5 De rit duurt langer dan gedacht, niet alleen omdat de meeste wegen rich ting Hostomel door de oorlog zijn af gesloten, maar ook omdat zijn vriend, die zo vriendelijk was zijn auto ter beschikking te stellen, zich tot doel heeft gesteld om de gruwel van de oorlog op band vast te leggen. Om de haverklap moet er halt wor den gehouden, tot we in de buurt van de plaats van bestemming bijna niet meer vooruit komen. Als geen andere plaats heeft Hostomel te lijden gehad onder de oorlog. De ooit 17.000 inwoners tellende stad haalde op de eerste dag van de oorlog het wereldnieuws toen Russi sche para's er met gevechtshelikop ters de luchthaven bezetten. Het werd het begin van een slijtageslag die bijna veertig dagen zou duren, tot de stad uiteindelijk door het Oekraïense leger zou worden bevrijd, al is bevrijd misschien een verkeerd woord, want zoveel blijft er van Hostomel niet meer over. In het centrum moet Stepan met zijn Hyundai tussen het puin lave ren. Ook de op het Mariabeeld ge verfde smeekbeden - SOS Moeder Gods, Red ons Vergeef ons onze schulden - hebben duidelijk niet veel uitgehaald. Net als in het aanpalende Boetsja schoten Russische soldaten C Dat de leeuw nog leeft, heeft hij te danken aan mensen van goede wil, vertelt Andrej gewoon burgers op straat dood, om dat ze op het verkeerde moment een foto maakten of gewoon terwijl ze de stad probeerden te ontvluchten. Her en der staan tot schroot gereduceerde auto's schots en scheef over de weg, alsof de inzittenden nog op het laat ste moment probeerden weg te ko men en daarbij verschrikkelijke on gelukken veroorzaakten. Andrej blijft er onbewogen onder, zelfs wanneer hij het heeft over de vernielingen die de oorlog bij beken den heeft aangericht. „Dit is de win kel van mijn schoonzus", zegt hij, wijzend op een gebouw waarvan de blikplaten aan de voorgevel er ver wrongen bijliggen. Bij weer een an der totaal verwoest gebouw: ,,Dit was de winkel van mijn kennis Ramazan Koermagezetov; hier kocht ik altijd mijn kaas." Grote gaten Vergeleken daarmee lijkt zijn boer derij aan de rand van Hostomel, op een rommelig terrein vol loslopende honden, het er nog relatief goed vanaf te brengen. Die staat er ten minste nog, iets wat niet van alle ge bouwen in de stad kan worden ge zegd. Maar bij nader toezien heeft het gebouw toch ook zijn deel van de el lende gekregen. Aan de ene kant ont- breekt het dak en aan de andere kant zitten grote gaten in de muur. En dan zijn er nog de doden. Behalve zijn vriend Vladimir vond ook nog zijn werknemer Oleg er de dood. Hij heeft zijn laatste rustplaats gevonden naast een stapel betonnen platen, aan de overkant van de aarden weg waarlangs zich behalve de boer derij van Andrej ook nog een dieren asiel en een manege bevinden. Eerst lag er enkel een witte zak over zijn li chaam, maar daarna moet iemand toch medelijden hebben gehad, want er is een hoop aarde over hem ge gooid, zij het niet heel grondig; zijn gymschoenen steken er nog uit. Volgens Sergej, een manusje van alles die samen met zijn vrouw La- rissa voor het asiel werkt, werd zijn 37-jarige kameraad doodgeschoten toen hij weigerde de Russen te hel pen bij het opbergen van munitie, maar heel zeker weet hij het niet, want hij zat bijna de hele tijd samen met Larissa ondergedoken in het asiel aan de overkant. Honderden blaffende honden hebben er een on derkomen gevonden. Alina Serpinska, beheerder van wat het grootste asiel van Oekraïne moet zijn, kan haar boosheid moeilijk de baas wanneer ze de met kogels ge vulde granaat laat zien die hier onder C Behalve zijn vriend Vladimir vond ook zijn werknemer Oleg de dood haar lievelingen dood en vernieling zaaide. Al even weinig geluk hadden de paarden in de manege achter het dierenasiel. In een van de stallen lig gen, met opengereten buiken, de ver koolde karkassen van minstens zes dieren; er moet een raket op het ge bouw terecht zijn gekomen, met als gevolg een moeilijk te harden walm van rottend vlees die zich over de hele omgeving verspreidt. Niet dat de paarden in de stal aan de andere kant van de jumpingpiste er veel beter vanaf kwamen. De meeste kwamen aan hun eind toen ze door de Russen werden losgelaten en daarna werden doodgeschoten, vertelt Sergej tijdens een rondleiding. Wat dan weer niet belette dat een van die Russen op de muur van de stal 'Vrede aan de wereld' schreef. Misschien lag het wel aan die Rus dat Andrejs leeuw de oorlog over leefde. Nadat het dier een week lang zonder voedsel had gezeten, kreeg Sergej van de Russen de opdracht om het eten te geven. Eten was er ge noeg, godzijdank. In de koelkasten van wat het grootste dierenasiel van Kiev moet zijn, zit wel 20 ton voed sel. Verkoolde vriend Nadat Andrej afscheid heeft geno men van zijn verkoolde vriend Vladi mir moet diens stoffelijk overschot worden geborgen, een taak die ge makkelijker gezegd is dan gedaan. Het duurt een eeuwigheid voor An- drej erin is geslaagd om de grootste resten op te rapen, en dan blijft ook nog eens het bekkenbeen haperen aan de bovenkant van de zak. Maar eindelijk is het dan zover en kan hij zich reppen naar het dier dat hem als geen ander ter harte gaat. Voor het eerst sinds hij in Kiev in de auto is gestapt, lijkt Andrej zijn kalmte te verliezen. Hij loopt sneller dan daarnet en nog voor hij het hok bereikt waarin de leeuw zit opgeslo ten, is hij al aan het roepen: Grr Grr, hallo, poesje. Hij herkent je, zegt zijn vriend Ste- pan, die volop aan het filmen is. En inderdaad, aan de andere kant van het ijzerdraad die de leeuw scheidt van de rest van de boerderij springt Grr ongeduldig tegen de afscheiding. Normaal gesproken zou Andrej nu de kooi moeten binnenkomen, maar met zijn toegetakelde been kan dat niet. Zijn blijdschap is er niet minder om. Terwijl het opgewonden beest zijn poot door de draad steekt, laat de anders zo onbewogen Andrej zijn ge voelens de vrije loop: 'Mijn liefje, mijn liefje, mijn liefje'. De oorlog is even heel ver weg. GO ZATERDAG 9 APRIL 2022 ,,Grr, Grr, hallo poesje.'' Andrej's blijd schap is groot bij het weerzien van zijn leeuw. FOTO'S GERT JOCHEMS Kijk op de site van deze krant voor een video waarin leeuw Grr en Andrej te zien zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5