stevenen op een nieuwe termijn 17 'Als je steeds maar hard doorwerkt, kan je geïsoleerd raken van de buitenwereld' Macron voelt hete adem van Marine Le Pen Macrons voormalige woord voerder en vertrouweling Sibeth Ndiaye beaamt dat. ,,Ik ging wel met de president op werkbezoek. En hij ging altijd met mensen op straat in gesprek. Soms kon hij wel een half uur blijven staan praten. Hij wil uitleggen en overtuigen. Dan wees ik op mijn horloge, dat hij moest opschieten. Maar dan zei hij altijd, met een knipoog: 'Ik ben de baas'." Die karaktertrek was ook de af gelopen maanden te zien. Macron hamerde op onderhandelingen met Poetin, zelfs nog nadat die Oekraïne binnenviel. Hij koos voor persoonlijk contact, wilde praten en overtuigen. Mauborgne leerde Macron in 2017 kennen, toen hij haar bin nenhaalde als Kamerlid. ,,We za gen elkaar dat jaar bij een rugby wedstrijd. Hij is een enthousiaste supporter, stond maar met z'n handen te zwaaien! En je merkt ook dat hij heel close is met zijn echtgenote Brigitte: ze wisselen de hele tijd blikken uit.'' De mensen die hem goed ken nen noemen Macron steevast een aimabel persoon. ,,Hij is een keer in mijn kiesdistrict in Zuid Frankrijk geweest toen daar bos branden waren", vertelt Mau- borgne. ,,Dan geeft hij veel aan dacht aan mensen, is hij zó be gripvol. Op dat soort momenten toont hij dat hij een warme per soonlijkheid heeft." Sibeth Ndiaye merkte het toen een paar jaar geleden haar moeder overleed. ,,Macron kwam mijn kantoor binnenlopen en gaf me een boek over rouw, Journal de Deuil van Roland Barthes. Dat had hij zelf gelezen. Dat raakte me. Daarna ging ik naar Senegal om mijn moeder te begraven. Toen ik de kerk uitkwam, lag er een enorme rouwkrans van Macron.'' Hard en arrogant Toch heeft de president ook de reputatie hard en arrogant te zijn. Toen er in 2017 gedemon streerd werd tegen zijn hervor mingen van de arbeidsmarkt, zette hij de demonstranten weg als 'luiwammesen, cynici en ex tremisten'. In 2018 zei hij over de minima: 'Je stopt er zakken vol geld in en ze blijven arm'. Dat zelfde jaar zei hij tegen een werk loze jongen: 'Als ik hier de straat oversteek, vind ik zo een baan voor je. Als je maar wilt werken.' Rond corona zei hij niet-gevacci- neerden 'het leven zuur te willen maken'. ,,Hij kan hard uit de hoek ko men'', beaamt Kamerlid Mau- borgne. Soms pikt hij het niet me teen op als uitspraken slecht val len bij 'gewone' Fransen. ,,Macron is weliswaar hyperintelligent, maar hij is ook onvermoeibaar, hij werkt maar door. En als je alleen maar door- en doorwerkt in je ei gen cocon, raak je soms geïsoleerd van de buitenwereld en van wat daar leeft.'' Mauborgne: ,,Macron zegt waar het op staat, hij draait er niet om heen. En in de politiek speelt hij het spel hard. Als je hem niet be grijpt, dan is dat jouw probleem, hij gaat alvast verder." Sibeth Ndiaye: ,,Als ik hem één advies zou mogen geven, dan is het om zich in de politiek en naar de kiezers meer te tonen zoals hij privé ook is. Zoals ik hem van dichtbij heb leren kennen. Als mens. Hij heeft een koud imago door sommige dingen die hij heeft gezegd. Maar zo is hij dus niet.'' GO ZATERDAG 9 APRIL 2022 met arrogante trekjes Boven: Macron (midden) op middelbare school, in de klas van 1992/1993. Onder: met onder anderen klasgenoot Gaspard Gantzer (bovenste rij, links) in 2004 bij de l'École Nationale d'Administration. Macron staat rechtsboven. Macron gaat voorop in de peilingen voor de presi dentsverkiezingen, maar zijn voornaamste tegenstan der Marine Le Pen van het nationalistisch-populistische Rassemblement National kruipt dichterbij. Met name de stijgende kosten voor le vensonderhoud spelen haar in de kaart. Le Pen heeft de afgelopen weken zeer actief campagne gevoerd, terwijl Macron vooral druk bezig was met gesprekken met re geringsleiders over de oorlog in Oekraïne. Ook kan in het nadeel van Macron werken dat een flink deel van de Franse kiezers niet komt op draven. Andere kandidaten zijn de rechts-radicale Éric Zemmour (Reconquête), Valérie Pécresse (Les Repu- blicains, rechts) en Jean-Luc Mélenchon (La France Insou- mise, radicaal links). Als nie mand een meerderheid be haalt, volgt op 24 april een tweede ronde. Emmanuel Macron avec vous Emmanuel Macron avec vous Emmanuel Macron avec vom Emmanuel Macron avec vous Emmanuel Macron avec vous ■I Macron avec vous c vous

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 65