Woeste klimroos biedt vogels bescherming tegen belagers EIGEN TUIN EERST 23 ROMKE VAN DE KAA 'Alsof er ineens een geheime kracht loskomt. Zo van: 'Nu ben ik aan de beurt' nomen als communicatieadviseur bij een non-profitorganisatie. ,,Op mijn 55ste begin in helemaal opnieuw. Ik slik hormoonpillen, dat helpt. Na tuurlijk heb ik nog weleens een rot dag of pieker ik over wat er allemaal gebeurd is. Maar het leven is te mooi om te somberen.'' Ook Van Dijken vindt zichzelf ver anderd door de overgang. ,,Ik ben mondiger geworden, kom meer op voor mezelf en voor anderen. Ik spreek mensen aan op dingen die ik vroeger niet zou durven. Door je levenservaring laat je je niet meer zo snel de kaas van het brood eten. De overgang maakt vrouwen sterker. Alsof er ineens een geheime kracht loskomt. Zo van: 'Nu ben ik aan de beurt'. Dat vind ik het leukste, dat steeds meer vrouwen voor zichzelf durven te kiezen.'' at is nu eigenlijk het verschil tussen lei rozen en klimrozen? 'Een goeie vraag', zou de politicus antwoor den, om vervolgens een eind weg te ouwehoeren. Vroeger was er wel verschil; toen was een leiroos een klimroos die niet al te woest groeide, zodat je haar kon leiden: langs een muur of over een pergola. Of langs een rozenboog, maar dat liep vaak uit op een fiasco. Zo'n boog was steevast te klein, zo dat hij dichtgroeide en je hem niet meer als doorgang kon gebruiken. Dat had ook te maken met het feit dat een roos liever niet naar beneden groeit, zodat je er altijd twee aan weerskanten moest planten om je boog vol te krijgen met roos. Twee rozen is veel voor een boog. leiroos liet zich in het gareel dwin gen en een klimroos was een woeste- linge die je maar beter een boom in kon jagen, waar zij haar gang kon gaan. (Evenmin als een koe manne lijk is, noem je een roos 'hij'.) Toen gingen we op tuinenreis naar Engeland en om onze bereisdheid te tonen hadden we het in het vervolg alleen nog maar over ramblers. Daarmee be doelden we die rozen die eenmalig bloeien in mei of juni en zich niet laten leiden. over klimrozen en de ander over ramblers. Het verschil? Het ene woord is Nederlands en het andere Engels. Die verdomde Angel saksen zijn erin ge slaagd om verwarring te zaaien waar ooit alles duidelijk was. wil uw tuincoach het hebben over de klim- roosrambler, de roos die zo woest groeit dat je haar maar het beste door een oude boom kunt laten groeien, waar ze met gemak de top haalt. Alleen - waar haal je een oude boom vandaan? En al ben je in het bezit van een oude boom, wil je die dan door een klimroos laten overwoekeren? Ik heb dat ooit ge daan. Het was een groot succes: in juni bloeide de roos met duizenden bloemen aan grote trossen. De geur was van tientallen meters afstand te ruiken en het gezoem van de bijen overstemde zelfs het verkeerslawaai. Maar in een najaarsstorm woeien boom en roos samen om. Begroeide bomen vangen meer wind dan kale. Het opruimproces zal me lang heu gen. Geen handschoen waar de scherpe doornen niet doorheen prik ten. Sindsdien plant ik mijn klim rozen zonder klimgelegenheid. Ze maken heuvels van drie tot vier meter hoog en vormen een ondoor dringbare jungle. Tot vreugde van veel zangvogels, die er veilig zijn voor katten en sperwers. Een paar namen? 'Lykkefund' is een kleinbloemige klimroos met grote trossen geurende, maar kleine bloe men. Veilchenblau' is bijna doornloos, met lila bloemen die naar appels rui ken. 'Kew Rambler' lijkt op een wilde roos, met simpele bloemen die be staan uit vijf bloemblaadjes met in het midden een bos gele meel draden, zoals het wilde rozen be taamt. GO ZATERDAG 9 APRIL 2022 ILLUSTRATIE FLOS VINGERHOEDS - DORENDA VAN DIJKEN Kom op voor jezelf en kies voor jezelf. Laat je niet gek maken door je eigen gedach ten. Ze brengen je geest op hol. Weet: ook al is het nu niet gemakkelijk, ook dit gaat voorbij. Veroordeel andere vrouwen niet op hun er varing met de overgang. Het is voor iedereen an ders. Hoe meer je jezelf accepteert, hoe beter je een ander accepteert. Zoek afleiding en blijf bewegen. Een gezonde leefstijl is de basis van je nieuwe levensfase. Accepteer je eigen ge zondheid: jij moet je goed voelen, ook met maat 46. Als je goed in je vel zit, straal je dat uit. Maar goed, dat was vroeger: een Nu heeft de een het Goed, soit. Vandaag Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 71