed, 550-750 erg goed en alles boven de 750 is de absolute top. Testprotocol Hoe warm een slaapzak is, is een samenspel van de hoeveelheid isole rend materiaal en de kwaliteit ervan. Om slaapzakken te kunnen vergelij ken, worden ze in een laboratorium getest met een verwarmde pop: de ZATERDAG 16 APRIL 2022 GO Kies de juiste slaapzak voor elke trip

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 76