Andrej herenigd met leeuw Grr: 4 der had doorgebracht, vluchtten ze op 10 maart naar het veilige, in het ui terste westen van Oekraïne gelegen Lviv. Zijn drie oudere kinderen wa ren al eerder in veiligheid gebracht; zij hebben samen met hun moeder onderdak gevonden in het buiten land, in een hotel in de buurt van Schiphol. Ook Sergej en Larissa, twee van zijn kompanen, zullen het wel zon der hem redden, en hij zonder hen. Maar er is iets waarvan hij weet dat het niet zonder hem kan; een drie jaar oude leeuw - zonder manen, want gecastreerd - die hij van kleins af heeft grootgebracht. Eerst in zijn flat, daarna op de boerderij. Hij is de mascotte van zijn bedrijfje gewor den. Vastleggen Dat het dier nog leeft, heeft hij te danken aan mensen van goede wil, vertelt hij bij het uitrijden van Kiev. En misschien ook aan het feit dat voor de Tsjetsjeense soldaten die eerst op zijn boerderij zaten, de be ruchte kadyrovtsy, de leeuw symbool staat voor dapperheid. Het enige wat ze wel eens durfden te doen is, voor de grap, een paar salvo's afvuren op de bovenverdieping terwijl Larissa het dier te eten gaf. Correspondent Jan Hunin reisde naar Hostomel, een stad ten noordwesten van Kiev waar de verwoesting nog groter is dan in Boetsja. Zijn reisgenoot Andrej trof er de verkoolde schedel van diens vriend Vladimir. En een leeuw die alle verschrikkingen heeft overleefd. ndrej Bits- jenko heeft net van een uitgebrand autowrak op zijn erf gezegd dat dat zijn Skoda Fabia was, wanneer hij zich schuifelend een weg baant in de richting van een hoopje verschroeide resten. Schuifelend, want de Russische granaat die op de tweede dag van de oorlog zijn auto tot schroot redu ceerde, richtte niet alleen materiële schade aan. Bij de ontploffing van het projectiel kreeg de 40-jarige bedrijfs leider zoveel granaatsplinters in zijn been, dat hij nu twee krukken nodig heeft om de plek des onheils te berei ken. En dan mag hij nog van geluk spreken. Niet ver van de plaats waar het as falt is opengereten, wijst hij met een van zijn krukken op een hoopje ver koolde resten: een verschrompelde, zwartgeblakerde schedel waar nog een stuk wervelkolom aan hangt; een ander deel hangt vast aan een al even zwartgeblakerd bekken. De rest is zo verpulverd dat je je afvraagt wat ze zouden kunnen zijn geweest. Maar Andrej weet genoeg. Dat is Vladimir, zegt hij, terwijl hij met zijn hand naar het verkoolde hoopje wijst. Nadat hij gezegd heeft dat het moet worden weggehaald, doet hij een paar stappen naar voren. Het ogen blik is gekomen om op een plechtige manier afscheid te nemen van zijn vriend en misschien ook van het on heil dat hem is overkomen. ,,Op 25 februari stonden ik en mijn vriend Vladimir hier (bij het uitspre ken van de naam van zijn vriend slaat hij zich met zijn rechterhand twee maal op de borst), toen er een projec tiel uit die richting kwam (wijst met zijn kruk naar boven) en daar ont plofte (wijst met zijn kruk naar on der). Ik werd gewond en Vladimir - Vova - werd gedood." Opnieuw wijst hij naar het hoopje verkoolde resten. ,,Dat is Vova, dat is er wat er van hem overblijft." Bespuwd Andrej is de kalmte zelve. Het is de eerste keer dat hij terug is. Op de vraag hoe het met zijn been is ge steld, antwoordt hij droogweg: ,,Komt goed." Eerder zat het er niet in, om de eenvoudige reden dat de Russen zijn bedrijfje - een boerderij eigenlijk, met varkens en kippen, tenminste voor de oorlog - wekenlang bezet hielden. Toen ze een paar uur na de fatale beschieting met tanks zijn erf opreden en hem daar in al zijn el lende zagen liggen, werd hij in plaats van geholpen bespuwd. Op de mouw van zijn jas hadden ze een Oekraïens vlaggetje gezien. Hij mocht van geluk spreken dat hij nog leefde toen de ambulanciers hem te midden van de beschietingen naar het nabijgelegen Boetsja en vandaar naar Kiev brachten, waar hij tot op de dag van vandaag op de verpleegafde- ling van een ziekenhuis ligt. En eigenlijk zou hij daar vandaag ook nog moeten liggen: zijn been is nog lang niet genezen. Hij mag het ziekenhuis niet uit. Maar hij wilde o zo graag terug naar de plek waar hij woonde en werkte, zeker nu het op nieuw kan. Hostomel, de stad waar zijn boerderij zich bevindt, werd vo rige week heroverd op de Russen. Dus toen zijn vriend Stepan hem aanbood om te rijden, kon hij niet anders dan van het aanbod gebruik maken, ook al zou het voor zijn ge zondheid beter zijn geweest als hij nog een tijdje in de ziekenboeg was blijven liggen. Slechts met de groot ste moeite slaagt hij erin met zijn ge wonde en ook wel zware lichaam in de passagierszetel van Stepans Hyun dai Lanos te kruipen. Voor zijn fami lie hoeft Andrej het niet te doen. Na dat zijn vrouw twee weken lang met hun 2-jarige dochter in een schuilkel- ZATERDAG 9 APRIL 2022 GO G Andrej op het erf van zijn boerderij bij de stoffelijke resten van zijn vriend Vladi mir. ,,Dat is Vova, dat is wat er van hem overblijft." 'Mijn lie^e, mijn lie^e'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4