Domburg wil binnen vier jaar oplossing zomers verkeersinfarct 7 c Opstand Vlissingen was tenslotte de geboortedag van Nederland Nee, Peter van Druenen lanceerde vorige week geen proefballonnetje. Hij ijvert echt voor jaarlijkse viering van een nationale onafhankelijkheids dag op 6 april. De Vlissingse opstand op 6 april 1572 markeert - terugkijkend - de geboorte van Nederland. Reden genoeg om een landelijke vrije dag in het leven te roepen. Dat stelde de 'stadshistoricus' van Vlissingen al bij verschijning van zijn stan daardwerk Vissers, kapers, arbeiders Vlissingen 700 jaar stadsrechten. In tussen zijn ook aan universiteiten docerende historici en de lande lijke faam genietende Herman Pleij om, bleek vorige week woensdag tijdens de feestelijke herdenkingsbijeenkomst 450 jaar na de opstand. Allen onderschrij ven zij dat de de Vlissingse bevol king zelf in opstand kwam tegen de Spaanse bezetter en daarmee de weg effende voor Willem van Oranje. Standbeelden Op het Vlissingse stadhuis kreeg Van Druenen bestuurders en ambtenaren eerder al mee. ,,Het zou mooi zijn als de Vlissingse scholen volgend jaar al een vrije dag kregen. Vervolgens zullen we een offensief moeten voeren om de dag landelijk erkend te krijgen. Het verhaal over de Vlissingse op stand was al langer bekend, maar geheel weggezakt in het nationaal historisch besef. We moeten de opstand van 6 april 1572 in het col lectief geheugen hameren, zoals de film De Slag om de Schelde tot erkenning van die historische ge beurtenis leidde." Dat de Spanjaarden in een dag de stad waren uitgejaagd, klopt overigens niet. Van Druenen vond historische bronnen die er op dui den dat de opstand al op 2 april be gon en op 6 april werd bekroond. De bevolking kwam in opstand te- imu rra Het afschieten van de kanonnen in Vlissingen in 2013. Zo werd gevierd dat op paasmorgen 1572 de opstand tegen de Spaanse overheersing tijdens de Tachtigjarige Oorlog begon. foto lex de meester gen hogere belastingen, de in kwartiering van een legerkamp met 1500 Spanjaarden en het voor nemen van Alva om een citadel te bouwen in plaats van een derde haven aan te leggen. De opstande lingen gingen georganiseerd te werk doordat een aantal mensen het voortouw nam. Vier van die voormannen - kapi teins (of hopmannen) van de Schutterij - werden onlangs door diverse schrijvers en historici aan de vergetelheid ontrukt: Hendrik van Baerle, Jacob de Zwijghere, Pieter de Gelderman en Glaude Willems. Het pleidooi van de lo kale SGP-fractie om die mannen te eren, wordt door Van Druenen van harte ondersteund. ,,Een standbeeld op het Bellamypark zou passend zijn. Maar zet daar dan ook de beelden bij van de pas toor, die kerkgangers opriep in op- stand te komen, en Jan van Cuyck, die namens Willem van Oranje deelnam aan de opstand. Festiviteiten Marian Roos-Koolwijk van de werkgroep Viering Vlissings Ver zet ziet een feestdag op 6 april wel zitten. ,,Maar dan moet het wel een nationale vrije dag worden, want anders missen wij een hoop toeristen bij de festiviteiten." Spe ciaal voor het jubileumjaar is er een uitgebreid programma op po ten gezet, paaszaterdag 16 april. Het kanonschieten (Rondeel, 14.15 uur) en de terechtstelling van Her- nando Pacheco (15.30 uur voor Igu ana op het Bellamyapark, al sinds Op het Bellamypark zouden standbeelden voor de leiders uitstekend passen jaar en dag op de verkeerde dag 'gevierd') staan natuurlijk op de rol. Als bijzonder extraatje zijn er optredens van een re-enactment- groep uit Monnickendam. Uitge dost in middeleeuwse kledij hou den zij een markt, geven ze work shops middeleeuws (zwaard) vechten en vrolijken ze de hele binnenstad op. De hele dag door zijn verschillende muziekgezel schappen te horen. De passende afsluiting vindt plaats in De Piek, waar Lola's Dice, een door Span jaarden bevolkte Amsterdamse punkband, die inmiddels is geë volueerd tot gezelschap dat een psychedelisch, tropisch funkge- luid produceert, vanaf 22.00 uur de boel op zijn kop zet. De show is gratis, maar bezoekers moeten wel een kaartje downloaden via de site van De Piek. Het hele programma is te vin den op de site van de gemeente Vlissingen. Ze roepen de politieke partijen die nu werken aan een nieuwe coalitie, op ervoor te zorgen dat er binnen vier jaar schot komt in de aanleg van een zuidwestelijke ontslui- tingsweg. In een brief wijzen ze erop dat er al vele tientallen jaren gesproken wordt over de verkeerssituatie in Domburg. Maar dat heeft er echter niet toe geleid dat er een oplossing is voor het verkeer dat dwars door het centrum rijdt op weg naar va kantiepark Hof Domburg of een van de andere bestemmingen. Terrassen Ruim twee jaar geleden presenteer den die beide organisaties een plan om daadwerkelijk iets te doen aan die overlast die veroorzaakt wordt door al het verkeer. Hoewel dat plan volgens hen met enthousiasme werd onthaald is er maar weinig mee gebeurd. Ze stellen heel duide lijk dat de wegenstructuur in de kern Domburg niet berekend is op al het verkeer dat er nu gebruik van maakt. „Doorgaand verkeer, bevoorra ding, fietsers, voetgangers, winke lend publiek, terrassen, gevaarlijke oversteekplaatsen vanaf de par keerterreinen naar centrum en strand zijn te veel om aan de eisen van leefbaarheid, veiligheid en kwaliteit te kunnen voldoen." Ze brengen in herinnering dat in de verkiezingsprogramma's van de verschillende partijen de verkeers problemen in Domburg volop zijn benoemd. Volgens de Stadsraad en OBD verwachten de inwoners van Domburg dan ook dat 'er nu einde lijk een besluit wordt genomen over de oplossing van het door gaande verkeer in Domburg'. - Emile Calon Zomerse drukte in Domburg. foto lex de meester WA WOENSDAG 13 APRIL 2022 'Maak van 6 april een feestdag' René Hoonhorst Vlissingen - - - - Peter van Druenen DOMBURG De grenzen van leefbaarheid, veiligheid en kwaliteit worden in Domburg overschreden door al het verkeer dat dwars door het stadje rijdt, zo vinden Stadsraad en de ondernemersvereniging OBD.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39