ft ft 'Vertedering, dat ook. Of ontroering en liefde. Dat geldt ook voor mannen hè' vrienden. Ik had best een hard pantser, maar daarmee bereikte ik niet wat ik wil, namelijk verbin ding en verzachting. Laat zien dat je ook bang bent. Bang om dood te gaan, bang dat je niet van me houdt, iets niet te kunnen. In plaats van dat je messen slijpt en doet alsof je het aankan, alsof je die gevoelens niet hebt. Maar het hoeft niet alleen angst te zijn, laat ook vertedering zien, of ontroering, een groot gevoel van liefde. Dat geldt ook voor de mannen hè, zij hoeven niet altijd alle oplossingen te hebben en ze zijn niet zwak als ze moeten huilen en zich kwets baar voelen. En ze moeten ook de ruimte hebben om dat te zeg gen zonder dat wij ze keihard uitlachen.' IN CAFÉ DE PLANTAGE in Amster dam komt shakshuka op tafel voor de lunch: tomatenstoof met eieren, ui, chilipeper en komijn. Er is nog een thema dat Wende bezighoudt, zegt ze, en dipt haar pitabroodje in het ei: het moeder schap. Opnieuw is er oprechte interesse in haar gesprekspartner. 'Heb jij getwijfeld over kinderen? Hoe oud was je toen je ze kreeg? Hoe heeft het moederschap je veranderd? Ik heb wel duizend vragen aan je!' In de stilte op de berg in Frankrijk heeft ze ook dit onderwerp van onder tot boven bestudeerd. 'HET MOEDERSCHAP is altijd een thema voor me geweest, omdat ik zo duidelijk geen rammelende eierstokken heb, zo duidelijk geen kinderen wil,' zegt ze. 'Ik werd veertig hè, de kans dat ik ze kan krijgen was daadwerkelijk aan het voorbijgaan. Wil ik het echt niet? Dat is voor mij een wezenlijke vraag. Ik zocht een soort accep tatie dat ik op dat terrein een beetje tegen de stroom in zwem. Onze generatie heeft de vrijheid te kiezen voor een gezin of niet. Desondanks voel ik mij toch een buitenbeentje. De meeste vrouwen MEZZA 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 97