l In Borsele zitten de coalitiepartijen aan elkaar vast Van een plekje in de vriezer van Wim naar de vitrines bij Traas 4 Keukenrol, lijm, schuim en ijzerdraadjes heeft Wim Phaff op tafel liggen. Knutselwerk? Zo zou je het kunnen noemen. De preparateur zet een zilvermeeuw in elkaar bij Traas Nature Care. De Middelburger is bezig in het ge bouw van Traas Ongediertebestrij- ding in 's-Gravenpolder. Daar is hij elke maand, om onder de noemer 'Daar vraag je me wat' uitleg te ge ven over zowat alles wat in de na tuur voorkomt. Vandaag laat hij zijn werk als preparateur zien. Phaff zocht vroeger de stranden en de wegbermen af op zoek naar dode dieren ('ik had een speciale vergunning om te mogen stoppen op de snelweg'), maar hij krijgt nu vooral veel in handen via vogelop vang De Mikke. ,,Ik zeg altijd: mij kun je blij maken met een dode mus." De zilvermeeuw is een ver keersslachtoffer. ,,Hij is al drie jaar dood hoor. Heeft sindsdien bij mij in de vriezer gelegen." Na de ont dooiing is het dier schoongemaakt en 'gestript', en het wordt nu als een soort bouwpakket weer in el kaar gezet. Pronkstukken De meeuw is de zoveelste creatie van Phaff voor de 'showroom' van Traas. Dat is inmiddels een offici eus 'natuureducatiecentrum' ge worden, met vitrines en kasten vol prachtig opgezette dieren. Allerlei soorten zette Phaff er al neer: van kleine insecten en krabbetjes via wasberen, vossen en tal van vogels en uilen, tot zijn pronkstukken: een wolf en een leeuw. Mensen mogen er altijd binnenstappen om een kijkje te nemen. Het 'milieu-educatiecentrum' in het bedrijfmoet mensen enthousi ast maken voor de natuur, vertelt Dorien de Vrieze. Zij is projectlei der van Traas Nature Care. De naam van die bedrijfstak zegt het al: Traas doet méér dan alleen zelf onge dierte uitroeien. Uitzetten van vis bijvoorbeeld, om muggenplagen of algengroei tegen te gaan. Of insec tenhotels neerzetten, zodat er meer We werken graag mét de natuur, niet ertegen insecten komen die luizen opeten. Traas creëert ook verblijfplaatsen voor vleermuizen en maakt fau namuren. ,,We werken graag mét de natuur, niet ertegen", verklaart Dorien. De fascinatie voor de natuur wordt tijdens de bezoekjes van Phaff ook overgebracht op de be zoekers, die er speciaal even voor binnenstappen. Het zijn vooral ou ders met kinderen. Die kijken vol ontzag hoe Phaff de meeuw dicht- naait ('weet jij nog een leuke bor duursteek Dorien? Nee? Dan doe ik het maar met een slipsteek') en met een nietmachine op een houten plankje bevestigt. De vogelvitrine heeft er weer een bewoner bij. Het was vóór de verkiezingen al duidelijk: SGP/CU, CDA en PvdA wilden op dezelfde voet met elkaar verder. De samenwerking tussen de drie wethouders (Kees Weststrate, Marga van de Plasse en Arno Wit kam) verloopt goed en inhoudelijk zijn de drie partijen het veel vaker eens dan oneens. Maar, zo wist het trio: dan moest de verkiezingsuit- slag wel meevallen. En die viel mee. Sterker nog: alle drie de partijen be haalden meer stemmen dan vier jaar geleden, óók het CDA, dat bui ten Borsele toch vooral verlies leed. Genoeg redenen te bedenken dus om lekker met z'n drietjes op de zelfde manier door te gaan. Maar er was wel een hobbel: lokale partij LPB won nóg meer en werd enigs zins verrassend de grootste. En die zomaar passeren, daar moest wel een heel goede uitleg voor gevon den worden. Geen optie De vraag was dus wat de drie par tijen zwaarder zouden laten wegen: de zekerheid van continuïteit of de wens van veel kiezers om het in Borsele na acht jaar (een beetje) an ders te gaan doen? Daar laat het ver slag van informateur Gerard Rabe- link geen enkele twijfel over be staan. SGP/CU en CDA gaven bij hem onomwonden aan niet met de LPB in een coalitie te willen. Er was geen sprake van 'liever niet' of 'al leen als...' - nee, het was simpelweg 'geen optie'. En daarmee was het voor de lokale partij meteen afgelo pen. Nu is de redenering van de coali tiepartijen best te volgen. De sa menwerking verloopt inderdaad prima, het gaat in Borsele - ondanks een krappe beurs - best goed. En op politiek vlak is het rustig, al is dat nu juist grotendeels te danken aan de constructieve houding van de oppositiepartijen. Die rammelen zelden écht aan de boom, waardoor de Borselse gemeenteraad één van de braafste van Zeeland is. Het ar gument dat de LPB mogelijk voor instabiliteit gaat zorgen, is dus in We mogen denk ik pas meedoen als we zeven zetels halen dat opzicht dus nogal opmerkelijk. De drie partijen wekken de in druk het zichzelf en elkaar vooral niet moeilijk te willen maken. Dat het verfrissend kan zijn om na acht jaar eens een andere partij en dus een ander geluid de kans te geven, wordt wel erg gemakkelijk verge ten. De vraag is wat er moet gebeu ren om de drie aan elkaar vastge lijmde partijen van elkaar los te we ken. ,,We mogen denk ik pas mee doen als we zeven zetels halen", zei een enigszins verbitterde LPB- voorman Rien van Hekken nadat zijn partij was buitengesloten. Zelfs dat is maar de vraag. MAANDAG 11 APRIL 2022 BE Knutselen aan een meeuw Martijn de Koning 's-Gravenpolder Wim Phaff heeft zijn zilvermeeuw bijna klaar. Jonge bezoekers kijken gefascineerd mee. fotos johan van der heijden - Dorien de Vrieze, projectleider van Traas Nature Care Wim Phaff houdt elke eerste woensdag van de maand 'spreekuur' bij Traas Onge- diertebestrijding in 's-Gravenpolder, tus sen 13.00 en 16.00 uur. Wie vragen heeft over vondsten ofbezittingen uit de na tuur, kan dan bij hem terecht. Dorien de Vrieze is projectleider van Traas Nature Care en wil mensen enthousiast maken voor de natuur. ANALYSE Wie de grootste partij en tevens grootste winnaar van de verkie zingen buiten de deur houdt bij de vorming van een coalitie, moet wel erg goede redenen hebben. De vraag is of de Bor- selse coalitiepartijen recht van spreken hebben. - Rien van Hekken, LPB-voorman - Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51