Waar is Elon Musk op uit met Twitter? 19 UITGEVOCHTEN VOOR DE RECHTER de loonbetaling aan hem op. De werknemer stapt naar de kort gedingrechter. Die oordeelt dat de verplichting tot het dragen van een mondkapje in de panden van de werkgever twee doelen dient: het zorgen voor een gezonde en veilige werkomgeving én bescher ming van het bedrijfsbelang, om dat hij verplicht is het loon door te betalen bij ziekte. Hoewel over de effectiviteit van het mondkapje kan worden getwist, is het volgens de rechter een maatschappelijk aanvaardbaar middel. Omdat bezorgers het mondkapje niet hoefden te dragen tijdens de ritten (voor de man 80 tot 90 procent van zijn werk tijd) is de inbreuk op de persoon lijke levenssfeer beperkt. Daar naast is niet gebleken dat hij het mondkapje om medische of psy chologische beperkingen niet kon dragen, aldus de rechter. Kortom, ook in dit geval krijgt de werkge ver gelijk. De eerste 'vaccinatiezaak' is tussen het Amsterdams dansge zelschap Date, Dans en Theater en een danser. De stichting laat in oktober aan de artiesten weten dat ze voortaan een coronatoegangs bewijs moeten laten zien om te werken. Daags erna vertelt de dan ser dat hij geen QR-code kan laten zien, omdat hij niet gevaccineerd is. In het vervolggesprek met de leiding blijkt hij ook niet mee te willen werken aan wekelijkse coronatests. Omdat de dansers geen 1,5 meter afstand van elkaar kunnen hou den, wordt dat wel van hem gevraagd. De werkgever stelt hier voor zelftests ter beschikking. De danser is het er niet mee eens; het testen ziet hij als inbreuk op zijn lichamelijke integriteit en privacy. Eind oktober krijgt de man te horen dat hij niet meer naar het werk hoeft te komen en dat zijn salaris per 1 december wordt stop gezet. De man stapt naar de rech ter. Die ziet wel een spanningsveld tussen de lichamelijke integriteit van de danser én de verplichting van het dansgezelschap om te zor gen voor een veilige werkplek voor allemaal. Maar uiteindelijk vindt de rech ter het belang van de werkgever zwaarder wegen dan dat van de danser. Het wekelijks testen is vol gens de rechter een redelijke en proportionele maatregel. Daarmee wordt het risico beperkt dat dan sers in aanraking komen met een besmet persoon. Vanwege de pro minente rol van de danser bij het dansgezelschap zou de werkgever anders op zoek moeten naar een vervanger, wat de stichting op dubbele kosten jaagt. Voor de dan ser zit het dansen bij dit gezel schap er voorlopig niet meer in. Elon Musk, zelfeen fervent twit- teraar met ruim 80 miljoen vol gers, heeft al langer kritiek op het socialemediabedrijf, vooral op de volgens hem toenemende inperking van de vrijheid van meningsuiting. Ook andere sociale media weren steeds vaker nepnieuws en racistische berichten en verbannen mensen van het platform. Dat overkwam bijvoorbeeld oud-president Donald Trump naar aanleiding van zijn tweets rond de bestor ming van het Capitool. Musk heeft zich altijd fel tegen dit soort uitsluitingen gekeerd. Met een overname van Twitter kan hij het beleid van het bedrijf naar zijn hand zetten. Het plat form nam gisteren al maatrege len om zich tegen een onge vraagde overname te bescher men. De constructie die voor een jaar in werking gaat, bete kent geen 'nee' tegen het bod van Musk, maar zou de directie wel meer tijd geven voor een goede beslissing C Beleggers zijn nog niet onder de indruk van overnamebod Zal Musk zijn bod op Twitter doorzetten? Dat is de 43 mil- jarddollarvraag, want dat be drag is het bod van Musk waard. Zelf bouwde hij de afgelopen maanden een belang van 9 pro cent op in Twitter. Toen dat be kend werd, schoot de koers van het aandeel Twitter omhoog. Nu wil Musk de resterende 91 procent van de aandelen kopen voor 54,20 dollar per aan deel. Maar de koers blijft hangen op 48 dollar, beleggers zijn dus niet overtuigd. Ruim een jaar geleden kostte een aandeel Twit ter nog 77 euro. En er zijn genoeg redenen om Musk te wantrouwen. Eerder tweette hij dat hij van plan was Tesla van de beurs te halen, een overnamepoging die hij schielijk moest intrekken, omdat hij de financiering niet rondkreeg. En met bitcoin en andere cryptova- luta tweette hij ook de koers om hoog om zijn crypto's vervol gens met winst te verkopen. Als Musk nu zijn aandelen Twitter verkoopt, kan hij ook weer een miljardje of wat winst bijschrijven op zijn met 300 mil jard dollar (265 miljard euro) toch al goedgevulde bankreke ning. slaat de werknemer op staande voet vanwege ongeoorloofde afwezigheid én het aanvoeren van valse redenen voor zijn afwezig heid. Eerst probeert de man bij de rechter het ontslag van tafel te krijgen, maar hij trekt dat verzoek in en vraagt vervolgens om een billijke vergoeding. Als redenen voert hij aan dat zijn vriendin de onware ziekmelding heeft gedaan en dat hij altijd uitstekend gefunctioneerd heeft en uitste kende beoordelingen heeft ont vangen. De kantonrechter laat het ontslag op staande voet in stand. Als in het najaar van 2020 het coronavirus oplaait, besluit een patisserie om een mondkapjesplicht in te voeren voor alle vestigingen. 'Het is ff niet anders, samen pakken we het op!' laat de werkgever zijn personeel via WhatsApp weten. Een chauf feur/bezorger weigert op de zaak een mondkapje te dragen. Een maand later krijgt hij de waar schuwing 'kom tot bezinning en volg de instructies op!' Hij blijft toch weigeren. Daarop zet zijn baas hem op non-actief en schort GO ZATERDAG 16 APRIL 2022 corona op het werk moet, testen ook 5Niet-gevaccineerde danser weigert testen Elon Musk wist deze week alle media-aandacht op zich te richten met de voorgeno men overname van Twitter. Wat wil de rijkste man op aarde hiermee bereiken en hoe serieus is de overname poging? Peet Vogels Austin @RLOppenheimer 4 Mondkapjesplicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 19