Olivier van de G. wurgde Esmee (14) 'tijdens stoeipartij' 3 INSECT VAN HET JAAR VERKIEZING VRAAGT AANDACHT VOOR MEEST DIVERSE DIERGROEP Kent u de waterschorpioen, de veenmol, of het zanddakje? Vast niet, maar vandaag komt daar misschien verandering in, met de verkiezing van het Insect van het Jaar 2022. I eer aandacht vragen voor insecten. Dat is volgens I initiatiefnemer en ento moloog Menno Schilthuizen het doel van de verkiezing van het In sect van het Jaar. ,,In een tijd waarin de biodiversiteit onder druk staat, is er verrassend weinig aandacht voor de diergroep die het grootste deel van de Nederlandse biodiversiteit voor zijn rekening neemt: de insecten'', vertelt hij. Er zijn in Nederland zo'n 20.000 ver schillende insectensoorten. ,,Maar als je de gemiddelde Nederlander zou vragen een paar insecten op te noemen, dan komen ze niet ver. In elk geval worden de vijf genomi neerde insectensoorten-met-een- verhaal nooit genoemd, omdat niemand ze kent.'' Daar wil Schilt- huizen met deze verkiezing, die jaarlijks moet gaan plaatsvinden, verandering in brengen. De geno mineerden zijn: Groot schrijvertje Het groot schrijvertje is een water kever. Het bijzondere aan dit beestje is dat het meerdere lagen tegelijk kan zien. Ze hebben na melijk ogen die in tweeën gesple ten zijn, waarbij de bovenste helft boven water kan kijken en de on derste helft eronder. Door in twee werelden tegelijk te kijken, kun nen ze prooien aan beide kanten van het wateroppervlak zien aan komen, maar ook roofdieren die het juist op hen hebben gemunt. Waterschorpioen De waterschorpioen doet denken aan een schorpioen met zijn grijparmen en vaak omhoog gerichte 'staart'. Toch is het helemaal geen schorpioen, maar een wants. Zijn staart is een soort snorkel, waarmee hij adem haalt terwijl hij langs oevers net onder het wateroppervlak zit. Het venijn zit bij dit insect juist aan de voorkant. Hij heeft stekende en zuigende monddelen, waarmee hij kleine prooidieren kan eten. Kikkerbillenbijter De kikkerbillenbijter (grote foto) is een steekmug, maar u hoeft niet bang te zijn dat het beestje u te grazen neemt. Het insect is name lijk alleen geïnteresseerd in het bloed van kikkers. Bijzonder aan deze mug is dat hij beter kan ho ren dan ruiken. Ze vinden, zoals andere muggen, hun maaltijd niet door het ruiken van de C02 die door warmbloedige wezens wordt geproduceerd, maar door te luiste ren naar het gekwaak van kikkers. De beestjes worden dus niet ge lokt door C02 -vallen, die door on derzoekers worden gebruikt. Dat maakt dat kikkerbillenbijters erg weinig worden gezien, terwijl ze eigenlijk overal ter wereld leven. Veenmol De veenmol is een insect met een dik halsschild en grote voorpoten, voorzien van klauwen. Met die klauwen graaft de veenmol gan gen in de grond waar hij woont. Vlak onder de oppervlakte gaat de veenmolman zitten zingen. Ge luidsgolven planten zich niet goed voort in de bodem, maar daar heeft het beest een slimme oplos sing op bedacht. Aan de ingang van zijn hol maakt hij hoornvor- mige openingen, waardoor het ge luid van over elkaar wrijvende vleugels wordt versterkt. Op die manier lokt het mannetje de vrouwtjesveenmol naar zijn on derkomen. Zanddakje Het zanddakje hoort tot de kokerjuffers. Dat houdt in dat het diertje een koker maakt die bescherming biedt aan zijn fragiele achterlijf. De kop van het zanddakje is juist stevig, die wordt gebruikt als deksel wanneer hij zich in de koker terugtrekt bij gevaar. Het insectje gebruikt spin sel uit klieren in de kop om zijn huisje van zandkorrels te bouwen, dat volledig wegvalt tegen de bo dem van het water. Dat werd gistermiddag duidelijk tijdens een eerste inleidende zit ting in de strafzaak tegen Van de G. Het Openbaar Ministerie (OM) is ervan overtuigd dat hij verant woordelijk is voor ontucht met en de dood van Esmee (14) uit Hazers- woude-Rijndijk. Ook zou hij haar naar eigen zeg- gen in paniek uit zijn huis hebben gehaald en bij station Leiden-Lam- menschans bij een boom hebben achtergelaten, op 1,5 kilometer van zijn woning. In zijn huis doodde hij haar, volgens het OM, en vervol gens wiste hij zijn sporen. Esmee kende Van de G. van een schoolkamp en als turnleraar. Ze hadden een meer dan vriendschap pelijke band, soms hadden ze ook seks. De twee stoeiden geregeld. Dat was om rustig te worden bij 'ir ritaties', verklaarde Van de G. Op de bewuste dag drukte hij haar met zijn schouders tegen de grond. Hij nam haar in een wurg greep en opeens, zo verklaarde hij, merkte de man dat er iets mis was. Het meisje leefde niet meer. Op ou dejaarsdag werd ze iets voor 09.30 uur door een passant dood gevon den aan de Melchior Treublaan in Leiden. Boosheid Een belangrijk element in de zaak is de relatie tussen Esmee en ver dachte, zegt Van de G.'s advocaat Job Knoester. Het meisje zou heb ben gedreigd die openbaar te ma ken. ,,Wat er is gebeurd, is verschrik kelijk", zegt Van de G. zelf, een ten gere man die schuchter om zich heen kijkt. ,,Er zijn dingen gebeurd waarvan ik mij niet bewust ben ge weest. Ik wil graag helpen. Ik wil Er zijn dingen gebeurd waarvan ik mij niet bewust ben geweest zorgen dat dit zo goed mogelijk wordt opgelost." Overigens legde hij pas bij zijn zesde verhoor een verklaring af, zo bleek tijdens de pro-formazitting. Van de G. zei in de rechtszaal niet expliciet dat hij spijt heeft, terwijl de nabestaanden dat misschien wel hadden willen horen. Zijn advocaat Knoester: „Natuurlijk heeft Olivier spijt, maar dat klinkt in een zaal zo lullig. Dit is heftiger dan spijt. Het is gewoon vreselijk." Zodra er plek voor hem is, gaat Van de G. voor psychisch onder zoek naar het Pieter Baan Centrum. Daar moet duidelijk worden of een eventuele stoornis een rol speelde bij haar dood en het verplaatsen van het lichaam. Knoester: ,,Hij wil ook weten waarom dit is gebeurd. Niet alleen voor zichzelf en zijn directe omgeving, maar ook voor de nabe staanden van Esmee." De volgende zitting in de straf zaak is op 24 juni. GO ZATERDAG 9 APRIL 2022 Vanaf vandaag kent jBÜIreen de RiKKerbillenbijter raw M V-1 De kikkerbillenbijter, een van de genomineerden, is al leen geïnteresseerd in het bloed van kikkers. foto's sonia LEX, SHUTTERSTOCK, HENRI KOSKINEN Denise de Koning Leiden De uitslag wordt vandaag be kendgemaakt via (onder meer) de website Taxonfoundation.nl HAZERSWOUDE-RIJNDIJK/LEIDEN Olivier van de G. (32) heeft Esmee (14) uit Hazerswou- de-Rijndijk gedood in een opwel ling tijdens een stoeipartij. Dat is althans wat volgens hem ge beurde op 30 december. Het li chaam van het meisje zou hij vervolgens in een 'waas' hebben verplaatst. - Olivier van de G., verdachte - Stijn Tielemans en Jan Belt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3