•1 £2 Muziek maakt 'Steen' tot een speciale ervaring Éi.' ■W 2 Ooit, herinnert Ad Linders zich, kwamen mensen van heinde en verre naar de kermis in Hansweert. Het hele dorp stond ervan op z'n kop. Dat is nu wel anders. En tóch blijven kenners positief: ,,Niks zo gezellig als een dorpskermis." De voorstelling is een bewerking van Steen der hulp, de novelle die Hans Warren bijna vijf tig jaar geleden schreef. Het oorlogsverhaal speelt zich af op een boerderij in Zeeuws-Vlaanderen, waar de joodse jongen Ed (Abel de Vries) een onderduikplaats vindt. Zijn komst maakt veel los bij Camiel (Christopher van Duijn), de zoon van het gezin. Maar ook bij diens zus Mariete (Pien Trieling), die op het punt staat te trouwen, al is dat nauwelijks uit liefde. ,,Ik kots soms van hem, maar hij heeft centen." Geleidelijk ontvouwen zich de ob sessies en trauma's die de hoofdpersonen teke nen. Extra laag Regisseur Dic van Duin bewerkte het verhaal ingrijpend, zonder de kern uit het oog te ver liezen. Ook liet hij het wat gedateerde taalge bruik van Warren in tact. Met de toevoeging van muziek heeft hij een extra laag in het verhaal aangebracht. Het gaat niet alleen om afzonderlijke num mers, maar ook tussen door gebruiken de ac teurs hun instrumen ten volop, vooral om te laten horen wat woor den niet vertellen. Seksualiteit De taal van Warren mag dan die van een halve eeuw geleden zijn, de funeste gevol gen van oorlog zijn he laas actueler dan ook. Steen laat vooral ook de worsteling van jonge ren zien met zichzelf, met hun omgeving, met identiteit, met sek sualiteit. Dat maakt het tot een voorstelling van nu, die gezien mag wor den. En eigenlijk gezien móet worden. PZC.NL KOUDEKERKE Bestelbus brandt uit KERMIS IN HANSWEERT TRAPT SEIZOEN AF Podcast: cocaïne in de haven Even leek het rustiger te zijn geworden rond cocaïnesmokkel via de haven van Vlissingen. Maar afgelopen weekend wer den bij een spectaculaire actie vijf zogehe ten uithalers aangehouden. Wat zijn uithalers en hoe gaan zij te werk? En in hoeverre is de Zeeuwse haven nog steeds een belangrijke schakel in de in ternationale co caïnehandel? Eldridge Pentury, verslaggever po litie en justitie bij de PZC, vertelt hierover in deze aflevering van de podcast PZC deze week. Met kermissen in Hansweert, Bier vliet en Groede begint dit weekend het Zeeuwse kermisseizoen. In Hansweert kent de kermis met Pa sen een lange traditie, weet dorps kenner Ad Linders. ,,De kermis hier was altijd de eerste van Zeeland. Mensen kwamen er van overal heen." Dankzij het rijke caféleven was er ook van alles te doen in het dorp: extra activiteiten, live mu ziekMaar ja. Dat caféleven is er niet meer. Linders zelf sloot eind vorig jaar de deuren van het laatste café van het dorp, Zeelandia. En de kermis zelf, die is de afgelopen tijd ook niet meer wat hij geweest is. In het dorp werd een paar keer uitge breid geklaagd over het aantal én de aard van de attracties. ,,De organi sator deed er niet zoveel moeite voor", zegt Linders. „Voor de kin deren was bijna niks meer te doen." Het is het lot van een kermis in een dorp, zo klinkt hier en daar als berus tende verklaring. Er zijn tegenwoordig zo Voor de kinderen was er bijna niks meer te doen op de kermis veel andere dingen te doen en men sen leggen zo gemakkelijk afstan den af, dat de 'dorpskermis' zijn waarde langzaam maar ze ker verliest, vrezen lief hebbers. Vier kermissen Maar dat is dan toch buiten Frank Vale gerekend. Hij stond jarenlang zelf op de kermis, en legde zich de afgelopen jaren steeds meer toe op de organisatie er van. Vale won onlangs de aanbeste dingsprocedure voor de organisatie van vier kermissen in de gemeente Reimerswaal, ook die in Hans- weert. Kom bij hem niet aan met praatjes over 'de teloorgang van de dorpskermis'. ,,Als echte kermis- wwumiiitiB ZATERDAG 16 APRIL 2022 PC Christopher van Duijn in 'Steen' van Theater productiehuis Zeelandia. foto tim van kleunen RECENSIE Is het theater? Een concert? Muziekthe ater? Steen, de nieuwe reizende voorstelling van The aterproductie Zeel- andia, beweegt zich tussen alle genres. Dat maakt het tot een bijzondere ervaring. 'Steen' reist tot en met 14 mei door Zeel and. De complete speellijst is te vinden op theaterzeelandia. nl. - Rolf Bosboom H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Ik ga eropuit met Pasen (1231 reacties) In Koudekerke is gistermorgen een bestelbus uitgebrand. Het is nog niet be kend waardoor de brand is ont staan. De bestel bus gaf rond 04.30 uur zelf een alarmering richting de hulp diensten dat er iets mis was. Toen de brand weer bij de bus op de kruising van de West straat met de Anthonis- senstraat arri veerde, bleek er inderdaad iets mis te zijn, hij stond in brand. Het vuur was snel onder con trole maar de bestelbus was niet meer te red den. Een auto die op een naastgelegen oprit stond, liep lichte schade op. Er is niemand gewond geraakt. Eens Oneens Nieuwe stelling: De kermis gaat nooit verloren VLISSINGEN zie pzc.nl/ podcasts Martijn de Koning Hansweert .■/.i T_'.V - "S i Ad Linders, beheerder dorpshuis Tfjffii uhiuiiu»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34