Hartstocht voor lezen en Het Boek Thermostaat ging deze winter al flink omlaag 15 MARJAN BERK Levering binnen half uur uit eigen winkels Ik had weer eens niet goed opgelet, ik ben het lastminute- vrouwtje wat betreft de niet te missen programma's op de tele visie. Dus net op tijd viel ik in het nieuwe dagelijkse boeken programma van Eus, met als gast de schrijver van het niet te missen monumentale boek over de deko lonisatie van Indonesië, de Belgi sche cultuurhistoricus David Van Reybrouck. Eus verklaarde de liefde aan het lezen - daar kun je mij dag en nacht voor wakker porren. Want het is idioot dat kinderen en men sen niet meer lezen dan ze doen. Mijn vijf kinderen zijn door mij geprogrammeerd op de absolute noodzaak om lekker veel te lezen. Het ging zelfs zo ver dat een klein zoon op de vraag wat hij voor zijn verjaardag wilde hebben, mij sme kend aankeek: „Alsjeblieft oma, géén boek!" Ik gaf hem een van zijn hartenwensen en daarnaast toch ook nog een boek. Ik kan het niet laten. Ik zou een goeie missio naris zijn geweest die hele volks stammen de hartstocht voor het lezen had kunnen bijbrengen. Intussen ben ik van een flinke boekenzolder naar de veel klei nere ruimte verhuisd. Ik zal het pijnlijke ogenblik nooit vergeten waarop een vriendin en mijn dochter mij hielpen bij de selectie van wat er weg moest en wat ik niet kon missen. ,,Nog één doosje mam!", zei mijn dochter, die niet wist dat ik een geheime plastic zak onder mijn bed had liggen waarin ik exemplaren stopte die zij hard vochtig van de hand had willen doen. Toen er een openbare verkoop van het grootste deel van mijn bibliotheek was geregeld bij Pims Boekenbar in Utrecht, en ik op de stoep zat aan de rechterkant, zei den mijn kinderen tegen iedereen die boeken kocht: ,,Als je weggaat, moet je bij de deur ogenblikkelijk linksaf gaan. Want rechts zit mijn moeder, die koopt de boeken van jou weer terug!" De lezer mag denken dat ik een boekencrimineel ben. En dat is ook zo. Ik heb Het Boek tijdens vele lezingen in het hele land gre tig gepropageerd. Vorige week had ik de mazzel om na twee jaar co rona eindelijk weer een lezing te mogen houden, in een verzor gingshuis in Zuid-Brabant. Dat was een groot geluk. waarin nota bene Trijntje Ooster huis als klein meisje debuteerde. Wordt er in de ruimte ook gele zen?, luidde de opwindende titel. Daarin propageerden wij ook het lezen van strips. Dat mocht eerst niet, maar later was het toegestaan. 'Ach, het lezen van een strip! Dat staat voor mij op één met Stip!' Dames en heren, jongens en meis jes, lezen is het lekkerste wat er is!' Mijn kleinzoon keek mij smekend aan: „Alsjeblieft oma, géén boek!" Het kabinet lanceerde vorige week de campagne 'Zet de knop om' met als doel de thermostaat lager te zet ten. In rijksgebouwen wordt 19 gra den de norm. De overheid loopt achter de feiten aan; veel Nederlan ders doen dit al lang, blijkt uit on derzoek onder duizend woningbe zitters: ruim de helft (54 procent) heeft de verwarming afgelopen winter vanwege de gestegen ener gieprijzen lager gezet. Vier op de tien huizenbezitters zeggen korter te douchen en drie op de tien hebben energiezuinige Led verlichting aangeschaft. Daarnaast investeren veel mensen in energie besparende installaties. Zonnepanelen zijn met 39 pro cent de populairste vorm van ver duurzaming. 31 procent van de wo ningbezitters die maatregelen tref fen, isoleren hun woning. Een kwart liet de ramen vervangen door glas met hogere isolatiewaarden. - David Bremmer De supermarktketen geeft daar mee antwoord op de stormachtige opkomst van flitskoerierdiensten als Getir, Gorillas en Flink die be loven binnen tien minuten bood schappen aan de deur te bezorgen. AH, Thuisbezorgd en Deliveroo profiteren van de rem die veel ste den hebben gezet op de komst van flitsbezorgers. Onder meer Am sterdam, Rotterdam, Gouda en Den Bosch willen de tijd nemen om nieuw beleid op te stellen. Am sterdam, Utrecht en Amersfoort sloten al bestaande vestigingen omdat die in strijd zouden zijn met bestemmingsplannen. Vooral in woonwijken is het ver zet groot tegen de zogenoemde darkstores (dichtgeplakte bezorg- magazijnen die veelal in voorma lige winkelpanden zitten). Maar ook de overlast van wachtende en haastige flitskoeriers baart zorgen. Door vanuit bestaande super markten te bezorgen, omzeilt Al bert Heijn die darkstore-stop. De supermarktgigant begint vol gende week woensdag in Amster dam Centrum vanuit twee vesti gingen, maar wil de bezorgdienst snel uitbreiden naar andere ste den. Terwijl flitsbezorgers noodge dwongen pas op de plaats moeten maken, kan Albert Heijn snel groeien. ,,We hebben nu eenmaal een groot netwerk van winkels van waaruit we kunnen bezor gen", zegt een woordvoerder van de supermarktketen. Bij de nieuwe bezorgdienst ko men in eerste instantie 1200 pro ducten uit de schappen van AH-supers beschikbaar. ,,We on derscheiden ons van de concur rentie door ook veel verse en bio logische producten te bieden, zo als maaltijdpakketten en fruit", zegt de AH-woordvoerder. Bij het voor supermarktbegrippen be scheiden assortiment zal het niet blijven. ,,We gaan kijken wat klan ten bestellen. Wat ze missen, zul len we aanpassen." AH-klanten bestellen straks via de apps van Thuisbezorgd en Deli- veroo tegen winkelprijzen bood schappen. Een winkelmedewerker verzamelt de bestelling terwijl een We onderscheiden ons door ook veel verse en biologische producten te bieden koerier zich naar de zaak spoedt om de boodschappen af te halen en binnen dertig minuten te be zorgen. Wel gelden nog bezorg kosten, afhankelijk van de afstand. Dat halfuur bezorgtijd is bewust gekozen. ,,We willen in steden vanuit een beperkt aantal super markten kunnen bezorgen. Daar mee voorkomen we ook drukte in de winkels en op straat. In veel ge vallen zal de bezorging overigens sneller gaan." De ruimere bezorgtijd helpt vol gens Joris Wilton van Thuisbe zorgd ook om zorgen over de ver- keersveiligheid, die bij tienminu- tenbezorging in het geding kan komen, weg te nemen. ,,We reke nen op dezelfde bezorgtijd als bij restaurants, maar dan zonder de tijd die met het bereiden van maal tijden is gemoeid", zegt Wilton. ,,Onze koeriers hoeven de bestel ling niet, zoals bij flitsbezorgers, zelf op te zoeken. En er staan bij ons geen koeriers te wachten tot een order binnenkomt." Samenwerking Tot nu toe hield topman Jitse Groen van Thuisbezorgd vol niet te verwachten geld te kunnen ver dienen met flitsbezorgen. ,,Dat wordt anders nu we met een partij als AH samenwerken", stelt Wil ton. ,,Het bestellen van bood schappen zal vooral op andere mo menten plaatsvinden dan maal tijdbestellingen. Daardoor kunnen we onze koeriers beter spreiden over de dag." Thuisbezorgd, dat al in twintig steden samenwerkt met gemakssuper AH to go, heeft al zijn koeriers in loondienst. Albert Heijn experimenteerde in 2018 onder meer in Amsterdam en Rotterdam met het snel thuis bezorgen van boodschappen. Dat sloeg niet aan. ,,De klant had er toen nog geen behoefte aan", zegt de AH-woordvoerder. ,,Inmiddels is dat veranderd." Angst voor 'kan- nibalisatie' op de supermarkten of de websuper is er niet. ,,Het vult elkaar allemaal aan." Eerder dit jaar sloot Jumbo sa menwerking af met Gorillas voor flitsbezorging. De Brabantse su permarktgigant nam ook een be lang in het Duitse bezorgbedrijf. Jumbo is vooralsnog niet van plan om vanuit de eigen supermarkten aan de klant te leveren, maar sluit niet uit dat Gorillas daar eigen ma gazijnen kan beginnen. iminnttimmriti ijjigfj Deliveroo en Thuisbezorgd werken samen met Albert Heijn bij snelle levering. foto albert heijn GO WOENSDAG 13 APRIL 2022 Ik schreef in de jaren 80 voor de Kinderboekenweek een musical, UTRECHT Geschrokken door de hoge energieprijzen zijn veel Neder landers afgelopen maanden zui niger met gas en licht omge gaan. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van onlinevergelijker Gaslicht.com. Albert Heijn gaat flitsbezorgen Albert Heijn opent de aanval op fietsbezorgers. De supermarkt gaat vanaf volgende week boodschappen bezorgen met Thuisbezorgd en Deliveroo. De drie beginnen in Amsterdam, maar willen snel meer steden toevoegen. Herman Stil Amsterdam - Woordvoerder AH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15