H LUCHT Vlissingen en Kloeg Collection geven elkaar de schuld c Eveline van de Putte schreef een boek over de laatste dagen van haar moeder 4 Opeens is ze blind, de 93-jarige moeder van Eveline van de Putte. Opgesloten in het duister, in verpleeg huis Ter Reede in Vlissingen. Eveline schreef er een boek over: Luchtde laatste dagen van een moeder. un wereld is gekrom pen tot de kleine ka mer in het Vlissingse verpleeghuis. ,,Het is mijn eigen verhaal", zegt schrijfster en fotografe Eve line van de Putte. ,,Dat van mij en van mijn moeder, die in het ver pleeghuis lag. Tegelijkertijd is het een universeel verhaal van zorgen, troosten en veiligheid. We hebben allemaal vroeg of laat te maken met het verlies van onze ouders, of een andere dierbare waarvoor je gezorgd hebt. Ik schrijf over de kleine dingen die in de laatste we ken van een leven steeds belang rijker worden: liefde, lucht, een slok water." Terwijl zij de hand van haar moeder vasthoudt, luistert en kijkt de schrijfster. De bewoners van het verpleeghuis ('de grijze kinde ren'), de honderdjarige buur vrouw die kinderliedjes zingt, wandelaars in de binnentuin, een jonge meeuw, die Eveline 'Dik' doopt. Sterke band Precies op haar 94e verjaardag sterft Nel van de Putte. Precies op het moment dat Eveline éven de kamer uit is. Is dat toeval? Moeder en kind hebben een zeer sterke band. Eveline: ,,Mijn moeder vocht en vocht om hier te blijven. Voor mij. 'Kind, hoe moet dat nou met jou, als ik er niet meer ben?', zei ze. Ik was al 52! Toen ontdekte ik dat Mijn moeder vocht en vocht om hier te blijven. Voor mij het niet alleen ging om haar, om het loslaten van het leven. Ook ik moest haar laten gaan. Het dub bele was: elke dag als ik 'tot mor gen' zei, hoopte ik dat ze er de vol gende dag nog zou zijn. En tegelijk keek ik uit naar de verlossing. Ze kon echt niets meer op het einde, ze lag alleen op bed, had pijn. 'Het is goed', zei ik tegen mijn moeder, 'ga maar'." Kiezen voor mantelzorg Anderhalfjaar voordat haar moe der overleed, begroef ze haar va der. Terugkijkend: ,,Ik heb hen beiden begeleid, alles bij elkaar twee jaar. Dit boek gaat over af scheid nemen en het proces waarin je langzaam meegenomen wordt. Dat kan een waardevolle ervaring zijn. Ik kon mijn moeder daardoor echt loslaten en door gaan, in de wetenschap dat alles gezegd was, dat ik er voor haar kon zijn zoals zij er vroeger voor mij was. Als zelfstandig schrijfster en fotografe kon ik daarvoor kiezen, al heeft het mij behoorlijk wat in komen gekost. Bovendien kon ik nog in het huis van mijn moeder logeren. Ik was in staat om langdu rig en intensief te mantelzorgen. Maar dat is een luxe die bijna nie mand zich kan veroorloven, reali seer ik me. En dat is heel jammer. Ondanks alle mooie woorden over de participatiemaatschappij en voor elkaar zorgen. Je kunt ner gens terecht voor inkomenssteun, werkgevers geven ook niet zomaar zo lang vrij, zelfs onbetaald niet. Eigenlijk is dat een gebrek aan be schaving, menselijkheid en liefde." Presentatie aangekleed De boekpresentatie, op zaterdag 23 april in het historische kerkje in Exploitant Kloeg Collection baalt dat Vlissingen niet alles op alles heeft gezet om zo snel mogelijk de benodigde procedures te doorlo pen. Gemeenten als Veere, Goes en Schouwen-Duiveland zorgden er door een persoonlijke benadering en intensieve samenwerking voor dat nieuwe hotels in die gemeenten wel binnen de geplande bouwtijd de deuren konden openen, betoogt algemeen-directeur Michel Kloeg. De suggestie dat de gemeente klantvriendelijker had moeten zijn en procedures sneller had kunnen afwerken, bestrijdt het Vlissingse gemeentebestuur. Vlissingen heeft Kloeg Collection, eigenaar van het restaurant en exploitant van het nieuwe hotel, er 'meerdere malen op gewezen dat de aanvraag niet compleet was'. Zo lang niet alle be nodigde stukken voor de aanvraag binnen waren, konden de Bi- bob-toetsing en de daaropvolgende vergunningverlening niet begin nen, laat de gemeente Vlissingen - formeel en schriftelijk - weten. Algemeen directeur Michel Kloeg van Kloeg Collection zegt dat Vlissingse ambtenaren tijdens zijn vakantie in februari aanvullende vragen naar zijn privéadres stuur den, waar enveloppen 'onnodig on geopend en onbehandeld' weken bleven liggen. Kloeg voert aan al sinds vorig jaar zomer met de ver gunningaanvragen bezig te zijn. De gemeente meldt op haar beurt dat dat niets afdoet aan het feit dat de benodigde gegevens pas op 11 maart op het stadhuis waren. Dat Kloeg Collection elders in Zeeland hotels uitbaat en vaker een vergunning aanvroeg, heeft geen invloed op de Vlissingse aanvraag. Voor Vlissingen is Kloeg een nieuwe ondernemer en die wordt standaard getoetst aan Bibob (Wet Bevordering integriteitsbeoorde- lingen door het openbaar bestuur), die moet voorkomen dat de over heid criminele activiteiten facili- teert. Kloeg is een bekend ondernemer in de provincie, maar Vlissingen behandelt alle aanvragen 'zonder aanziens des persoons om wille keur te voorkomen'. Het Landelijk Bureau Bibob (LBB) en de Regio nale Inspectie- en Expertise Centra (RIEC) moeten de tijd krijgen hun werk te doen. Nodeloos 'jij-bakken' Kloeg heeft het volste begrip voor de Bibob-controle. Maar hij stelt ook dat de burgemeester zijn be drijf een vergunning onder voor waarden had kunnen geven om za- ken te versnellen. Dat Bas van den Tillaar dat niet doet, begrijpt Kloeg nog wel. Maar hij vindt het kwalijk dat Vlissingen 'haar eigen straatje tracht schoon te vegen'. ,,De burge meester van Veere belde me eens om te zeggen dat er nog een docu ment ontbrak. Toen ik dat aanle verde, was de vergunning dezelfde dag nog binnen. Zo kan het ook, maar ik realiseer me dat ik nu aan het jij-bakken ben, terwijl ik daar een hekel aan heb." Op de vraag ofde gemeente Vlis- singen zich de risee van Zeeland voelt, komt geen schriftelijk ant woord. Bestuurders en ambtenaren vinden niet dat ze gezichtsverlies lijden door het niet tijdig afgeven WOENSDAG 13 APRIL 2022 GO 'Hoe moet dat, als ik er niet Ondine van der Vleuten Oost-Souburg - Eveline van de Putte, schrijfster Schrijfster en fotografe Eve line van de Putte. FOTO MARJON VAN DE VEGT De laiitslè dagen van een moeder VLISSINGEN Vlissingen 'betreurt' dat de fees telijke opening van Hotel de Timmerfabriek is uitgesteld, maar blijft erbij dat de gemeente geen blaam treft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 36