Avontuur wilde ik. Dat kon ik krijgen ook! APR 2022 Agenten buurlanden samen op patrouille 2 ti-ip Bill v I ft COLUMN Elodie Kint Vastberaden was ik om mijn vriend een ander Curasao te laten zien dan de gemiddelde toerist. We zouden met een grote boog om de populaire stranden van Jan Thiel en Mambo Beach Boulevard heen rijden en op zoek gaan naar het onge repte stukje van het eiland. Een stukje dat ik ook zelf, nadat ik er in totaal twee jaar heb ge woond, nog niet volledig heb uitgespeeld. Zo had ik onder andere bedacht dat we gingen kamperen. Er was ongetwijfeld een reden waarom niemand op Curasao ooit ging kamperen, maar juist daarom leek het mij wel avontuurlijk. En er was net een cam ping geopend aan de rand van het nationale Christoffelpark. Dus wij gingen erheen. Slaapspullen hoefden we niet mee te nemen, hadden ze ons verzekerd tijdens het reserveren. Alles wat we nodig hadden was aanwezig en konden we gebruiken. Daar was niets aan gelogen. Er was een tent, er waren slaapmatjes van welgeteld een halve centi meter dik en er waren hoofdkussens. Zonder kussenhoes, dat wel, maar de truien die we hadden meege nomen voor het ge val het zou afkoelen, Staart in de bleken een prima al- lucht twee ternatief. Er waren lucm, twee zelfs slaapzakken schaartjes voor als we ons 's nachts even lekker VOOr ZiCh Uit wilden instoppen. als er één ding was waar we die nacht geen behoefte aan hadden, dan was het een slaapzak rond onze zwete rige lijven. We hadden de polyester gevaartes wel op ons matje gelegd in de hoop net wat comfortabeler te liggen. Maar aangezien ze ons weinig anders opleverden dan plakkerige billen, gooiden we ze halverwege de slape loze nacht toch maar de binnentent uit. Langzaam maar zeker begon ik te be grijpen waarom kamperen op Curasao geen ding is. Het was warm. Heel warm. Of, zoals ze dat daar zeggen, 'hopi' warm. Maar ik wilde avontuur en dat kon ik krijgen ook. Zo gezegd in deze krant Wie door West-Zeeuws- Vlaanderen rijdt kan de komende tijd zomaar een Belgische politieauto tegenkomen. Gisteren ging een proef van start waarbij Nederlandse agenten sa men met Belgische collega's pa trouilles rijden. Op de parkeerplaats voor het po litiebureau in Oostburg stapte de Nederlandse politieman Willem Pijpelink in bij zijn Vlaamse collega Joachim De Nolf van de politie Damme/Knokke-Heist. De eerste stop is Sluis waar burgemeester Marga Vermue de patrouille op stond te wachten. Met de Belgische politie erbij in haar gemeente 'voelt het ontzet tend veilig', lacht ze. ,,Het is mooi dat ook op het gebied van veiligheid die samenwerking wordt opge zocht. Het is goed in de praktijk er varing op te doen." Drugs Het is het tweede deel van de proef. Eerder reed een Nederlands politie voertuig in België. Die eerste ge mengde patrouille leverde direct resultaat op, vertelt Eric Nagel- kerke, teamchef Zeeuws-Vlaande- ren. ,,We troffen toen een Sluise cri mineel aan bij een controle. Die dacht dat hij over de grens relatief veilig was, maar hij werd door de Nederlandse politieagent herkend. Bij de controle troffen we een hoe veelheid drugs aan en de man is toen door de Belgische politie aan gehouden." Signaal Het signaal aan Nederlandse en Belgische criminelen is duidelijk, wat de politie betreft. Teamchef Nagelkerke: ,,Je moet niet denken dat als je de landsgrens overgaat je onder de radar verdwijnt." Hij noemt het voorbeeld van mensen die in het ene land als een brave huisvader leven, maar over de grens criminele activiteiten ontplooien. Binnen de Benelux was er al een politieverdrag, maar dat is ver nieuwd waardoor de samenwer king verder kan worden uitge bouwd. Een agent uit de Benelux kan onder voorwaarden optreden in België, Nederland ofLuxemburg. Bevoegdheden Een Belgische politieagent heeft in Nederland in principe dezelfde be voegdheden als een Nederlandse. ,,Maar het gaat om een gecombi neerde patrouille. In de praktijk zal een Nederlandse agent het pro ces-verbaal opmaken", legt Nagel- kerke uit. Steve Desmet, korpschef lokale politie Damme/Knokke-Heist, zegt dat ervaringen met samenwerking met de Nederlandse collega's in Zeeuws-Vlaanderen altijd positief hebben uitgewerkt. De gemengde patrouilles hebben tot doel elkaars werkwijzen nog beter te leren ken nen en ook de verschillen ontdek ken. Techniek, zoals communicatie en informatie-uitwisseling, de aan sturing van de teams en bevoegd heden zijn in België anders dan in Nederland, noemt Desmet als voor beelden. Maar ook culturen ver- schillen. ,,We spreken beiden de Nederlandse taal, maar de woorden hebben een andere invulling." Vuurwapens De praktijk moet leren hoe met be voegdheden om te gaan op vreemde bodem. Desmet: ,,Kunnen wij in Nederland ons vuurwapen gaan bovenhalen? Kunnen wij hand boeien gebruiken, fouilleren of identiteitscontroles doen." Het initiatief om tot intensievere politiesamenwerking te komen wordt betaald door het intern vei ligheidsfonds van de Europese Unie en loopt in diverse landen, waaron der de Benelux en Frankrijk. Het project Inspect wordt gecoördi neerd door de Directie Internatio nale politiesamenwerking van de Belgische Federale Politie. Volgens Desmet is het zeker de bedoeling na de proef de samenwerking voort te zetten. De Vlaamse politie zit in de grensstreek beter in de mensen dan de Nederlandse. ,,Als er nood is gaan we elkaar ondersteunen. Maar het is nooit de bedoeling om tekor ten in Nederland met Belgische po litiemensen structureel te gaan op vangen." Toos Henk MEER VERKEERSSLACHTOFFERS Hardrijder betrapt en vlucht voor politie Een automobilist is maandag avond op de vlucht geslagen voor de politie, nadat hij met hoge snelheid werd betrapt op de Terneuzensestraat (N290) bij Zaamslag. De bestuurder scheurde met 156 kilometer per uur over de weg tussen Terneu- zen en Zaamslag. Op de weg geldt een maximumsnelheid van 80 km/uur. Een motoragent ging achter de hardrijder aan, maar raakte hem kwijt. De agent trof het voertuig leeg aan op de Hunzelaan, de eigenaar wordt later verhoord. De volgende ochtend. Toen ik met de slaap nog in mijn ogen de slaapzak uitklopte, hoorde ik iets vallen. Ik keek naar beneden en zag hoe langs mijn voeten een aardekleurig beestje liep. Staart in de lucht, twee schaartjes voor zich uit. Onmiskenbaar: een schorpioen. En die zijn nooit alleen, heb ik me laten vertellen. Met het hart in mijn keel liet ik de slaapzak uit mijn handen vallen en deinsde ik achteruit. De schorpioen deed geluk kig hetzelfde. Een week later stond er weer een kampeeravontuur op het programma. Zon der tent. Op het onbe woonde eiland Klein Cu rasao. Ik deed geen oog meer dicht. Ik kan u vertellen: WOENSDAG 13 APRIL 2022 GO ZORGNOOD „Als we niets doen,hebben we straks te weinig perso neel" - Deltaplan Arbeids markt Zorg Welzijn Zeeland CZEELAND1 HOTEL ,,Ik wil geen oorlog maken. Laten we er sa men maar voor zorgen dat de vergunningen alsnog zo snel mogelijk bin nenkomen" - Michel Kloeg, exploitant De Timmer fabriek CZEELAND4 13 Politiewerk houdt niet op bij de grens Theo Giele Oostburg 0;:.- Sic Willem Pijpelink (l) en zijn Belgische collega Joachim De Nolf gaan samen op patrouille in de gemeente Sluis. foto anne hana Zie ook pzc.nl/video Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl ZAAMSLAG ER KOMEN TWEE OUtSEREN? PRIMA MAAR WAAROM WOR& IK HIEROVER SE&ELö?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2