'Sprieten' langs de Schelde c Halima El Ouarik hoopt door te vasten in het paradijs te komen 11 PAS£N W euKOPA Tussen Walsoorden en Perkpol- der en aan de andere kant bij Waarde noord en zuid komen antennes te staan. Geregeld zijn er in de vaarweg sterke dwars- stromen waar de scheepvaart last van heeft. Door de komst van de antennes kan beter wor den gezien waar en wanneer er een sterke dwarsstroom is. Die actuele gegevens worden vervol gens doorgegeven aan loodsen. Er wordt HF-radar voor ge bruikt, oftewel high frequency. Het is de eerste keer in Zeeland dat Rijkswaterstaat dit soort meetapparatuur plaatst. Er ko men twaalf ontvangstantennes en twee ofvier zendeantennes te staan. Heel veel gaan mensen er niet van merken: het zijn meta len sprieten van slechts een me ter of twee hoog. Er komt een hek omheen en er wordt een ap- paratuurhuisje gebouwd. Rijks waterstaat zorgt ook voor een in formatiebord. Vanaf half juli worden de werkzaamheden op de drie locaties uitgevoerd en de oplevering staat gepland voor half september. Dan volgt eerst nog een testfase. CORDEJONGE De Goese Halima El Ouarik, geboren in Marokko, vertelt over de ramadan. De PZC volgt haar in de vastenmaand. Vandaag: de rol die het geloof speelt in haar leven. ,,Het geloof betekent alles voor mij", steekt Halima van wal. ,,Bij elke beslissing die ik maak, denk ik aan Allah. Ik denk aan mijn geloof in alles wat ik doe en alles wat ik zeg. Ik sta ermee op en ga ermee naar bed." Tijdens de ramadan - de negende maand van het islamitische jaar - bidt Halima om dichter bij God ko men. ,,Ik bid dagelijks vijf keer, maar tijdens de ramadan extra. Alle andere maanden van het jaar zijn van jezelf, maar de vastenmaand is de maand van God. Ramadan is een beproeving. Wie zijn goede kant wil laten zien, moet het deze maand doen. Je reinigt jezelf deze maand, onder het oog van Allah." Moslims bidden (minimaal) vijf keer per dag in de richting van Mekka. Het is een verplichting om richting de Kaaba te bidden, het centrale heiligdom van de Islam dat in de Grote Moskee in het bede vaartsoord Mekka staat. De moëddzin, de gebedsoproeper, roept hiertoe op vanaf de minaret van de moskee. Gebedstijden-app Halima gaat naar de Moskee Arrah- maan in Goes, maar hoort vanaf haar woning de gebedsoproepen niet. ,,Als je niet op tijd, of in de juiste richting bidt, dan is het gebed ongeldig." Om dat te voorkomen, heeft Halima een moderne oplos sing, de gebedstijden-app. ,,Die vertelt wanneer je moet bidden, maar ook waar de Kaaba ligt, zodat je in de goede richting bidt", legt Halima uit. Ze is in de vastenmaand dagelijks te vinden in de moskee. ,,Na de iftar (de maaltijd waarmee de vastendag wordt doorbroken) gaan we naar de moskee voor het avondgebed. Dan volgt het vrijwil- ligersgebed, dat zijn acht gebeden. Daar ben je wel een uurtje mee be zig." Als Halima aan het werk is, bidt ze ook. ,,Dan zeggen mijn collega's: 'het is Halima-tijd' en ga ik bidden. Dat zij meedenken, vind ik super lief." Moslims bidden niet alleen voor hun eigen welvaart. ,,Het ge bed wordt niet geaccepteerd als je alleen beterschap voor jezelfvraagt. Wij bidden nooit alleen voor ons zelf, maar voor iedereen van wie wij houden. Wat je voor jezelf wil, moet je een ander ook gunnen." Tot haar achttiende woonde Ha- lima in Marokko, waar haar liefde voor het geloof groeide. De eerste keer dat ze meedeed met de rama dan was ze zeven jaar oud. ,,Niet ge lijk de hele maand. Gewoon een paar dagen en in de weekeinden als ik geen school had. Omdat ik mijn menstruatie natuurlijk nog niet had op die leeftijd, deed ik het vrij willig. Sinds ik 'moet' vasten, heb ik nooit een jaar overgeslagen. Niet in Marokko en niet in Nederland." Ook Halima's 20-jarige dochter Amira vast. ,,Zij is er ook jong mee begonnen, dan kost het later min der moeite." De laatste tien nachten van de ra madan zijn het belangrijkst, met het Suikerfeest als afsluiting. Tij dens één van deze nachten vindt de nacht plaats 'die beter is dan 1000 maanden', de nacht Lailatul Qadr. De profeet heeft verzocht in deze dagen te zoeken naar de nacht, daarom bidden moslims deze peri ode extra. Door extra te bidden, lief te zijn Wat je voor jezelf wil, moet je een ander ook gunnen voor haar naasten en te vasten, vraagt Halima Allah de deur naar het paradijs te openen. De Profeet sallAllahu alaihi wasalaam zei: 'In het paradijs zijn acht poorten waar onder een poort genaamd ar-Ray- yaan waar niemand binnen zal gaan behalve degenen die vasten.' Halima: ,,Als ik ooit voor God kom te staan hoop ik dat ik door de poort van ar-Rayyaan naar binnen mag, de deur naar het paradijs." GO ZATERDAG 16 APRIL 2022 WALSOORDEN Ze gaan amper opvallen, maar een rijtje 'sprieten' langs de Scheldekust gaat een belangrijke rol spelen voor de veiligheid van de scheepvaart. Dagelijks naar de moskee Halima El Ouarik bidt in haar woonkamer. foto marcelle davidse Lizenka van Essen Goes - Halima El Ouarik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 43