Zeven jaar geleden kreeg ze borstkanker, drie jaar later stierf ze bijna aan een hersenvliesontsteking. En nu komt TRODESSA BARTON (42) met het boek De zin van de dood. 'Het leven loslaten, iedereen die je dierbaar is, hoe doe je dat?' Ie moet je zus zo snel mogelijk weghalen. Hier I zal ze sterven. We kunnen haar niet helpen,' I fluisterde de arts in het oor van mijn broer I Allan. Zelf hoorde ik het niet; ik was in een coma gegleden. Ergens maar goed, want ik weet niet of ik de mededeling had aangekund. Het was de zomer van 2018 en ik was 38 jaar. We waren in Kaapverdië om Allans huwelijk te vieren, niet om voorgoed afscheid te nemen. Hoe kon het nou toch dat de dood me ineens kwam halen? Zes dagen eerder liep ik nog op blote voeten over een van de witste stranden die ik ooit had gezien. Toen was de hoofdpijn begonnen. Alsof er een bom in mijn hoofd was afgegaan. Alsof iemand met een bokshandschoen tegen mijn hersenen aan het slaan was. Kreunend als een gewond dier was ik naar het ziekenhuis gebracht. 'Ik heb een hersenvliesontste king,' zei ik tegen de eerste arts die me te woord stond. 'Nee, dat kan niet,' antwoordde ze. 'Je kunt je nek nog te goed bewegen. We gaan eerst wat andere dingen bekijken.' Niet lang daarna lag ik in coma in een Afrikaans ziekenhuis. En waar alle andere artsen het volste vertrouwen hadden dat het helemaal goed zou komen, was er dus die ene die mijn broer iets anders influisterde. Allan regelde meteen een vlucht naar Gran Canaria - helemaal naar Nederland vliegen zou ik niet overleven. Daar moest ik binnen enkele uren een operatie ondergaan om de druk in mijn hersenen te verlichten. Het was inderdaad een hersenvliesontsteking. De Spaanse behandelaars waren minder optimistisch dan het gros van hun Kaapverdische collega's: ze konden niets beloven. Niet dat ik nog zou kunnen lopen, praten, zien of horen als ik wakker zou worden. Niet eens dat ik wakker zou worden. TIEN DAGEN LATER was ik er weer. Mijn beide broers zaten naast het bed. Een van hen zei: 'Sorry zus, dat je haren er weer af zijn. Ik heb toestemming moeten geven om ze af te scheren voor de operatie. Ik weet hoe erg je dat vindt.' Hij kende mijn geschiedenis natuurlijk. Ruim twee jaar eerder was ik mijn haar ook al kwijtgeraakt. Toen was de chemo de oorzaak geweest. Borstkanker. Mijn haar was net weer een beetje aangegroeid. Nu lag ik dus wéér met een kale kop in een ziekenhuisbed, dit keer met een bacterie als dader. Na dagen van verwarring begon ik te beseffen dat 'IK HEB DE DOOD EEN HAND GEGEVEN' 20

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 108