van kinderen en kleinkinderen i; #&47v3*9ï&a3 -Jhtffar Haar leven heeft na de oorlog nooit lichter kunnen worden 17 Spigt: ,,We leefden langs elkaar heen. Ik voelde geen verbinding. Ze was geen 'moeder-moeder'. Ik ben niet opgevoed maar groot gegroeid. Ik probeerde haar te ontzien, want ik wilde niet dat ze nog meer zorgen had.'' De afwezigheid van haar moe der heeft zijn weerslag op Spigt. In de puberteit raakt ze verstrikt in zichzelf. Ze zit vol boosheid en is de structief en eenzaam. Ze stort zich op het nachtleven, zit op haar 14de in de kroeg en rijdt veel te hard op brommers. ,,Mijn leven was een jungle'', zegt Spigt. „Enerzijds was het een gewel dige tijd, maar ik voelde me tegelijk verloren. Het gat dat de oorlog in mijn moeder heeft geslagen, heb ik overgeërfd. Die leegte zat ook in mij. Ik kwam aandacht tekort. Ik ben gaan snijden in mijn armen om de pijn op een andere plek te krijgen. Toen heb ik hulp gezocht bij een psychiater." Haar moeder wordt ernstig ziek. Ze kan niet bewegen en praten en ligt in een verstijfde houding in het verpleeghuis. Spigt vermoedt een 'kampsyndroom'. Ze verwijt haar niks. ,,Ik kan niet boos zijn op men sen die zelf zo beschadigd zijn door een oorlog en daardoor hun kinderen onvoldoende aandacht konden ge ven.'' Die acceptatie is herkenbaar, zegt psychiater Dashorst. ,,Ze zijn niet boos uit loyaliteit naar hun ou ders, omdat die vreselijke dingen hebben meegemaakt. Ze willen voor hen zorgen. Daardoor hebben ze moeite voor zichzelf op te komen of worstelen met identiteitsvragen. Een terugkerend thema in de therapie is jezelf losmaken van je ouders en een eigen mening hebben.'' Erfelijk De oorlog in Oekraïne geeft de cam pagne van War Child meer urgentie. Dat trauma's erfelijk kunnen zijn, merken ook vluchtelingen uit re cente of hedendaagse oorlogen. Leila Prnjavorac (1982) vluchtte in 1993 met haar ouders uit Bosnië naar Ne derland. Haar moeder kreeg psychi sche klachten, haar vader dronk zijn verdriet weg. ,,Ik vond het moeilijk dat ik mijn moeder niet kon helpen haar trauma's te verwerken. Ze is in Nederland eigenlijk zieker gewor den, doordat ze geen goede psychi sche hulp kreeg. Haar leven heeft na de oorlog nooit lichter kunnen wor den.'' Prnjavorac groeide op in Do- boj, in het noorden van Bosnië. Ze is 9 jaar als Servische troepen de stad innemen. Het gezin vlucht de schuil kelders in, buren zijn opeens een vij and en vrouwen worden verkracht. Als de etnische zuiveringen in Do- boj beginnen, duikt het gezin onder bij bevriende Serviërs in Belgrado. Van daaruit vluchten ze naar Neder land. ,,De oorlog dringt pas goed tot je door als je uit de oorlog bent'', zegt Prnjavorac. ,,Eerst ben je bezig met overleven. In de rust van een veilige omgeving begint de verwerking van wat je allemaal hebt meegemaakt.'' Thuis werd over de oorlog gezwe gen. „Tijdens de oorlog zag ik bij mijn moeder geen angst. Daardoor voelde ik geen angst. Ze zorgde er voor dat ons leven doorging. Dat heeft mij geïnspireerd'', zegt Prnja- vorac. ,,Na de oorlog kon ze weinig meer, maar ze bleef wel vechten. Ze veranderde van een sterke, moedige vrouw die voor iedereen klaarstond in iemand die zelf hulp nodig had. Maar ze werd niet gehoord en behan deld.'' Prnjavorac moet als jonge tie ner het gezin runnen. Ze doet de ad ministratie, voert gesprekken met instanties en moet tolken voor haar ouders. ,,Je hoort dingen waar je geen verstand van hebt of die je als kind niet moet horen. Ik droeg de verant woordelijkheid van het gezin, moest sterk zijn en voor iedereen zorgen. Dat deed ik naast mijn school en mijn sociale leven'', zegt ze. Ze is 16 als haar moeder overlijdt. Twee jaar later kiest ze er zelf voor in therapie te gaan. ,,Ik wilde aan me zelf werken om de wonden van mijn jeugd te helen voordat ik zelf kinde ren zou krijgen.'' Inmiddels heeft ze een nieuw leven opgebouwd en heeft ze twee kinderen. Ze is Vrij heidsambassadeur van Den Haag. ,,Over de oorlog praten is belangrijk. Ik wil de trauma's niet overdragen op mijn kinderen. Een kind moet een kind kunnen zijn. Er moet ruimte zijn voor rouw en verdriet, maar ook voor mooie dingen.'' Met de campagne van War Child hoopt Prnjavorac dat er meer aan dacht komt voor de mentale gezond heid van oorlogskinderen én hun ou ders. De organisatie biedt psychoso ciale ondersteuning door onder meer sport en spel, zang, dans en toneel, zoals momenteel aan vluchtelingen kinderen bij de grens van Oekraïne. Frederique Spigt: ,,Een wereld zon der oorlog bestaat niet. Het gaat maar door en je geeft het door. Daarom heb ik bewust geen kinderen. Ik heb in mijn jeugd zo moeten worstelen met mijn bestaan. Ik was bang dat terug te zien bij een eigen kind.'' GO ZATERDAG 16 APRIL 2022 OORLOG JOEGOSLAVIË 1993 Oorlog Joegoslavië, moslimvluch telingen in Bosnië. 1945 Japans interneringskamp Banjoebiroe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 69