Met een afgeplakte skibril op je hoofd, zit je allemaal in hetzelfde schuitje Honden aan de lijn voor orchideeën 7 c Sterke stroming bij strand Strand De Punt bij Westen- schouwen blijft het enige aangewezen losloopgebied voor honden. Wethouder Jacqueline van Burg wil geen speciale plekken omheinen. Van 1 mei tot 1 oktober moeten honden op de stranden langs de Schouwse kust weer aan de lijn, om overlast voor badgasten te beper ken. Tussen zeven uur 's avonds en tien uur 's ochtends én van oktober tot en met april, is het wél toege staan de dieren los te laten rennen en zwemmen. Voor het rustige strand tussen de Oosterscheldeke- ring en De Punt geldt die beperking niet. Dat deel is nu aangewezen als permanent losloopgebied. Ideaal losloopgebied De gemeente nam vorig jaar de proef op de som op het stuk strand achter Westenschouwen en dat is bevallen. De behoefte aan een ge bied waar honden het hele jaar door niet aan de riem hoeven, blijkt ook uit de resultaten van een enquête onder bezoekers van het strand. Van de 266 mensen die de vragen hebben ingevuld, geven er 234 aan van dit strand als ideaal losloopge bied te zien. Met name omdat er Ik loop elke morgen met mijn hond en die loopt los langs de dijk naar hun ervaring op Schou- wen-Duiveland verder weinig mo gelijkheden zijn om de hond veilig los te laten lopen. Een aantal wijst als nadeel wel op het gevaar door sterkte stroming bij de kering. PvdA-raadslid Henny Keereweer zag maandag in de commissie dan ook zijn kans schoon om te pleiten voor méér van dit soort gebieden. Hij zou graag zien dat er een terrein wordt omheind, zodat honden daar frank en vrij kunnen rondrennen zonder gevaar voor de omgeving of dat ze kwijt raken. Keereweer ver wees naar diverse gemeenten in an dere provincies én de Randstad, waar meerdere hectares grote ge bieden specifiek voor dat doel zijn ingericht en dat bevalt uitstekend. Ongebruikte ijsbanen Vanuit het CDA kwam de suggestie om in die trant iets te doen met de ongebruikte ijsbanen in verschil lende plaatsen. Fractievoorzitter Rutger Punt was benieuwd of er met de groei van het hondenbezit, sinds mensen door de coronabe perkingen vaker thuis zijn gaan werken, ook een toenemende vraag is naar losloopgebieden. Die vraag is bij de gemeente niet bekend, aldus wethouder Van Burg. Ze voelt ook weinig voor een hek rond bepaalde gebieden, zoals de PvdA wil. Daar is een aantal jaar ge leden bij het vaststellen van het hondenbeleid door de raad bewust niet voor gekozen en Van Burg staat nog steeds achter dat uitgangspunt. Volgens haar zijn er op Schou- wen-Duiveland genoeg polders en dijkvakken waar honden samen met hun baas volop van hun vrij heid kunnen genieten. ,,Zelfloop ik iedere morgen een grote ronde met mijn hond en die loopt dan los langs de dijk." Met een afgeplakte skibril op je hoofd, heb je allemaal dezelfde visuele beperking. Dus werd er hard tegen hard gestreden aan de showdowntafel in Nieuwerkerk. Toch was het dinsdag, bij het Oogcafé, vooral ook lachen, gieren, brullen. En wijzer worden over bewegen en sport; óók als je niet of slecht kunt zien. Nieuwerkerk had dinsdag de pri meur. Daar werd het allereerste Beweegcafé van Nederland ge houden. Er volgen er voor de zo mer nog vijf, zegt Floor van Lin van Gehandicaptensport Neder land. Met het project Zichtbaar Sportief probeert haar organisa tie, met allerlei lokale partners, mensen in beweging te krijgen. Hard nodig Dat is hard nodig, weet Van Lin. Voor mensen met een visuele be perking is er vaak óf te weinig aanbod óf mensen weten niet waar ze terechtkunnen. ,,We wil len die drempel verlagen." Buurt- sportcoaches Patrick Elfrink en Misha Verkade van SMWO Schouwen-Duiveland zijn van de partij om informatie te geven maar ook om te polsen wat de wensen zijn. En nee. Volgende week staat er geen showdowntafel in elk dorpshuis, lacht Elfrink. ,,Maar is er veel vraag naar, dan wordt wel gekeken wat de mogelijkheden zijn." Samen met Ineke van Pop- pel verzorgt hij sportlessen bij SportOverdag in Zierikzee. Ook daar kun je als 55-plusser met een visuele beperking aanhaken. Van Poppel: ,,Mijn zus heeft een visu ele beperking. Als ze bij mij lo geert doet ze altijd mee." Goed sfeertje Het Oogcafé in Nieuwerkerk, waar het Beweegcafé werd ge houden, is eens in de vier weken. Dat loopt supergoed, merkt orga nisator Jos van IJsseldijk. Het goede sfeertje spat ervan af, maar er valt ook altijd wat te leren en informatie uit te wisselen. Meer info via Van IJsseldijk: 06 13499157. In het losloopgebied op De Schelphoek moeten honden plaatsmaken voor beschermde orchideeënsoorten. Deborah van der Helm vindt dat een be perking voor haar uitlaatservice. Deborah stuitte vorige week met haar honden plotseling op de bor den met de boodschap dat het ge bied niet meer toegankelijk is voor honden. Vanwege wilde bloemen. ,,We lopen daar al jaren. Het wordt steeds beperkter om nog ergens normaal te kunnen lopen met de honden los. Eerst ons strandje weg vanwege de vogels, nu dit stukje weer voor de bloemen. Dit is juist een mooi plekje, omdat honden zo het water in kunnen lopen." Losloopgebieden op Schou- wen-Duiveland liggen bijna alle maal langs een drukke weg of fiets paden. Verwijt aan gemeente en Staatsbosbeheer is dat er geen reke ning gehouden wordt met de hon den op het eiland. Ook een colle- ga-uitlaatservice van Van der Helm plaatste kritiek online. Na een dag weer weg Na een dag waren de borden alweer weg. ,,De kracht van sociale media? Of een zoethoudertje en keren de borden straks terug als de bloemen in bloei staan?", aldus Van der Helm. Ze heeft begrip voor natuur behoud. Lijnt aan waar wild zit, vooral in het broedseizoen. ,,Maar er moet ook eens iets voor honden worden gedaan." Marijke Lieman van Staatsbosbe heer heeft een verklaring voor het weghalen van de borden. ,,Die wa ren van vorig jaar. Toen zijn ze niet gebruikt vanwege een tekstuele fout. Borden met een andere tekst komen zeer waarschijnlijk terug. Vernielen, ook onbewust, van wet telijk beschermde orchideeënsoor- ten is strafbaar. Hier gaat het om een klein orchideeënweitje en rela tief veel wandelaars met honden. Vaak gaat dit best samen. Het is erg zonde als deze bloemsoorten niet tot bloei komen." ÉÉliif SD WOENSDAG 13 APRIL 2022 De Punt vaste plek voor honden NIEUWERKERK Marcel Modde Westenschouwen - Jacqueline van Burg, wethouder - Esme Soesman Zie ook pzc.nl/video SCHELPHOEK - Gerrit van Loon Martin Krijger (links) in actie op de showdowntafel. Jos van IJsseldijk (tweede van links) en twee bezoekers van het Oogcafé kijken toe. foto marieke mandemaker Boswachter Marijke Lieman een paar jaar geleden bij de harlekijn orchidee die bij Dijkwater groeit. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 66