Opstand Vlissingen was geboortedag van Nederland H Groen licht voor arbeids migranten PvdA/GroenLinks: Joan Veldhuizen als kandidaat-wethouder Maak van 6 april een nationale feestdag 6 De eigenaar van het gebouw aan de Julianastraat, Mas Invest, kreeg van de gemeente Noord-Beveland toestemming om in het pand zestien arbeids migranten te huisvesten. Buurt bewoners zijn er niet blij mee. Er werden tientallen bezwaren in gediend en handtekeningen in gezameld. Uiteindelijk stapte buurman Carlos Wiskerke ook naar de rechter. 26 mensen Als juridische grondslag gaf Wiskerke onder meer aan dat het pand geschikt wordt ge maakt voor de komst van 26 mensen, en niet 16. Dat klopt, geeft de rechtbank aan, maar het gaat nü om 16 mensen. Als er méér migranten gehuisvest wor den, moet een nieuwe aanvraag met eventuele procedure wor den gestart. De rechtbank oordeelt ook dat de gemeente heeft overlegd met de buurtbewoners. ,,Dat verzoe ker het niet eens is met de uit komst, betekent niet dat de pro cedure niet zorgvuldig is ge weest." Overigens is het pand nu in gebruik als opvang van Oekra- iense vluchtelingen. Het is mede daardoor nog niet duidelijk wan neer er arbeidsmigranten onder gebracht worden. PvdA/GroenLinks onderhandelt momenteel met Nieuw Goes, SGP-ChristenUnie en Partij voor Goes over een nieuw college in Goes. De partij had eerder al aange geven met 'iemand van buiten Goes' te komen voor de wethouder- spost en geeft nu openheid van za ken. De 57-jarige Joan Veldhuizen heeft zin in Goes. De eerste kennis making was positief, vertelt ze. Ze heeft rondgekeken voor ze ging sol liciteren en Goes gaf een goeie in druk. ,,En ik houd erg van vogels en die zijn er veel in Zeeland." Veld huizen heeft geen Zeeuwse roots. Ze kent Zeeland wel van vakanties. Veldhuizen heeft politieke erva ring opgedaan in Brabant. Ze was vanaf 2006 raadslid in Bladel na mens GroenLinks. In 2010 werd ze wethouder en vier jaar later werd ze wethouder namens PRO5, een lo kale samenwerking tussen haar partij GroenLinks en de PvdA. In 2017 stapte ze op vanwege een con flict over intensieve veehouderij. Politiek actief gebleven Veldhuizen verhuisde naar Zuid-Holland, en was naast haar baan achtereenvolgens steunfrac- tielid in Oegstgeest en stond bij de laatste raadsverkiezingen nog op de 9e plek op de lijst in de gemeente Teylingen, waar Warmond onder valt. Maar het wethouderschap bleef trekken en toen zich de kans voordeed om te solliciteren heeft ze dat gedaan. ,,Er waren meer moge lijkheden, maar ik heb voor Goes gekozen", zegt ze. Veldhuizen is in middels al aan het rondkijken waar ze kan gaan wonen. Of ze daadwer kelijk wethouder wordt in Goes en welke portefeuille ze krijgt, hangt nog wel afvan de onderhandelings resultaten. Nee, Peter van Druenen lanceerde vorige week geen proefballonnetje. Hij ijvert echt voor een jaarlijkse viering van een nationale onafhankelijkheidsdag op 6 april. De Vlissingse opstand op 6 april 1572 markeert - terugkijkend - de geboorte van Nederland. Reden ge noeg om een landelijke vrije dag in het leven te roepen. Dat stelde de 'stadshistoricus' van Vlissingen al bij verschijning van zijn standaard werk Vissers, kapers, arbeiders Vlis singen 700 jaar stadsrechten. Intus sen zijn ook aan universiteiten do cerende historici en de landelijke faam genietende Herman Pleij om, bleek vorige week woensdag tij dens de feestelijke herdenkingsbij eenkomst 450 jaar na de opstand. Allen onderschrijven zij dat de de Vlissingse bevolking zelf in op stand kwam tegen de Spaanse be zetter en daarmee de weg effende voor Willem van Oranje. Standbeelden Op het Vlissingse stadhuis kreeg Van Druenen bestuurders en amb tenaren eerder al mee. ,,Het zou mooi zijn als de Vlissingse scholen volgend jaar al een vrije dag kregen. Vervolgens zullen we een offensief moeten voeren om de dag landelijk erkend te krijgen. Het verhaal over de Vlissingse opstand was al langer bekend, maar geheel weggezakt in het nationaal historisch besef. We moeten de opstand van 6 april 1572 in het collectiefgeheugen hameren, zoals de film Slag om de Schelde tot erkenning van die historische ge beurtenis leidde." Dat de Spanjaarden in een dag de stad waren uitgejaagd, klopt overi gens niet. Van Druenen vond histo rische bronnen die er op duiden dat de opstand al op 2 april begon en op 6 april werd bekroond. De bevol- Op het Bellamypark zouden standbeelden voor de leiders van de opstand uitstekend passen king kwam in opstand tegen hogere belastingen, de inkwartiering van een legerkamp met 1500 Spanjaar den en het voornemen van Alva om een citadel te bouwen in plaats van een derde haven aan te leggen. De opstandelingen gingen georgani seerd te werk doordat een aantal mensen het voortouw nam. Vier van die voormannen - kapi teins (of hopmannen) van de Schutterij - werden onlangs door diverse schrijvers en historici aan de vergetelheid ontrukt: Hendrik van Baerle, Jacob de Zwijghere, Pie- ter de Gelderman en Glaude Wil lems. Het pleidooi van de lokale SGP-fractie om die mannen te eren, wordt door Van Druenen van harte ondersteund. ,,Een standbeeld op het Bellamypark zou passend zijn. Maar zet daar dan ook de beelden bij van de pastoor, die kerkgangers opriep in opstand te komen, en Jan van Cuyck, die namens Willem van Oranje deelnam aan de opstand. WOENSDAG 13 APRIL 2022 BE In de voormalige mavo in Wis- senkerke mogen arbeidsmi granten gaan wonen De rechtbank schuift bezwaren uit de buurt terzijde. Martijn de Koning Wissenkerke Het pand in Wissenkerke voor de arbeidsmigranten. Joan Veldhuizen is de kandi daat-wethouder voor de PvdA/ GroenLinks in Goes. Veldhuizen woont nu nog in Warmond, in de Bollenstreek. - Melita Lanting Joan Veldhuizen, hier op archiefbeeld uit 2017, wordt wethouder namens PvdA/GroenLinks in Goes. fotopersburo van de meulenhof bv MnfflfilR René Hoonhorst Vlissingen Het afschie ten van de ka nonnen in Vlissingen in 2013. Zo werd gevierd dat op paasmorgen 1572 de op stand tegen de Spaanse overheersing tijdens de Tachtigjarige Oorlog begon. FOTO LEX DE MEES TER - Peter van Druenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 67