Slot en Ajax, een olifant in de kamer 1 "U 22 'Gewend aan druk schema' COLUMN Sjoerd Mossou Je kunt eindeloos lijstjes maken en naampjes droppen, hangend aan de toog van je stamcafé, of anders gewoon thuis op de bank. Je kunt uren door het raam naar buiten zitten staren, wachtend op die ene geniale ingeving. Je kunt het ouderwets dicht bij huis zoeken, door gewoon Wim Jonk en Johnny Heitinga voor te dragen, of Patrick Kluivert, of anders Peter Bosz. Met veel aplomb kun je ook pleiten voor een meer kinky, exotische naam, van Marcelo Bielsa tot Pep Guardiola, van Jorge Sampaoli tot Ralf Rangnick, van Bruno Génésio tot Gian Piero Gasperini. (Draag in dat laatste geval nonchalant een exemplaar van La Gazzetta dello Sport onder je oksel. Werkt altijd.) Ook stoer: heel achteloos 'Dick Schreuder' of 'Dick Lukkien' zeggen, en dan quasi-filosofisch een slokje nemen van je bier, iets onverstaanbaars mompelend over de schoonheid van de provincie. probleem. Hoe diep je ook nadenkt, hoe overtui gend je ook met naampjes strooit, hoe out of the box j e ook durft te overwegen: je komt uiteindelijk steeds tot dezelfde conclusie. Niemand kan qua profiel, voetbalfilosofie, leeftijd, achtergrond, intelligentie, prijskaartje en uitstraling namelijk ook maar enigs zins tippen aan (en nu niet gelijk met barkrukken gooien, beste Feyenoor- ders) Arne Slot. Die conclusie is geen hogere wiskunde natuur lijk. Het nieuwe technisch duo van Ajax, Klaas-Jan Huntelaar en Gerry Ham stra, weet dat natuurlijk ook allang. Frank Arnesen weet het. U wilt het mis schien niet weten, of juist weer wel, maar diep van binnen weet u het ook. Arne Slot zelf? Die weet het zelf ook als geen ander - wat niet wil zeggen dat hij het ook werke lijk zou doen (en zou durven). Niet voor niets reageerde Slot deze week nogal geïrriteerd toen hij in Praag twee vragen kreeg over Ajax. Logisch: Feyenoord staat op de drempel van een Europese stunt nota bene. Slot kan niets minder dan geschiedenis schrijven. Dan is het niet leuk om hypergevoelige kwesties te bespre ken. Wat het nog wat lastiger maakt: Slot wil het al lemaal dolgraag afdoen als totale onzin, maar hij kan dat niet, want met voetbal weet je het nooit - en elke ferme uitspraak die je nu doet, kan over een tijdje weer achterhaald zijn. De ideale Ajax-trainer zit bij Feyenoord, er is niets aan te doen, ik kan het ook niet helpen. Het zal in de Kuip nog wekenlang de olifant in de kamer blijven. Voor Slot en het Legioen valt slechts te hopen dat Ajax als de wiedeweerga Winston Bogarde doorschuift, of totaal onver wacht voor Luciano Spalletti kiest. Tot die tijd is het billenknijpen en wachten tot het overwaait. Conclusie is steeds zelfde: de ideale Ajax- trainer zit bij Feyenoord, daar is niets aan te doen TOTO KNVB BEKER FINALE: PSV - AJAX Van Crooij onzeker Weer zege van Ewan INTERVIEW STEVEN BERGHUIS OVER ZIJN VOETBALJEUGD IN Het is april en in zijn eerste jaar bij Ajax is Steven Berghuis (30) waar hij wil zijn. ,,Dat je wakker wordt 's morgens en weet: beslissende fase van het seizoen en ik speel om prijzen.'' Een interview over plezier, een hete Johan Cruijff Arena en dollen in het gastenboek van WSV B1. Het is woensdagmiddag en op De Toekomst gaat het over de won- derpass van Luka Modric in de Cham pions League. Of Steven Berghuis de actie heeft gezien, is een over bodige vraag. ,,Het is het eerste dat op de club ter sprake kwam van ochtend'', zegt hij. ,,Daley Blind noemde het de beste assist in jaren in het voetbal. Na zijn eigen pass op Van Persie op het WK Een schaterlach vult de ruimte. Zoals Berghuis vaker lacht en met kwinkslagen strooit tijdens een gesprek dat langs een keur aan the ma's voert. Maar Modric dus, ja, geweldige speler. ,,Vooral ook in het zien van hoe alles staat op het veld. De boel scannen, Messi doet dat van iedereen het meest. Laatst zag ik een compilatie op YouTube. Echt de hele tijd kijkt hij om zich heen! Nu ik zelf veel op het mid denveld speel, ben ik het ook nóg meer gaan doen. Op de flank heb je altijd de zijlijn. Je weet dat daar in elk geval niemand achter je loopt.'' Berghuis: ,,Niet te pijnlijk. Ik vond het juist interessant hoe Liverpool het zou doen. De heenwedstrijd leek een beetje op onze wedstrijd in Lissabon. In de eerste helft had Liverpool controle, net als wij. Maar na rust kwamen zij óók een paar keer in de counter van Ben- fica terecht. De 2-2 had zomaar kunnen vallen.'' Toen Liverpool daarna 1-3 maakte, zat hij zich wel even te verbijten voor de tv. ,,Hadden wij óók moe ten doen. Dat had ons enorm ge holpen. Achteraf hoor je: Ajax is gestraft voor zijn naïviteit. Maar dat is mij te makkelijk. Als je voor staat bij Benfica, moet je dan din gen heel anders gaan doen? Ik zag bij Liverpool Thiago, toch een van de meest balvaste middenvelders van Europa, ook een paar ballen verspelen die tot counters leidden. Zó simpel is het niet.'' Zonder Champions League wil Berghuis nu de dubbel winnen. Met de beker morgen als eerste prijs. Het is hoe hij het voor zich zag toen hij bij Ajax tekende. De uitdaging die hij zocht, omschrijft hij vandaag in één zin: ,,Dat je 's morgens wakker wordt en denkt: het is april, beslissende fase van het seizoen en ik speel om meer dere prijzen.'' Dat was in voorgaande jaren wel anders. Feyenoord was vaak kort na de winterstop al afgehaakt in de titelstrijd. ,,Natuurlijk moeten we het nu nog wel afmaken. Ik heb met Ajax nog niks gewonnen.'' ,,Qua positie zeker. Dick Advocaat zette me in slotfases bij Feyenoord ook wel op 10. Maar nu speel ik er hele wedstrijden. En ook op 8 en 7. Het is anders. Daarin voel ik de groei. Ik haal er veel plezier uit en het is vooral ook een mentale ont wikkeling: elke keer voel je je be keken. Je wordt continu gewogen. Bij een nieuwe club, tussen nieuwe medespelers. Maar onder tussen ben je voor tegenstanders niét nieuw. Als je in Nederland blijft spelen, kennen zij je al door en door.'' ,,Hmm. Dan noem ik een gesprek met de trainer op weg naar Lissa bon. Het was voor de start van de Champions League, uit bij Spor ting. ik had net één wedstrijd op 10 gespeeld. Twee assists gegeven tegen PEC. In het vliegtuig riep de trainer me bij zich en zei dat ik zou gaan starten. Met beelden erbij na men we tijdens de vlucht mijn rol door. Niemand had me ooit al echt op 10 gezet, een positie met veel verantwoordelijkheid, en Ten Hag durfde het nu 'gewoon' aan bij de start van de Champions League. Die blijk van vertrouwen heb ik zeer gewaardeerd.'' Berghuis is 30 jaar. Maar ploegge noten bij Ajax schatten hem in het begin op 25 of 26. ,,Ja, ze verbaas den zich dat ik al zo oud ben.'' Het brengt het gesprek op zijn pad in het voetbal. Dat is heel anders ge weest dan van veel spelers bij top clubs. Neem Ryan Gravenberch of Brian Brobbey, toptalenten die al heel jong bij Ajax binnenkwamen en werden gezien als jongens die het eerste móésten halen. #s r PSV Y @SjoerdMossou Over de opvolging van Erik ten Hag als trainer van Ajax is het lekker filosofe ren, sinds deze week duidelijk werd dat hij naar Manchester United gaat vertrekken. Al die bespiegelingen hebben alleen één klein ZATERDAG 16 APRIL 2022 GO VOETBAL Vito van Crooij (foto) is bij Sparta het enige twijfel geval voor het degradatie duel vanavond (18.45 uur) bij Fortuna Sit- tard. De aan valler viel in de uitwedstrijd tegen Ajax uit met een bles sure. Bij For- tuna is het on zeker of trai ner Sjors Ultee kan beschik ken over routinier Ben Rienstra. Hij trainde deze week niet mee. WIELRENNEN Caleb Ewan (27, foto) heeft zijn tweede rit- zege binnen in de Ronde van Turkije. De Australiër van Lotto won de zesde etappe in de eind sprint. Hij bleef de Belg Jas per Philipsen en Danny van Poppel voor. Ewan had ook al de eerste etappe ge wonnen. De Argentijn Edu- ardo Sepül- veda blijft lei der in het klas sement. 'Kind kunnen Johan Inan Maarten Wijffels Amsterdam Heb je Benfica ook gezien in deze Champions Leagueronde? Of was dat te pijnlijk? In je ontwikkeling is veel gebeurd dit jaar: het omgaan met een zeer beladen transfer, wennen bij een nieuwe club, van de flank naar de nummer 10-positie bij Ajax en Oranje. Is er nu meer gebeurd dan in vijf jaar hiervoor? Is er één moment dat je als sleu telmoment ziet? Een specifieke wedstrijd? Een opmerking van Erik ten Hag? af. PSV hoopt zich tegen Ajax te herpakken van de dreun tegen Leicester City. De Eindhovenaren spelen de bekerfinale niet onder de makkelijkste omstandighe den: PSV vloog donderdag uit de Conference League en moet de teleurstelling snel verwerken om Ajax goed par tij te kunnen bieden. Trainer Roger Schmidt: ,,We zijn gewend aan een druk schema en kunnen ook nu een hoog niveau halen. Na tuurlijk is het niet makkelijk en moeten we er nu alles aan doen om te herstellen. Maar we spelen om een prijs, dat geeft veel energie", aldus de Duitse oefenmeester. O £L (0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 22